Selak Raspudić upozorila na još jedan detalj oko spornih kartica: 'Ovo neće proći tek tako'
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 18 Rujan 2025 17:58
Potpuno je nevjerojatno da je itko mogao pomisliti da je to nešto što bi djeca trebala odgovarati u javnom prostoru, a reći da to nije bilo namijenjeno za djecu u trenutku kada se taj isti materijal predstavlja na konferenciji koja se tiče seksualne edukacije u školskom sustavu na lokalnoj razini....
Buru u javnosti digle su sporne kartice, takozvane 'kartice seksalice', za koje se pojavila informacija da se planiraju uvesti u zagrebačke škole u sklopu spolnog odgoja. Iz Grada Zagreba tvrde da to nije istina, no zastupnica u Skupštini Grada Zagreba Marija Selak Raspudić u ovome vidi više spornih stvari.
Prije nekoliko dana saborski zastupnik Mosta Nikola Grmoja prozvao je zagrebačku vlast zbog kartica koje su se pojavila u javnosti. U slobodnom saborskom govoru Grmoja je prozvao Možemo da u Zagrebu gura program u suradnji sa "suspektnom" udrugom Status M, te da je na prošlotjednoj konferenciji za medije, uz pokroviteljstvo Grada Zagreba, najavljeno uvođenje zdravstvenog odgoja. Grad je, kaže Grmoja, predstavljao Luka Juroš, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, a na toj konferenciji su predstavljene tzv. edukativne kartice, popularno zvane 'karte seksalice' u kojima se djecu, primjerice, pita stvara li im bol užitak, kao i što misle o ideji seksa na javnom mjestu.
Tvrdi da je to predstavljeno u sklopu zdravstvenog odgoja, a da je danas došlo do zaokreta, "kao nema to veze s programom koji se misli uvoditi u škole". "No, ja imam pitanje, za tu trans i LGBTQ mafiju koju smo uhvatili s prstima u pekmezu - zašto ste to predstavljali, zašto ste dali novac za izradu tih materijala?", rekao je zastupnik te poručio da Most neće dopustiti uvođenje takvih "nastranih sadržaja". Međutim, iz Grada demantiraju informaciju da bi se to moglo prezentirati djeci.
"Grad Zagreb je imenovao stručno povjerenstvo za zdravstveni odgoj i obrazovanje u osnovnim i srednjim školama, u kojem su stručnjaci koji će se baviti temama koje ćemo pokriti u tom zdravstvenom odgoju - mentalno zdravlje mladih, ovisnosti, zdravi stilovi života i onda spolno i reproduktivno zdravlje", rekla je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec za Novu TV. Kartice je kreirala udruga Status M koja tvrdi da one nisu namijenjene djeci, već osobama 18 plus. "Nemaju nikakve veze sa školom, nisu namijenjene kao nastavni ili pedagoški alat", kazala je za Novu TV Anamarija Sočo, predsjednika udruge Status M.
'Za koga bi vi radili te kartice ako ne maloljetnike? Za studente?'
Selak Raspudić tvrdi da je u ovoj situaciji više spornih stvari. "Prije svega, pogledajmo stvari s financijskog aspekta. Dakle, trenutno se nalazimo u situaciji da Grad financira udruge koje lobiraju kod tog istog Grada da bi, u ovom slučaju seksualni odgoj, zaživio. Znači, on nekome daje novac da bi taj netko kod njega uspio realizirati svoje programe. Narodski bi se reklo da nas se tim činjenicama pravi budalama. Da ti nekome daš novac da traži nešto od tebe, a već si time što si mu dao novac za te i te projekcije sam iskazao svoj interes. Kako se to drugačije može nazvati nego izvlačenje novca. Što se tiče tih kartica, ovdje vidimo elementarno nepoznavanje toga što je uopće javno, a što je privatno. Ovdje ne govorimo o liberalnom i konzervativnom. Postoje neke stvari koje su dio intime i koje nisu za javnu debatu, i neke stvari o kojima se razgovara u nekom širem društvenom kontekstu", kazala je.
"Potpuno je nevjerojatno da je itko mogao pomisliti da je to nešto što bi djeca trebala odgovarati u javnom prostoru, a reći da to nije bilo namijenjeno za djecu u trenutku kada se taj isti materijal predstavlja na konferenciji koja se tiče seksualne edukacije u školskom sustavu na lokalnoj razini, kada su gosti te konferencije od pravobraniteljice za djecu do ravnateljice osnovne škole povezani upravo sa školskim sustavom, u trenutku kada dolazi pročelnik Ureda za obrazovanje koji govori upravo o uvođenju tog predmeta. Za koga bi vi radili te kartice ako ne maloljetnike? Za studente? A gdje bi ih oni točno trebali koristiti? Da se studentima sadržaj predstavlja putem nekakvih kartica? Drugi edukativni materijal koji je zajedno predstavljen na toj konferenciji se odnosi na pitalice za razgovor roditelja s djecom i reći da to nije bilo namijenjeno djeci je, da ponovno narodski kažem, pravljenjem budale od građana", poručila je za portal Direktno.
'Mislim da ova tema neće proći tek tako'
Imamo s jedne strane, kaže nam, "Grad koji plaća udruge da bi kod tog istog Grada lobirale za ono što on sam želi uvoditi, s druge strane imamo konferenciju o uvođenju seksualnog odgoja u školski sustav gdje se predstavljaju materijali za koje se, nakon što su opravdano izazvali ovoliku buru, govori da uopće nisu bili namijenjeni djeci". Imamo Grad, nastavila je, koji je sufinancirao konferenciju, uz udrugu Solidarna, i činjenicu da nitko drugi na konferenciji nije postavio pitanje o samom sadržaju tih kartica.
"Mislim da ova tema neće proći tek tako i da građani zaslužuju više konkretnih odgovora i odgovornost gradske vlasti kada se radi o ovakvim osjetljivim temama, a kojima se pristupilo na potpuno neprimjeren način. Duboko i neopravdano zadire ne samo u dječju intimu nego i u intimu bilo kojeg čovjeka. Neka jedna javna osoba pa neka i cijela gradska uprava cjelokupnoj javnosti daju odgovor oko toga što ih uzbuđuje", zaključno je poručila.