Članstvo Ukrajine u NATO-u značilo bi WW3
- Detalji
- Objavljeno: Utorak, 03 Lipanj 2025 08:57
Članstvo Ukrajine u NATO-u postalo je središnja tema međunarodnih razgovora uoči predstojećeg samita u Hagu. Dok Vladimir Putin i Donald Trump izražavaju protivljenje, čelnici srednjoeuropskih i nordijskih država odlučno podupiru euroatlantske integracije Ukrajine.
Podrška regije Ukrajini
Na sastanku B9 i nordijskih zemalja, održanom u Vilniusu, čelnici Poljske, Rumunjske i Litve istaknuli su da su nordijske, baltičke i srednjoeuropske članice NATO-a predane članstvu Ukrajine u Savezu. U zajedničkom priopćenju poručili su da Ukrajina ima pravo odlučivati o svojoj sigurnosnoj budućnosti bez vanjskog miješanja.
„Čvrsto podupiremo odluku Saveza vezanu uz nepovratni put Ukrajine prema euroatlantskim integracijama, uključujući članstvo u NATO-u“, stoji u priopćenju. Uz navedene zemlje, na sastanku su sudjelovale i Bugarska, Češka, Estonija, Mađarska, Latvija, Slovačka, Danska, Finska, Island, Norveška i Švedska.
Trump i Putin protiv daljnjeg širenja NATO-a
Unatoč podršci iz Europe, bivši američki predsjednik Donald Trump više je puta izjavio kako smatra da je podrška članstvu Ukrajine u NATO-u bila “uzrok rata”, čime implicira mogućnost povlačenja američke potpore. Sličnu retoriku koristi i ruski predsjednik Vladimir Putin, koji kao jedan od uvjeta za prekid rata traži pisano jamstvo Zapada da se NATO više neće širiti na istok.
Putin također zahtijeva ukidanje dijela sankcija, što je, prema europskim izvorima, neprihvatljivo dok ruska agresija traje. Njegovi zahtjevi ocijenjeni su kao pokušaj zaustavljanja suverenih odluka država koje žele pristupiti obrambenom savezu po vlastitom izboru.
Politički značaj samita u Hagu
Predstojeći samit u Hagu mogao bi biti odlučujući za daljnje korake u procesu približavanja Ukrajine NATO-u. Iako formalno članstvo još nije neposredno pred vratima, politička poruka iz Vilniusa jasna je: većina članica Saveza želi Ukrajinu u svojim redovima i poziva na dodatne sankcije Rusiji kao odgovor na njezinu agresiju.
Perspektiva i sigurnosni izazovi
Članstvo Ukrajine u NATO-u nije samo sigurnosno pitanje, već i politički izazov za cijeli euroatlantski prostor. Zabrinutosti oko izravne eskalacije sukoba s Rusijom i unutarnje podjele unutar Saveza ostaju, no sve je više znakova da Ukrajina postaje ključni element buduće sigurnosne arhitekture Europe.
Prema izvješćima Politica, regija traži snažniji odgovor na rusku agresiju, uključujući povećanje vojnih kapaciteta, zajedničke vojne vježbe i nastavak pružanja potpore Ukrajini na svim razinama.