Zadnji komentari

Sud u Berlinu potvrdio da je poticanju mržnje prema bijelcima – mjesto u školama

Pin It

How Can I Cure My White Guilt? - The New York Times

Nakon što je otac podnio hitnu žalbu protiv kritičke rasne teorije u učionici njegova sina, berlinski upravni sud presudio je da je rasistička teorija dopuštena u berlinskim učionicama. Sud tvrdi da bi se od djece “u osnovi trebalo očekivati ​​da budu suočena sa stajalištima i vrijednostima pluralističkog društva – unatoč mogućoj kontradikciji s njihovim vlastitim uvjerenjima.”

Kritička rasna teorija, koja je prvi put popularizirana u Sjedinjenim Državama, dolazi u različitim permutacijama, ali općenito je definirana kao teorija mržnje prema bijelcima, koja tvrdi da su bjelačka društva inherentno rasistička i da sustavno ugnjetavaju manjine. Iako ona nije toliko raširena u Njemačkoj, sve je više uključuju u učionice učitelji aktivisti pod utjecajem progresivnih trendova u SAD-u i Ujedinjenom Kraljevstvu, prenosi Remix.

U SAD-u su se u učionicama promovirale knjige poput “Not My Idea”, koje učenicima tvrde da je “bjelina” ono što tjera bijelce da sklapaju “dogovore s vragom” za “ukradenu zemlju, ukradena bogatstva i posebne usluge”. Knjiga također tvrdi da se bijelci “beskonačno petljaju u živote vaših prijatelja, susjeda, voljenih i svih drugih obojenih ljudi u svrhu profita”.

U Cupertinu u Kaliforniji učenici trećih razreda morali su se rangirati na ljestvici “moći i privilegija” na temelju svoje rase, a škole u Buffalu u New Yorku podučavale su učenike da “svi bijelci” održavaju “sistemski rasizam”. Program je također zahtijevao od vrtićke djece da pogledaju video mrtve crne djece s upozorenjem da su za to odgovorni ”rasistička policija i državno nasilje”.

Lavrov još 2021. izrazio zabrinutost zbog političke korektnosti

Državni odjel za obrazovanje u Arizoni također je školama podijelio “instrumente pravednosti”, tvrdeći da dojenčad već u dobi od 3 mjeseca počinju pokazivati ​​znakove rasizma i “ostaju snažno pristrani u korist bjeline” do trenutka kada navrše 5 godina.

Inače, čelnik ruske diplomacije Sergej Lavrov je u travnju 2021. upitan o razvoju anti-bjelačkog rasizma u Sjedinjenim Američkim Državama, te je kazao da je zabrinut zbog ”političke korektnosti” koja je gurnuta ”do točke apsurda” te je dodao da bi to moglo loše završiti.

Lavrov je tada kazao da je Rusija ”pionir u pokretu za promicanje jednakih prava za ljude različite boje kože”, dok je s druge strane spomenuo američki pokret Black Lives Matter i napade na bijelce, odnosno bijele građane Sjedinjenih Država”.

Podrijetlo tih napada, dodao je Lavrov, je ”kulturna revolucije koja je u tijeku u Sjedinjenim Državama” jer ”Hollywood mijenja svoja pravila tako da sve odražava raznolikost suvremenog društva, što je također oblik cenzure”.

Podsjetimo, takozvana kritička rasna teorija je teorija unutar društvenih znanosti, razvijena iz postmoderne filozofije, koja koristi kritičku teoriju za ispitivanje društva i kulture u odnosu na kategorije poput rase, zakona i moći.

Ova teorije je nastala 80-ih godina prošlog stoljeća, a prije svega zastupa ideju da se ”bijeli supremacizam” i ”rasna moć” održavaju s vremenom, te da zakoni igraju veliku ulogu u ovom procesu. Riječ je o teoriji koju podržava takozvana progresivna ljevica, a danas je vrlo zastupljena i na mnogim fakultetima.

narod.hr