Trump jako dobro pamti što se događalo: Jasno je što će zahtijevati od Hrvatske

Pin It

Dragan Primorac - Poštovani predsjedniče Trump, čestitam na impresivnoj  pobjedi i povratku u Bijelu kuću. Vaša pobjeda otvara nove mogućnosti za  američki narod i dodatno osnažuje sjajnu suradnju između Hrvatske i  Sjedinjenih

Nakon nereda na Capitol Hillu u siječnju 2021. godine, nakon kojih se postavljalo pitanje hoće li se Donald Trump više uopće smjeti kandidirati za američkog predsjednika, rijetko je tko mogao predvidjeti spektakularan povratak u Bijelu kuće četiri godine kasnije. No upravo se to dogodilo: Trump je porazio Kamalu Harris ne samo po broju elektorata, nego i po broju ukupnih  glasova.

Iako najveću potporu nesumnjivo uživa kod bijelih muškaraca (njihovoj potpori svakako nije odmoglo angažiranje Joe Rogana i vlasnika UFC-a Dane Whitea), Trump je snažno povećao potporu i kod afroameričkih i latinoameričkih birača. Za njega su glasovali Židovi, ali i muslimani.

Optuživalo ga se za rasističke izjave prema Portorikancima, no oni su najviše glasovali baš za njega. Bez ikakve dvojbe velik oslonac Trumpu bio je i Elon Musk na čijem su mu X-u bila širom otvorena vrata. S druge strane, potpora i Roberta F. Kennedyja Jr. donijela mu je i dio demokratskih glasova, posebno onih koji ne podupire radikalnu ideološku transformaciju Demokratske stranke. 

Trumpa se pokušavalo zaustaviti pravosudnim putem, putem kulture otkazivanja i medijske demonizacije, a dva puta ga se pokušalo i ubiti. Zato možemo reći da je Trump pobijedio sve: i tzv. duboku državu i jednoumne medije i pristrane anketare i analitičare. Dugačak je red onih koji najavili odlazak iz Amerike u slučaju Trumpove pobjede. Vidjet ćemo hoće li ostati pri svojim najavama.

Glas razuma

Trump u kampanji nije bježao od ideoloških pitanja kao što je npr. odnos prema migracijama. No velikim dijelom pobjedu može zahvaliti ekonomskoj situaciji u Americi. Amerikanci zbog inflacije sve teže žive, a još uvijek postoji sjećanje da je pod Trumpom, do pojave korona-krize, država snažno ekonomski prosperirala. Osim toga, nasuprot radikalnim ideološkim pozicijama Kamale Harris (rodna transformacija maloljetnika i sl.) Trump je djelovao kao glas zdravog razuma.

Već isti dan kad je bilo jasno da je Trump ostvario uvjerljivu pobjedu, čelnici Njemačke i Francuske pozvali su na ujedinjavanje protiv Trumpa. Mogu se čuti zloguke prognoze kao da Trump već jednom nije bio u Bijeloj kući. Istina je da je Trump kritizirao NATO, no on zapravo želi da europske zemlje više troše na obranu (dva posto BDP-a) i tako preuzmu odgovornost za vlastitu sigurnost.

Nema sumnje da će Trump nastojati postići mirovni sporazum Rusije i Ukrajine ili barem zamrzavanje konflikta. Najavio je prestanak ratova tako da je izgledno da u njegovu mandatu SAD neće napasti Iran, ali će se ova zemlja naći pod još snažnijim pritiscima i sankcijama. Današnju američku politiku prema Kini, oko koje postoji dvostranački konsenzus, inaugurirao je upravo Trump tako da će samo nastaviti tamo gdje je stao 2020.

Mnogi se u Americi ne mire s Trumpovom pobjedom

Izgledno je da bi moglo doći do intenziviranja trgovačkog rata Washingtona i Pekinga. No određene tarife mogao bi uvesti i EU. Na vanjskopolitičkom planu Trump je skloniji bilateralnim, nego multilateralnim dogovorima što će od svih zemalja, pa tako i od Hrvatske zahtijevati proaktivniji pristup. Ipak, Amerika će se primarno baviti nagomilanim unutarnjim problemima.

Pisac ovih redaka desetak mjeseci prije atentata najavio je da će Trumpa pokušati ubiti. Sada se ta opasnost još više povećava. Mnogi se u Americi ne mire s Trumpovom pobjedom. Gledamo mnoge histerične reakcije američke ljevice kojoj se pridružuju i njihovi sličnomišljenici u Hrvatskoj koji jako dobro znaju da Trumpova pobjeda predstavlja vjetar u leđa desnim i suverenističkim opcijama diljem svijeta.

Trump nije idealtip konzervativnog političara, ni prema svojim politikama ni prema privatnom životu. No njegovim izborom će woke ideologija doživjeti snažan udarac. Pored toga, njegovim su izborom smanjeni izgledi za izbijanje globalnog rata što možemo smatrati najvećim globalnim dobitkom ovih izbora.

Dolazi li zlatno razdoblje?

Pred Trumpom su veliki izazovi. Tzv. duboka država  i dalje će ga nastojati opstruirati. No ovaj put dolazi na vlast mnogo spremniji nego 2016., a s obzirom na to da ne će ići u novu utrku za četiri godine (tada će kandidat vjerojatno biti novi potpredsjednik J. D. Vance) imat će slobodnije ruke.

Trump jako dobro pamti što se događalo i tko je sve pokušavao eliminirati njegovu kandidaturu. Iako je u govoru nakon rezultata zvučao pomirljivo, lijevim i woke ideologijama u Americi svakako ne dolazi zlatno doba iduće četiri godine. Hoće li zlatno razdoblje doći Americi, kao što je Trump najavio, ostaje za vidjeti.

Davor  Dijanović/direktno.hr