Zašto se Srbija naoružava i što planira
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 07 Studeni 2024 15:05
Nakon što je ministar obrane Ivan Anušić upozorio da se Srbija naoružava brzinom svjetlosti i da zasigurno postoji razlog tome, za Direktno smo pitali vanjskopolitičkog analitičara Denisa Avdagića da pojasni poteze naših susjeda.
Naime, ministar obrane Ivan Anušić u HTV-ovoj emisiji "1 na 1" rekao je da se Srbija naoružava brzinom svjetlosti i to već deset godina. "Ne znam zašto se naoružavaju, nemam pojma, ali ako se Srbija naoružava u ovom trenutku tom dinamikom (...) onda zasigurno postoji nekakav razlog zbog čega se oni naoružavaju", kazao je Anušić.
"Zbog čega je Rusija krenula u ovaj rat u koji je krenula? Postoji nekakav konačni plan u tome, a to je potpuno nova geopolitika i nova težišta centara moći", nastavno je upozorio. Dodao je da je Hrvatska kao granica istoka i zapada u najugroženijoj situaciji te da zato naše politike moraju biti jasno definirane i da se ne smije ljude dezinformacijama dovoditi u zabludu.
Podsjetimo, Srbija je samo u 2024. godini naručila 80 oklopnih vozila Lazar i 112 oklopnih vozila Miloš, a očekuju dolazak važnog sustava iz Rusije koji služi za elektronsko ometanje. Početkom siječnja pokrenuli su inicijativu ponovnog uvođenja obveze služenja vojnog roka koji bi trajao četiri mjeseca. Također, potpisali su ugovor o kupnji 12 borbenih zrakopolova Rafale.
Vučić vuče liniju s Miloševićem
Anušić je naglasio kako Hrvatska isključivo radi na pozicijama odvraćanja i da ne nabavlja ofenzivno, nego obrambeno oružje. Zašto se Srbija toliko naoružava, pitali smo vanjskopolitičkog stručnjaka Denisa Avdagića. "Takvi su trendovi. Nakon ruske agresije na Ukrajinu stvari su se jako promijenile. Manje više svi u Europi imaju tendenciju jačanja i modernizacije oružanih snaga, uključujući i vraćanje vojnog roka ili vojne obuke u nekom smislu pa Srbija nije izdvojeni slučaj u tome", istaknuo je na početku razgovora.
Kazao je kako je činjenica da Srbija dosta brzo i konkretno to radi već više godina uvijek dio spekulacija o mogućim korupcijama. No, s druge strane, istaknuo je kako Srbija na čelu ima vodstvo koje vuče liniju sa Slobodanom Miloševićem. Naime, aktualni predsjednik Aleksandar Vučić bio je ministar informiranja u Miloševićevoj Vladi u vrijeme kada je NATO izvršio intervencijski napad na Srbiju.
"Kada uzmete u obzir da je služio u jednoj političkoj administraciji koja je pokretala ratove diljem bivše Jugoslavije, onda razumijete gdje je uvijek nekakva prijetnja i zašto ćemo uvijek biti orijentirani prema tomu", pojasnio je Avdagić. Napomenuo je da je Srbija u mogućnosti obavljati tako velike nabavke zato što ima veliku vlastitu proizvodnju oružja, odnosno proizvodnju običnog i artiljerijskog streljeva. "Upravo je to nešto što je, možemo reći od 2022. izuzetno tražna roba i u tom segmentu Srbija uprihodi veliki iznos sredstava".
'Moramo se spremiti na sve moguće opcije'
Osvrnuo se i na to da je Balkan, tj. jugoistočna Europa desetljećima smatran "mekanim trbuhom" Europe, kako je rekao, i da se nalazimo u kompleksnim vremenima jer se ne zna kakvi će biti prvi vanjskopolitički potezi američkog predsjednika Donalda Trumpa i na koji način će on biti usmjeren u kontekstu razvijanja daljnjih transatlantskih odnosa.
"Vremena nisu toliko u ovom trenutku jako dramatična da možemo govoriti o raspadu sustava, ali ima puno nedolumica i neznanja što je zapravo pred nama i zato jednostavno nemate previše izbora, a pogotovo kad se nalazite na nekakvom geopolitički trusnom području. Nemate drugog izbora nego se spremati na apsolutno sve moguće opcije, od toga da je NATO savez tu čvrsto postojan i da računamo na njega, pa do toga da će doći do velikih promjena", poručio je za Direktno.
Konstatirao je kako je dosta napeta situacija po pitanju rata u Europi. "Koliko je Europa spremna za obranu u slučaju da jedna članica EU bude napadnuta i što se u tom trenutku događa, pitanje je u koje ulazi NATO savez kao onaj koji ima takvu vrstu organizacije pošto EU sama po sebi nema", zaključio je Denis Avdagić.