HRVATSKI VITEZ SLOBODAN PRALJAK – S NAMA JE! 

POČIVAO U MIRU BOŽJEM! 

(02.01.1945. – 29.11.2017.)

Time se ponajprije jača pozicija predstavnika srpske manjine, odnosno SDSS-a i Pupovca osobno, koji su u proteklih nekoliko godina uspjeli nametnuti tu zamisao, a s njome i svoju političku dominaciju svim predstavnicima manjina.

Grmoja: Nećemo podržati SDP niti bilo kakvu lijevu vladu

Most i Domovinski pokret razgovore imaju danas poslijepodne – najavio je Nikola Grmoja. Istaknuo je i kako s SDP-om neće, a neće ni poduprijeti bilo kakvu lijevu vladu.

Hrvatska je u posljednjih 15 godina prema zadnjem popisu izgubila čak 9,25 posto stanovnika. U našoj državi prema zadnjem popisu živi 3,88 milijuna ljudi – gotovo 400 tisuća manje. Slikovito kao da su nam nestala dva Splita.

Naravno da postoje crvene linije i da ne treba pristajati na trule kompromise, ali politika je umijeće mogućeg. Neozbiljno je pred izbore odbijati zajedništvo, a onda poslije izbora nuditi sastavljanje frankenštajske Vlade uz pomoć Možemo!, kako to sada čini Most.

Iako je Plenković opovrgnuo tvrdnje oporbe da se tu radi o "bijegu u Bruxelles" nemoguće je ne primijetiti da bi taj "bijeg" za premijera bio izuzetno unosno. Naime, Plenković trenutno, prema podacima iz imovinske kartice, zarađuje 3.262,83 eura, dok je plaća Ursule von der Leyen oko 27.000 eura.

Uz Dobrilu  bili su  Matko Brajša, Viktor Car Emin, Ivan Cukon, Ivo Glavina, Antun Kalac, Luka Kirac, Eugen Kumičić, Šime Kurelić, Matko Laginja, Matko Mandić, Fran Matejčić, Ivan Rendić, Josip Ribarić, Vjekoslav Spinčić, Vinko Šepić, Dinko Trinajstić, koji su se borili protiv talijanizacije i još u vrijeme Austrougarske monarhije izgradili si niz hrvatskih škola diljem Istre

Penava održao burnu i glasnu presicu: 'Da napokon raskrinkamo famu o  Srbima...'

Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava izjavio je na konferenciji za novinare da je DP spreman na formiranje vlasti, na četiri godine u oporbi, ali i na nove izbore. Ponovio je da su im SDSS i Možemo neprihvatljivi. 

Iza Hrvatske su izbori za Hrvatski sabor, no u lipnju očekuju nas i izbori za Europski parlament. Mogući odlični rezultati desnih, antisistemskih i tzv. populističkih stranaka jako brinu medijski i politički tzv. mainstream. Prave se analize i predlažu strategije kako spriječiti takve scenarije.

Pedijatar peva i daje injekcije bebama - Ona.rs

“Bio sam pokusni kunić u kliničkim ispitivanjima koja su me mogla ubiti”, rekao je Luke BBC-u. “Nema druge mogućnosti za objasniti to. Moje je liječenje promijenjeno kako bih mogao biti uključen u klinička ispitivanja. Ta promjena u medicini dala mi je smrtonosnu bolest, hepatitis C. Moja majka čak nije ni obaviještena.”

MLINARIĆ ĆIPE SE PRISJETIO SVOJIH NAJTEŽIH DANA: Od ovoga vam moraju poteći  suze, opisao strahote iz srpskih logora! | 7dnevno

Da, rekao sam i više puta sam ukazivao na to i govorio kako je pod Plenkovićevom palicom narodu ukraden referendum. To se nije moglo ili smjelo  dogoditi bez njegovog znanja i uvida. 

U ime obitelji - Tražimo tri preferncijalna glasa bez cenzusa

Pin It

Image result for u ime obitelji

Udruga U ime obitelji uputila je pismo članovima Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav i svim saborskim zastupnicima uoči sjednice Odbora za Ustav koja će se održati sutra, 17. 11. 2016., na temu unapređenja izbornog sustava. U pismu su navedeni prijedlozi za poboljšanje izbornog sustava, koje je poduprlo više od 380.000 građana u sklopu građanske inicijative "Birajmo zastupnike imenom i prezimenom" koju je pokrenula udruga U ime obitelji.

Zatražili smo od članova Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustava da uzmu u razmatranje sve promjene nužne za demokratizaciju izbora u Hrvatskoj, posebice ukidanje cenzusa za preferencijalne glasove.

U pismu navodimo da je na dvama posljednjim parlamentarnim izborima provedenim unutar godine dana, većina birača koristila pravo preferencijalnog glasa. Na izborima u rujnu ove godine preferencijalni glasovi su omogućili da 12 kandidata s lista u Sabor uđe izravnom voljom građana. To je samo 8% od ukupnog broja saborskih zastupnika, unatoč tomu što je čak 66% birača koristilo pravo preferencijalnog glasa uvedeno prije samo godinu dana. Da nije postojao cenzus od 10% - odnosno da kandidati koje su građani zaokružili da ih predstavljaju u Saboru nisu morali ispuniti preduvjet da imaju 10% glasova koje je dobila lista na kojoj se nalaze - u Sabor bi, na temelju izravno izrečene volje birača, ušlo čak 37 zastupnika što je oko 1/4 od ukupnog broja. To znači da bi birači imali trostruko veću snagu u odlučivanju o tome tko će u njihovo ime upravljati Hrvatskom. A opet, i bez cenzusa – birači bi imenom i prezimenom birali samo 1/4 zastupnika u Hrvatskom saboru.

Cenzus ili prag za preferencijalne glasove još je jedna politička kočnica kojom prvo SDP, a sada i HDZ i MOST, ograničavaju pravo birača da odabiru zastupnike imenom i prezimenom. Jer, bez cenzusa ili praga, lista zastupnika koji ulaze u Sabor slagala bi se prema broju glasova koje su dobili od birača – onaj kandidat koji bi dobio najviše glasova ušao bi u Sabor. Ako se biračima omogući da preferencijalno biraju 3 zastupnika bez praga – opet će na taj način, imenom i prezimenom, birati samo 1/4 zastupnika, a ulazak preostale 3/4 i dalje će određivati političke stranke.

Iskustava razvijenih demokracija pokazuju da što je veći utjecaj birača na odabir njihovih političkih predstavnika, to se se oni više trude zastupati interese onih koji su predstavljaju te koji su im omogućili da uđu u Sabor – birača. Tako zastupnici prvenstveno ovise o biračima, a tek onda o volji šefova svojih stranaka. Na izborima održanim prije 2 mjeseca zbog praga od 10% dvije trećine kandidata koje su tražili birači nije ušlo u Sabor.

S obzirom na demokratske standarde u drugim državama EU i navedene argumente, a temeljem jasno izražene volje više od 380 000 hrvatskih birača u građanskoj inicijativi „Birajmo zastupnike imenom i prezimenom“, udruga U ime obitelji traži uklanjanje cenzusa od 10% za 3 preferencijalna glasa. Ukidanje ove političke kočnice značajno će doprinijeti demokratizaciji izbornog procesa, a time i demokratizaciji stranaka i čitavog hrvatskog društva.

 

U ime obitelji

Login Form