Kazneni nalog protiv Derifaj: Predlaže se četiri mjeseca zatvora

Pin It

Slučaj upada na terasu pjevača Marka Perkovića Thompsona, o kojem se dosta pisalo, konačno prelazi u pravnu sferu kojoj i pripada. Nakon optužnice radi počinjenja kaznenog djela narušavanja nepovredivosti doma koju je Općinsko državno odvjetništvo u kolovozu podnijelo protiv novinarke Danke Derifaj i snimatelja Petra Janjića, stigao je i kazneni nalog.

Potvrdili su to iz Općinskog suda u Splitu, a prema nalogu za novinarku se predlaže četiri mjeseca zatvora uvjetno na godinu dana. Sud o tom prijedlogu još nije odlučio.

Glasnogovornica suda Jasenka Pavlović pojasnila je proceduru: „Kazneni nalog se tada uručuje okrivljeniku. Ako je okrivljenik suglasan s njim, dolazi do pravomoćnosti kaznenog naloga, odnosno presude. Ako nije suglasan, ulaže prigovor i postupak se vraća optužnom vijeću, odnosno potvrđivanju optužnice“, javlja Net.hr.

Odvjetnica Sloković: Ne priznajemo krivnju

Odvjetnica Danke Derifaj, Sloković, poručila je da obrana ne namjerava prihvatiti kazneni nalog: „Nama ne pada na pamet pristati na to. Ne priznajemo krivnju. Ako mi pokažete nekoga tko je kazneno gonjen i osuđen jer je ušao u tuđi vrt, i to sa suvlasnikom, ja režem svoju diplomu.“

Nadzor koji je naložio Turudić pokazao je i kako u radu splitskog tužiteljstva ima prostora za poboljšanje, i to „u kvaliteti i u kvantiteti“. Na pitanje hoće li zbog svega biti promjena u sustavu, Turudić nije dao konkretan odgovor: „Bit ćete pravodobno obaviješteni“, rekao je.

Na dodatno pitanje znači li to da će ipak biti promjena, ponovio je: „O tome ćete biti pravodobno obaviješteni.“ Odvjetnici pjevača Marka Perkovića Thompsona današnji nalaz nadzora nisu željeli komentirati, piše Net.hr.

Turudić: Naše su primjedbe bile na dugotrajnost postupka

O slučaju podizanja optužnice u slučaju Derifaj glavni državni odvjetnik Ivan Turudić bio je pokrenuo izvanredni nadzor koji je sada okončan.

O tome je izjavu za medije dao glavni državni odvjetnik Ivan Turudić.

Provjeravalo se zašto su za podizanje optužnice trebale četiri godine. Također, utvrđivalo se i zašto tužiteljica koja je radila na predmetu o tome nije obavijestila nikog od nadređenih.

Turudić kaže da neće biti stegovnog postupka, da slučaj nije u zastari, ali da će se postupanje tužiteljice registrirati.

Smatra i da je optužnica utemeljena.

Turudić je iznio primjedbe na dugotrajnost postupka protiv Derifaj.

“U konkretnom predmetu treba objasniti da zamjenik Općinskog državnog odvjetnika, županijskog državnog odvjetništva bilo koga, nikad ne može odgovarati za svoje mišljenje izraženo u pojedinom predmetu. Uredovna zamjenica koja je radila neće odgovarati zato što je odlučila kako je odlučila.

Odlučila je podići optužnicu protiv novinarke.

Naše su primjedbe bile na dugotrajnost postupka, to je sve trajalo četiri godine i na činjenicu da niti županijska državna odvjetnica, niti općinski odvjetnik, niti ja kao glavni državni odvjetnik nismo bili obaviješteni o navedenom predmetu. A to se po članku 74. moralo napraviti”, rekao je Turudić, javlja Dnevnik.hr.

narod.hr