Zadnji komentari

Konačna spoznaja Zapada: Rusiji nije u interesu zauzeti cijelu Ukrajinu – čak i ako je za to sposobna

Pin It

Ako hitno ne poduzme ove korake, Ukrajina bi mogla izgubiti rat -  Večernji.hr

Ono što ruski analitičari i mediji govore još od početka ruske invazije na Ukrajinu vezano uz teritorijalne aspiracije Moskve na dijelove ukrajinskog teritorija, konačno se počinje na sličan način tretirati i u pojedinim zapadnim – o čemu svjedoči i slijedeća vijest.

Naime, kako piše njemački medij Berliner Zeitung, za razliku od Njemačke, u SAD-u se intenzivno raspravlja o ishodu rata u Ukrajini. Pritom se autor teksta Simon Zeise poziva na opširnu analizu  think tanka Quincy Institute for Responsible Statecraft, čiji je autor američki analitičar i povjesničar Mark Episkopos. On je, kako navodi njemački medij, „iznio realističnu perspektivu daljnjeg tijeka rata“ i pritom „identificirao interese Rusije, Ukrajine i Zapada te iz njih izveo mogućnosti djelovanja“.

Preciznije, ne radi se o Episkoposovoj analizi za navedeni think tank, kako navodi njemački medij, već za specijalizirani medij Responsibile Statecraft od 7. svibnja ove godine.

Episkopos smatra kako “Sjedinjene Države i Europljani nemaju dosljednu strategiju”. Umjesto da Kijevu ponudi realan plan, Zapad jednostavno ponavlja parolu “ne dopustite Rusiji da pobijedi, inače će proširiti sukob na NATO”.

Berliner Zeitung navodi kako Mark Episkopos smatra da su ova “uzbunjivačka predviđanja” i prijetnje NATO-u pretjerani jer, po njegovu mišljenju, Rusija ne želi sukob s NATO-om i uopće joj nije cilj zauzeti i uništiti cijelu Ukrajinu.

Episkopos naglašava kako “prema zapadnim dužnosnicima, Moskva može dobiti ovaj rat jednostavno porazivši ukrajinske snage na bojnom polju”, ali to nije učinila. Ali ona to ne čini jer razumije cijenu kontrole čitavog teritorija Ukrajine, što znači ukrajinskog gerilskog otpora (o istom smo pisali u našoj analizi još 23. ožujka, poveznica ispod).

Ukrajina – „Putinov Afganistan“

Na početku sukoba, Zapad je odlučio pretvoriti Ukrajinu u “Putinov Afganistan”, gdje je uloga talibana dodijeljena ukrajinskim podzemnim borcima.

“Pokušaj Rusije da preuzme cijelu Ukrajinu vjerojatno će dovesti do dugotrajnih pobuna,” kaže američki analitičar.

Osim toga, bitke za gradove poput Odese, Kijeva i Harkiva prijete da postanu previše iscrpljujuće za rusku vojsku. Umjesto toga, Moskva je od samog početka sukoba “nastojala izvući niz strateških ustupaka od Sjedinjenih Država i njihovih saveznika,” koji će “vjerojatno uključivati ​​djelomično odustajanje od širenja NATO-a prema istoku i ograničeno raspoređivanje trupa na istoku NATO-saveza”

Prema Episkoposu, Moskva samo želi “iskoristiti svoje rastuće prednosti kao polugu za pregovore sa Zapadom”. Konkretno, nedavno je “Kremlj jasno dao do znanja da želi stvoriti demilitarizirane tampon zone u Ukrajini”, koje, međutim, “nisu pod kontrolom Rusije”.

Sad je vrijeme za pregovore

„Zapravo, s obzirom na to koliko su sadašnje zapadne vlade politički angažirane u ratnim naporima Ukrajine, postoji šansa da bi kolaps Ukrajine mogao proizvesti suprotnu reakciju i učiniti zapadnim čelnicima još manju vjerojatnost da će ući u suštinske razgovore s Moskvom,“ – smatra Episkopos.

„Jednostavno rečeno, Rusija malo može dobiti, a mnogo izgubiti (svojom, op.GN.) “pobjedom” u Ukrajini, ako se pobjeda definira kao okupacija cijele zemlje. Umjesto toga, Rusija želi iskoristiti svoje rastuće prednosti kao polugu za pregovore sa Zapadom. Kremlj je, u svjetlu ovih uvjeta, ranije nagovijestio uspostavu demilitariziranih tampon zona u Ukrajini (intervju Sergeja Lavrova od 19. travnja, op.GN.) koje nisu pod kontrolom Rusije. Bez obzira što se događalo na bojnom polju sljedećih tjedana i mjeseci, Moskva je započela nešto što ne može jednostrano završiti. To SAD-u daje ogromnu inherentnu polugu u oblikovanju obrisa završetka rata — Washington i njegovi saveznici trebali bi je sada iskoristiti kako bi okončali ovaj rat pod najboljim mogućim uvjetima za Zapad, kao i za Ukrajinu,“ – zaključuje ugledni američki analitičar.

Rebekah Koffler misli isto

Podsjećamo kako smo nedavno prenijeli vijest koju je objavio američki medij Newsweek, prema kojoj Rebekah Koffler, strateška vojno-obavještajna analitičarka i  bivša službenica američke DIA-e a sadašnja  predsjednica Doctrine & Strategy Consultinga, izvrsna poznavateljica Rusije i njene državne odnosno obrambene strategije – govori zapravo ono isto što i Mark Episkopos u gore navedenom tekstu.

Ona opovrgava dominantnu tezu Bidenove administracije prema kojoj će Rusija, u slučaju pobjede u Ukrajini, napasti pojedine susjedne zemlje NATO saveza i zbog čega je u toj pobjedi treba spriječiti. Navodi kako „dokazi pokazuju da ovo opravdanje za iscrpljivanje američke riznice i arsenala oružja predstavlja nedostatak razumijevanja Putinova načina razmišljanja i ruske sigurnosne strategije—i nesposobnost našeg aparata za nacionalnu sigurnost“.

„U najgorem slučaju, to je laž koja se američkom narodu daje iz nekog drugog razloga,“ – smatra Koffler i pritom navodi razloge zbog kojih je, prema njenom mišljenju, „malo vjerojatno da će Putin napasti državu NATO-a“. Više o tim razlozima  možete pročitati na poveznici ispod teksta.

Anabela Jelenčić/.geopolitika.news