Meter: Pakleni scenarij za Europu na vidiku: SAD-u prekipjelo! Ako nećete mir u Ukrajini mi se povlačimo
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 21 Travanj 2025 08:26
Već duže vrijeme na portalu Geopolitika news ukazujemo na rizičan položaj u kojem se može naći Europa (pod tim pojmom mislim na političku Europu tj. EU+NATO, a ne onu geografsku koja na istoku seže do ruskog Urala) ukoliko ostane s Rusijom „jedan na jedan“ u slučaju nepostizanja mirnog rješenja ukrajinskog rata.
U više smo navrata pisali, kako bez obzira na kojoj strani bude krivica za propast pregovora, Trumpova administracija neće previše oklijevati s odustajanjem od posredničke uloge između Moskve i Kijeva jer ima prečeg posla od diplomatskog iscrpljivanja bez granica.
Prije svega na Bliskom istoku gdje mukotrpno, gotovo na rubu apokaliptičnog scenarija traži optimalno rješenje problema iranskog nuklearnog programa po svoje i izraelske interese, a poglavito posla ima u Indopacifiku gdje se sprema za mega-obračun s velikom Kinom.
Ovaj se potonji čini neizbježnim, a Trumpov nedavni pokrenuti trgovinski rat protiv te velike zemlje i njeno spremno prihvaćanje rukavice izazova na to najbolje ukazuju.
Europsko vazalstvo uzrok svim problemima
Rizičan položaj Europe ogleda se u dva aspekta koja je prouzročio i koja generira prije svega njen vazalski položaj prema SAD-u još od Bidenove administracije zbog kojeg ona nije trebala brinuti brige o donošenju ključnih odluka, već se oslanjala i prihvaćala kao zadano sve ono što je dolazilo iz Washingtona, a onda i sve ratoborniji stav prema Rusiji nakon dolaska administracije Donalda Trumpa na vlast koji je gura u egzistencijalno opasan sukob.
Dakle, ta su dva aspekta slijedeća: prvo, produljenje rata u Ukrajini uz sada već potpuno izvjesno povlačenje SAD-a iz istog stavlja Europu u položaj gotovo neposrednog sudionika u istom zbog svoje politike apsolutnog pomaganja Ukrajini do njene pobjede (nepristajanje na bolne kompromise koji uključuju i gubitak okupiranih teritorija ne znači ništa drugo nego borbu do pobjede na bojnom polju jer je politički nikako ne može ostvariti s obzirom kako ih se Moskva nikada ne namjerava odreći).
Drugi aspekt je prihvaćanje američkih uvjeta za postizanje mira koji su pragmatični i po Ukrajinu bolni, ali i realistični s obzirom kako Washington i više nego dobro razumije geopolitičke odnose i ravnotežu snaga – tj. polaze od nužnosti gubitka okupiranih ukrajinskih teritorija za postizanje mira – što stavlja Europu u položaj strateškog gubitnika.
Treće opcije za Europu jednostavno nema. Sadašnja politička nomenklatura u Bruxellesu i ključnim europskim metropolama (ali i u onim manje važnim s pojedinim rijetkim izuzecima poput Budimpešte i Bratislave) sve je svoje uloge stavila na militarizaciju i na ratničku retoriku prema Rusiji zbog navodno neizbježnog vojnog sukoba s Rusijom već do 2030. godine. To joj je jedini način da izbjegne poraz svojih višedesetljetnih politika u širokom rasponu – od kulture i ideologije, do ekonomije i zelene tranzicije odnosno energetike. Sve teže gospodarsko i socijalno stanje bit će samo gore s obzirom na odljev investicija i predviđena golema financijska ulaganja u obrambeni sektor za što će se sredstva crpiti i iz onih koja su bila namijenjena za projekte socijalnog karaktera.
Amerikancima je upravo prekipjelo
Američki državni tajnik Marco Rubio rekao je u petak da, ako nije moguće završiti rat u Ukrajini, Sjedinjene Države moraju odustati od svojih napora i krenuti dalje. “Ako nije moguće završiti rat u Ukrajini, moramo ići dalje”, rekao je novinarima prije odlaska iz Pariza. “Sada moramo vrlo brzo utvrditi, a govorim o pitanju dana, je li to izvedivo ili nije.”
Izjava dolazi dan nakon što su se Marco Rubio i Trumpov posebni izaslanik za Bliski istok i za razgovore s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom, Steve Witkoff, sastali s europskim i ukrajinskim saveznicima , i manje od tjedan dana nakon što se Witkoff u Sankt Peterburgu sastao po treći put s Putinom s kojim je održao sastanak u trajanju od čak 5 sati!
Prijedlog mirovnog plana koji je pripremio SAD dobio je “ohrabrujući prijem” na pregovorima (u Parizu), navodi se u izvješću State Departmenta, koji ne daje pojedinosti o nacrtu.
Rubio sličnu poruku uputio i Lavrovu
Rubio je također razgovarao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom i prenio mu isti prijedlog. Govoreći u petak, Rubio je rekao da su on i Witkoff došli u Pariz kako bi “počeli razgovor o konkretnijim obrisima onoga što bi moglo biti potrebno za okončanje rata” i je li ovo rat koji se može okončati ili nije.
“Ako to nije moguće, ako smo toliko udaljeni da se to neće dogoditi, onda mislim da se predsjednik (Trump) vjerojatno nalazi u trenutku kada će reći da smo gotovi”, rekao je.
“To nije naš rat. Nismo ga mi započeli. Sjedinjene Države pomažu Ukrajini posljednje tri godine i želimo da se završi, ali to nije naš rat”, dodao je. “Predsjednik (Trump) je proveo 87 dana na najvišoj razini ove vlade uzastopno poduzimajući napore da se ovaj rat privede kraju i završi. Sada dolazimo do točke kada moramo odlučiti i utvrditi je li to uopće moguće ili ne. Zbog toga angažiramo obje strane.
Prosudba
Trumpu se nedvojbeno žuri. Uskoro završava 100 dana njegove vladavine, a nikakvih konkretnih rezultata koji bi išli u prilog SAD-a na vanjskopolitičkom području još uvijek nema.
Iranska problematika pleše na rubu apokalipse. Trump je navodno spriječio izraelsku želju za nuklearnim udarom po Iranu, dok su nedavno pokrenuti razgovori Washingtona s Teheranom još daleko od dogovora. Sada je Katar preuzeo aktivnu posredničku ulogu među njima. Pritom je zanimljivo da je katarski emir Tamim Al Thani jučer bio u Moskvi na razgovoru s Putinom, dok je istodobno u Moskvu stigao i iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi. Očito je, dakle, da i diplomacija Trump-Putin radi svoj posao po iranskom, ali i ne samo tom pitanju.
Oštrom carinskom politikom Trump se zavadio s čitavim svijetom, a odnosi s Kinom frustrirajući su i za njega i za američke građane koji snose najveće posljedice mogućeg kraha tih odnosa, jednako kao i američke tvrtke i krupni biznis s obzirom da su burze već 20-ak dana gotovo konstantno u crvenom.
Ukoliko i ukrajinski rat uskoro ne bude riješen po američkim prijedlozima, Marcu Rubiu bi se mogla zaljuljati stolica u State Departmentu, možda i prije izbora za Kongres koji se održavaju već krajem iduće godine.
O položaju Europe u svem ovom kaosu već sam dovoljno rekao u gornjem dijelu teksta.
Mislim da kaotičnom svijetu može još jedino pomoći istinsko shvaćanje Uskrsa koji je pred nama i njegove poruke o nužnosti „novog rođenja“, a ne bojanje uskršnjih jaja, žuti pilići i zečići s mašnicama.