Italija: Surogatstvo proglašeno univerzalnim zločinom, dr. Markić podržala odluku
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 18 Listopad 2024 14:02
Italija je donijela zakon koji proširuje zabranu surogatstva, koja je već na snazi od 2004., na one parove koji odu u zemlje poput Sjedinjenih Država ili Kanade, gdje je to legalno. Surogatstvo je tim zakonom proglašeno univerzalnim zločinom.
Tako talijanski parovi neće moći otići u inozemstvo i dobiti dijete putem surogatstva. Za to se zalagala stranka premijerke Giorgie Meloni. Protiv toga su se već pobunili LGBTQ aktivisti. Podrška stiže iz Hrvatske, od izvršne direktorice udruge U ime obitelji dr. Željke Markić.
Gornji dom Senata izglasao je zakon koji je predložila Melonina stranka Braća Italije s 84 glasa za i 58 protiv. Zakon je već odobrio donji dom prošle godine. Predviđene su zatvorske kazne do dvije godine i novčane kazne do milijun eura.
Ovim se surogatstvo proglasilo univerzalnim zločinom i omogućilo kažnjavanje onih osoba koje pribjegavaju korištenju surogatstva u zemljama gdje je ono legalno, poput Sjedinjenih Država ili Kanade.
“Majčinstvo je apsolutno jedinstveno, apsolutno se ne može izvesti putem surogatstva i ono je temelj naše civilizacije”, rekla je senatorica Braće Italije Lavinia Mennuni tijekom parlamentarne rasprave. “Želimo iskorijeniti fenomen surogat turizma.”
Pobuna LGBTQ aktivista oko surogatstva
U utorak su se prosvjednici okupili u blizini Senata izražavajući bijes zbog prijedloga zakona, rekavši da Vlada napada LGBTQ osobe.
“Ako netko ima dijete, treba mu dati medalju. Ovdje te umjesto toga šalju u zatvor… ako nemaš djecu na tradicionalan način”, rekao je Franco Grillini, dugogodišnji aktivist za LGBTQ prava u Italiji.
Predsjednica Rainbow Families Alessia Crocini tvrdi da su 90 posto Talijana koji odaberu surogatstvo heteroseksualni parovi, ali to uglavnom čine u tajnosti, što, po njoj, znači da će nova zabrana de facto utjecati samo na gay parove koji to ne mogu sakriti.
Meloni o surogatstvu
Meloni je surogatstvo ranije nazvala ‘neljudskom’ praksom koja djecu tretira kao proizvode iz supermarketa.
“Nitko me ne može uvjeriti da je čin slobode iznajmiti svoju maternicu. Nitko me ne može uvjeriti da je čin ljubavi smatrati djecu proizvodom u supermarketu”, rekla je Meloni.
“Još uvijek smatram da je praksa iznajmljivanja maternice nehumana. Podržavam predloženi zakon koji će to učiniti univerzalnim zločinom”, poručila je ranije.
Reakcija dr. Markić: Univerzalna zabrana surogatstva je nužna
Dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, reagirala je na ovu vijest čestitavši Italiji.
“Brava Italia! Ovim je zakonom Italija postala prva država koja je proglasila surogatstvo univerzalnim zločinom. I tako još učinkovitije stala na put trgovini ženama i djecom kroz praksu surogatstva. Jer, kroz surogatstvo ženu se tretira kao inkubator, sredstvo za nošenje i rađanje djece. A djecu kao robu koji bogati kupuju od onih koji su siromašniji. Država je dužna zaštititi djecu od namjernog odvajanja od njihovih bioloških roditelja. Univerzalna zabrana surogatstva je nužna“, rekla je dr. Markić.
Okrugli stol o surogatstvu
Udruga U ime obitelji je s predsjednicom Odbora Hrvatskog sabora za obitelj, mlade i sport doc. dr. sc. Vesnom Vučemilović početkom godine organizirala okrugli stol na ovu temu. Na okruglom stolu „Surogatstvo – eksploatacija žena i trgovina djecom“ sudjelovali su prof. dr. sc. Aleksandra Korać Graovac s Katedre za obiteljsko pravo te predstavnici Deklaracije iz Casablance dr. sc. Bernard Garcia Larrain i Olivia Maurel, žena rođena putem surogatstva. Izneseni su mnogi argumenti o opasnostima surogatstva i zašto bi ga trebalo zabraniti na globalnoj razini.
Maurel je bila i gošća ”55 minuta kod Željke Markić”, kod koje je razgovarala o različitim aspektima svoje životne priče: otuđenosti od ljudi koji su praktički naručili njezino rođenje, o tome kako je od rane mladosti predosjećala da nešto nije u redu, potrazi za biološkom majkom i svojoj borbi protiv surogatstva.
Razgovor možete pogledati ovdje:
HDZ-ova pravobraniteljica za djecu zagovara surogatstvo
Surogatstvo je zabranjeno u Hrvatskoj. Kao i većini država EU-a. No, LGBTQ aktivisti i radikalna ljevica nastoje to promijeniti. I kao prvi korak ka legalizaciji surogatstva često koriste ono što je predložila HDZ-ova pravobraniteljica za djecu, Helenca Pirnat Dragičević, na saborsku raspravu vezanu za izmjene Obiteljskog zakona.
Prošle godine odgovorila je komentarom u kojem zagovara surogatstvo. Od svih potrebnih poboljšanja, Pirnat Dragičević svojim se prijedlogom u javnoj raspravi o izmjenama zakona zauzela za legalizaciju upisa djeteta koje bi par s hrvatskim državljanstvom u inozemstvu pribavio surogatstvom. A što bi, da je prihvaćeno, oslabilo zabranu koja vrijedi u Hrvatskoj.
Inače, Pirnat Dragičević je 2017. godine za pravobraniteljicu za djecu imenovala HDZ-ova saborska većina na prijedlog Plenkovićeve vlade, s mandatom od 8 godina.