Branka Lozo progovorila o ključnim izazovima: 'Sve što se u Hrvatskoj događa najavljeno je'
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 23 Studeni 2024 18:00
U gostovanju na Press Klubu Tihomira Dujmovića, Branka Lozo, kandidatkinja za predsjednicu Republike Hrvatske ispred stranke Dom i Nacionalno okupljanje, progovorila je o ključnim izazovima Hrvatske – od političke korupcije i nacionalne apatije do važnosti jačanja nacionalnog identiteta i povratka suvereniteta.
Izlaganjem je snažno ukazala na probleme koje vidi u aktualnom sustavu te ponudila jasnu viziju za budućnost.
Lozo je odgovarala na pitanje o raskolu u Domovinskom pokretu i stvaranju stranke Dom i Nacionalno okupljanje te je objasnila kako je njezina kandidatura bila logičan slijed događaja unutar nove stranke, ali i rezultat protivljenja politici tadašnjeg vodstva Domovinskog pokreta. U nastavku je otkrila koji je razlog raskola u Domovinskom pokretu na temelju čega je došlo do utemeljenja nove stranke.
"Jedan od razloga za raskol u tadašnjem Domovinskom pokretu bila je izjava Ivana Penave o mogućnosti podrške Zoranu Milanoviću kao predsjedničkom kandidatu. To je za nas bilo neprihvatljivo. Naši članovi predsjedništva, poput Marija Radića i Igora Peternela, javno su kritizirali tu izjavu, nakon čega im je Penava zaprijetio izbacivanjem iz stranke."
Lozo je naglasila da je već tada unutar Domovinskog pokreta postojala grupa koja je željela imati vlastitog kandidata za predsjedničke izbore. "Bila sam među onima koji su smatrali da je potrebno imati svog kandidata, koji će biti u potpunosti u skladu s našim politikama i vrijednostima. Ta neslaganja na kraju su dovela do raskola i stvaranja Dom i Nacionalnog okupljanja – stranke koja je danas slobodna, čista i spremna za borbu za hrvatske interese."
'Uhljebljivanje starih i bivših kadrova'
Lozo se osvrnula i na aktualnu aferu Vilija Beroša i na koruptivne prakse. Komentirajući uhićenje bivšeg ministra zdravstva, Lozo je istaknula važnost uloge Europskog javnog tužitelja (EPPO) u ovom slučaju te naglasila kako smatra da je upravo uključivanje europskog novca ključni razlog zašto je afera razotkrivena. "Europski javni tužitelj sigurno ne bi potrošio mjesece rada na istragu da nije riječ o europskom novcu'', poručila je.
''To nije pitanje samo državnog tužiteljstva, to je pitanje i ostalih institucija, što pravosudnih, što u gotovo bih rekla svim institucijama i to je upravo jedan od razloga radi kojih sam se ja uključila u ovu političku kampanju. Radi se o besprekidnom i kontinuiranom uhljebljivanju starih i bivših kadrova još iz Jugoslavije, ako ne njih osobno, onda njihovih potomaka - djece ili sada već unuka koji su svi '91. godine imali spakirane kofere i bili spremni da Hrvatska provede lustraciju do koje nikada nije došlo.
Malo po malo svi se vraćaju na pozicije. To je ogromna šteta za Hrvatsku – kulturna, upravljačka i vojna. Vrijeme je da kažemo 'dosta'!". Lozo tvrdi kako joj je nezamislivo da bivši ministar završi u Remetincu samo zbog optužbi za trgovanje političkim utjecajem te da bi voljela da se sve to procesuira, ali vjeruje kako je ta hobotnica prevelika i previše razgranata. Osim toga, istaknula je da politička korupcija nije samo moralni problem već ključni razlog iseljavanja mladih i padanja Hrvatske u političku apatiju.
Zašto mladi odlaze
"Naši mladi odlaze jer žele živjeti slobodno, a ne da cijeli život moraju vraćati usluge ili biti ovisni o sistemu. Ta politička korupcija koja je logički nastavak ponašanja za vrijeme Jugoslavije, gdje je partijska knjižica otvarala sva vrata, a nama kako bude razara zemlju. Vrijeme je za pravo pročišćenje Hrvatske koje ja želim doživjeti u narednih pet godina!"
Lozo je u emisiji naglasila kako smjene ministara svakih nekoliko mjeseci nisu pokazatelj rješavanja problema, već simptomi sustava koji je duboko korumpiran i neodgovoran. "Villi Beroš je 31. koji mora napustiti Vladu. To znači u ovih više od 8,5 godina svakih nekoliko mjeseci jedan ministar leti van iz Vlade, a Beroš je deveti koji dobiva optužnicu. Dakle, svake godine jedan s optužnicom to je bilanca. Ispada da Andrej Plenković baš slučajno ne zna ništa. Nije li to malo neobično?", zapitala se Lozo.
"Mene jako čudi da se vrlo rijetko u hrvatskim medijima spominje ili citira jedan zastrašujući dokument - Memorandum 'SANU 2' u kojem je taksativno nabrojano iz 2011. godine, što je potrebno učiniti da bi Srbima u Hrvatskoj, i Srbima u Srbiji bilo bolje, a to je da se ne optužuju za ratne zločine, da se njihovu manjinu proglašava ugnjetavanom u svim zemljama u okruženju, da ih se ne sankcionira, da ih se procesuira za ratne zločine i sve što se danas provodi u Hrvatskoj je tamo najavljeno. U širem smislu su to i srpski centri'', zabrinuta je Lozo.
Što bi voljela čuti
Dodaje kako bi voljela čuti od nekoga iz naše Vlade zbog čega je to potrebno budući je prema posljednjem popisu stanovništva, iz 2021. u Hrvatskoj bilo manje od 125.000 pripadnika srpske nacionalne manjine u ukupnom stanovništvu te je u međuvremenu pao i njihov apsolutni broj. ''Ako se taj broj podijeli na 40 kulturnih centara, ispada da otprilike svakih 3000 pripadnika te nacionalne manjine dobiva svoj kulturni centar.
Apsolutni rekord! S time da dotacije za srpsku nacionalnu manjinu, ali samo za srpsku nacionalnu manjinu rastu iz godine u godinu i oni su za prošlu godinu iznosili 14 milijuna eura''. Lozo ističe kako nema obrazloženja za taj rapidni rast u zadnjih par godina, ali i kako tu nema Srpske pravoslavne crkve koja dobiva novac po ugovorima. ''Koliko tamo odlazi novca mislim da nitko ne zna točno. Kad bi se taj novac stavio na jednu hrpu to bi bilo zastrašujuće", započela je.
Nastavila je kako Ured za Hrvate pri Vladi Republike Hrvatske za Hrvate izvan Hrvatske, u akcijskom planu za naredne tri godine, dakle od 2025. do 2027. izdvaja 15 milijuna eura, podjednako koliko su prošle godine izdali za srpsku manjinu u Hrvatskoj, a pitanje je koliko će izdati 2025. godine. "Hrvatskoj nedostaje domoljublja, nedostaje nacionalnih lidera, nedostaje hrabrosti. To me boli, to me žalosti i ponavljam, to su moji motivi da uđem u ovu utakmicu i da probam ohrabriti ovaj naš jadan i umoran hrvatski narod", rekla je.
Šansa ipak postoji
Nastavila je kako šansa postoji. "Da! Ima šanse, šansa su olovka i izbori. Svako je odgovoran za svoj glasački listić. Na predsjedničkim izborima glasa se direktno, tako da vjerujem da nekakve ucjene, klijentelizam ili strah za egzistenciju ovdje ne bi smjeli imati utjecaj i da bi građani trebali osjetiti da imaju pravo glasati slobodno. To bi donijelo jedan novi zamašnjak cijeloj Hrvatskoj."
Lozo je istaknula kako Hrvatskoj treba beskompromisno domoljubni predsjednik koji je čista i iskrena osoba, bez tereta prošlosti, a koji će zemlju usmjeriti prema svjetlijoj budućnosti. Također je naglasila kako dolazi iz obitelji kojoj su nacionalizirani stanovi te koja je bila proganjana od strane UDBA-e cijeloga života."Pitali su me kako ću se nositi s neprekidnom policijskom pratnjom ako budem izabrana za predsjednicu. Pa to će za mene biti melem na ranu. Tako smo živjeli mi i brojni drugi Hrvati. Voljela bih da se Hrvatska vrati Hrvatima."
Govoreći o pitanjima ilegalnih migracija, rodne ideologije i globalističkih politika, naglasila je potrebu za čvršćim stavom. "Voljela bih da se u Hrvatskoj zaista pokrenu kazneni postupci, sukladno odredbama u kaznenom zakonu protiv svih onih, koji su utjecali da se operativnim putem osakate djeca, maloljetnici pod krinkom rodne disforije, odnosno posljedično potrebe da kao kirurškim putem promijene spol. To je sakaćenje maloljetnika'', rekla je.
'Mi ne znamo što nas čeka'
''Mi ne znamo što nas tu čeka na to dolaze još i strani radnici. Stvar je naravno globalni problem. Nemojmo zaboraviti da su te velike velike migracije započele još za vrijeme mandata Baracka Obame koji je tek što je inauguriran, dobio Nobelovu nagradu za mir. Za koji mir? Za ratove koje je pokrenuo i to slijevanje migranata prema Europi, koje je onda Angela Merkel dočekivala širom otvorenih ruku i u biti počela pokapati staru Europu? To se ne može ničim opravdati, ne znam može li se ispraviti, ali vjerujem da se može zaustaviti''.
Lozo se osvrnula na odlazak mladih u druge zemlje gdje odlaze raditi najniže poslove po svuda po Europi za par stotina eura razlike i gdje će živjeti bolje nego da je ostao raditi u svojoj struci ili bilo što drugo u Hrvatskoj gdje ima rodbinu, gdje mu je rodni kraj i gdje bi svojim radom doprinosio svojoj zemlji. ''Politike se provode kontra Hrvatske i pitanje je na što će Hrvatska sličiti za 50 godina, ali me jako strah.
Danas više Hrvata živi raseljeno po svijetu nego što živi u vlastitoj Domovini. Vlada tvrdi da čini sve da se ti ljudi vrate, po zemljama u kojima živi mnogo Hrvata ne žele otvarati konzularne službe i urede kako bi tamošnji Hrvati i njihovi potomci imali mogućnosti vratiti nego moraju putovati stotine kilometara kako bi riješili pitanje dokumenata, domovnice, državljanstva, a ne dopušta im se niti glasovanje''.
'Lider s novom energijom'
Istaknula je kako su naša veleposlanstva i konzularni uredi po svijetu parkirališta za islužene jugo kadrove kojima se mandati prolongiraju zbog nekomunikacije dvojice umišljenih figura u najvišoj hrvatskoj politici. ''Što oni rade čemu oni služe? S druge strane, čemu služi toliki veliki broj veleposlanstava po svim zemljama, naročito europskim, s kojima nemamo trgovinsku razmjenu, u kojima ne živi dovoljan broj Hrvata, a tamo gdje žive Hrvati tamo nemamo konzularne službe?''
Lozo je zaključila da Hrvatska treba lidera koji će donijeti novu energiju, ojačati nacionalni identitet i omogućiti građanima da se osjećaju ponosno na svoju domovinu. "Vrijeme je da vratimo Hrvatsku Hrvatima. Vrijeme je da se ničega ne sramimo, da ne povijamo kralježnicu ni pred kim, i da gradimo zemlju koja ekonomski i društveno raste. Moj cilj je biti predvodnica tih promjena i potaknuti hrvatski narod da vjeruje u sebe i svoju snagu."