Hrvatski zavod za javno zdravstvo napokon je nakon javnih prozivanja objavio podatke o pobolu i smrtnosti hrvatskih branitelja u 2023. godini
- Detalji
- Objavljeno: Utorak, 28 Siječanj 2025 07:05
U 2023. godini umrlo je najmanje 6.515 hrvatskih branitelja, od čega čak 2.420 ( 37,1 % ) od raznih oblika novotvorina. U dobi do 64 godine starosti umrlo je 2.731 ( 41,9 % ) hrvatskih branitelja, što znači da nisu doživjeli dobnu granicu starije osobe koja važi u većini razvijenih zemalja.
Je li se trebalo tako dogoditi ?
Smatramo da nije i da se hrvatskim braniteljima moglo pomoći da prerano ne umiru.
Boljim sistematskim pregledima i preventivnim aktivnostima ( javnozdravstvenim akcijama ) moglo se spriječiti da hrvatski branitelji prerano umiru.
Sistematski pregledi za hrvatske branitelje postoje od 2016. godine i iako ministar Medved navodi kako je do danas pregledano 123.000 hrvatskih branitelja, demantiraju ga podatci HZJZ-a gdje se navodi da je do 5. prosinca 2024. g. pregledano samo 94.951 hrvatski branitelj. Kada se pogleda ukupni broj od oko 400.000 još živih hrvatskih branitelja, brojka od 94.951 ( ili čak da je i 123.000 ) je sramotna, a pogotovo ako se zna kako bi se svi hrvatski branitelji stariji od 50 godina morali barem jednom u dvije godine sistematski pregledati.
Od početka provođenja sistematskih pregleda upozoravali smo kako su nekvalitetni i kako se godišnje samo mali broj hrvatskih branitelja uspije sistematski pregledati. Tražili smo širenje dostupnosti pretraga i kao najvažnije uvođenje pretrage niskodoznim CT-om.
Ravnatelj HZJZ-a tek sada najavljuje uvođenje pretrage niskodoznim CT-om u sistematske preglede hrvatskih branitelja. Iako nemamo informacija da su počeli pregledi niskodoznim CT-om hrvatskih branitelja, nadamo se kako to nije isprazno obećanje ravnatelja HZJZ-a i kako je to prvi korak u nadogradnji sistematskih pregleda, kako bi se na vrijeme otkrile smrtonosne bolesti i pomoglo hrvatskim braniteljima da prerano ne umiru.
Ravnatelj HZJZ-a ističe kako je učinjena dobna standardizacija smrtnosti i usporedba sa općom populacijom, te je utvrđeno da ne postoji razlika između opće i braniteljske populacije, te da razlika nije utvrđena ni po pitanju incidencije novih slučajeva malignih bolesti. Bilo bi nam drago ako je to istina, jer je to trebalo napraviti, i bilo je obećano, još 2015. g. u sklopu treće faze Projekta pobola i smrtnosti hrvatskih branitelja. Treća faza Projekta, za razliku od prve dvije faze, nikada nije prezentirana javnosti.
U Ljetopisu HZJZ- a pojačanim crnim slovima navodi se kako je provedena analiza stopa općeg mortaliteta koja prema dostupnim podatcima pokazuje da ne postoji razlika između braniteljske i opće muške populacije bez statusa branitelja. U tablicama u Ljetopisu i dalje stoji „ podatci iz tablica ne mogu se koristiti za usporedbu s općom populacijom bez prethodne dobne standardizacije „. I dalje nemamo javno objavljene podatke o dobnoj standardizaciji i možemo se oslanjati samo na javne izjave ravnatelja HZJZ-a.
Podsjećamo ravnatelja HZJZ-a kako je glavni problem hrvatskih branitelja umiranje u ranoj životnoj dobi i za razliku od opće populacije prvi uzrok smrti su novotvorine.
Nebrojeno puta, javno smo tražili od Ministarstva hrvatskih branitelja da se utvrdi tko su umrli hrvatski branitelji. Jesu li to ratnici koji su tukli prvu crtu bojišnice i stalno bili izloženi kumulativnom ratnom stresu koji je mogao izazvati razne zdravstvene probleme u njihovoj ranoj životnoj dobi. Do danas to nije provedeno.
Znamo kako je gro hrvatskih ratnika početkom Domovinskog rata bio u ranim dvadesetim godinama, i da se danas kada obilježavamo 30 obljetnicu veličanstvene VRO Oluje nalazi u pedesetim godinama života i njihov glavni zdravstveni problem je rano obolijevanje i naročito obolijevanje od raznih oblika novotvorina, što bez ranog otkrivanja bolesti vodi neizbježnoj smrti. A ne bih tako trebalo biti.
Prema dostupnim podatcima ukupna smrtnost od raka u Hrvatskoj je u padu od 2015. godine i pad je nešto izraženiji kod muškaraca. Kod raka pluća, incidencija je stabilna posljednjih 20 godina. Kod muškaraca je u stabilnom padu oko 1% godišnje.
A kod hrvatskih branitelja, koji su u 98% slučajeva muškarci smrtnost od raka raste !!
2022.g. iznosila je 34,9 % a u 2023. godini porasla je na 37,1 % !!
Pametnom dosta !
Treba se suočiti s činjenicama i početi rješavati problem.
Uz pomoć liječničke struke nadograditi preventivne sistematske preglede i pomoći još živim hrvatskim braniteljima .
Sve drugo su nebriga, neodgovornost i ostavljanje stvari onakvim kakve jesu. Situacija se sigurno neće poboljšati sama od sebe.
PREDSJEDNIK PODRUŽNICE
Tomislav Čolak