Zadnji komentari

Mi smo tek sada otkrili ono što Nijemci već znaju – beba ne mora umrijeti nakon poroda

Pin It

Beba - Mamatataja

Ono što Nijemci znaju već neko vrijeme – da beba ne mora umrijeti nakon poroda ako je odbace, ili da može biti samo čudom spašena kao lani u Zaprešiću – mi smo otkrili tek sada kada je u Prozoru za bebe udruge Betlehem ostavljeno zdravo novorođenče. Piše Boris Beck za Večernji list.

Nijemci to zovu Babyklappe, Babynest, Babykörbchen ili Babyfenster, a prve su 2000. otvorili u Hamburgu i Lübecku, da bi nastavili iduće godine u Berlinu i Karlsruheu, i stigli do njih stotinjak. Osim mogućnosti da bebu ostave u prozoru života, ondje imaju još tri opcije – da se dijete anonimno preda trećoj osobi te da se obavi posve anonimni ili pak povjerljivi porod – s tim da u svakom slučaju djetešce odmah ide udomiteljima.

Spašavanje beba daleko nadmašuje kršenje njihova prava na poznavanje roditelja

Njemačko etičko vijeće preporučilo je 2009. da se s tom praksom prekine jer krši pravo djeteta da sazna svoje podrijetlo, ali se pokazalo da socijalne službe i humanitarne organizacije uspijevaju doći do majki napuštene djece, te se sada poduzimaju napori u tom smislu.

Dosad je u Babyklappe odloženo oko 500 beba, čemu treba pribrojati više od tisuću anonimnih poroda i stotinjak predaja djece trećoj osobi. Babyklappe imaju i u više austrijskih gradova, gdje godišnje skupe ukupno 30-40 beba, a također i u Švicarskoj, gdje ih uglavnom vodi Švicarska pomoć za majku i dijete, zaklada koja se bori protiv pobačaja. Više od 90% Švicaraca podržava Babyklappe, a njihovo Savezno vijeće smatra da spašavanje djetetova života daleko nadmašuje kršenje njihova prava na poznavanje roditelja.

Vlada koja smatra da je ilegalno spašavati bebe daje novac za ‘Festival menstruacije’

Prozor za život postoji i u nizu drugih zemalja, od SAD-a, Belgije i Italije, do Češke, Slovačke, Mađarske i Poljske, a ilegalan je u Nizozemskoj, koja je najnaprednija u eutanaziji, i Britaniji, koja ju je upravo uvela.

Ostvari li ministar rada i socijalne politike Marin Piletić svoje prijetnje, postat će ilegalan i u Hrvatskoj, jer smatra da udruga Betlehem spašavajući nahočad „čini kazneno djelo i to nije socijalna usluga“. Ta ista vlada koja smatra da je ilegalno spašavati bebe, prema posljednjem objavljenom financijskom izvještaju udruge PaRiter, stisnulo je toj riječkoj udruzi 2023. 50.000 eura, a iz inozemstva su dobili još 81.500 eura.

Taj novac se troši na nešto neviđeno korisno kao što je Festival menstruacije u Rijeci, što će se uskoro održati treći put. Teško je opravdati da ti netko plati da reklamiraš nešto što nesputano teče milijunima godina, i to ne samo ljudima nego i ostalim sisavcima, pa su tamo smislili opravdanje da je menstruacija „dio prirodnih koliko i političkih procesa“ i „ još kompleksnija priča o tijelu, ciklusima i moći“.

Slavljenje svijeta bez djece

Dobro su rekli! Menstruacija je istovremeno i znak plodnosti i neoplođenosti – ona teče ženama koje mogu zanijeti, ali nisu u drugom stanju. Slavljenje menstruacije veoma je političko: to je slavljenje svijeta bez djece, što podržava i vlast koja želi zabraniti prozore za život. Ali ima i nešto više.

Ne teče udruzi PaRiter samo krv, nego iznad svega novac, državni i paradržavni, koji se slijeva u fondove takvih ispraznih i bespotrebnih organizacija, i tamo ostane neoplođen, da tako kažem – ne stvori nikakvu dodatnu vrijednost nego se poprčka na transparente i besmislene radionice. Ili se gomila na privatnim računima aktivista, što otkrijemo samo slučajno, kad uđu u politiku, pa moraju objaviti imovinsku karticu. Ne slave u Rijeci „menstruaciju kao čin otpora strukturama moći“, kako kažu sami za sebe, nego su upravo dio tih struktura moći – struktura koje će sve učiniti da unište utočište za bebe.

narod.hr