Trumpov ukrajinski zaokret ili samo jedna taktička varijanta?
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 25 Srpanj 2025 15:59
Imamo mnogo novih vijesti o rusko-ukrajinskome mirovnom procesu! Trump se okrenuo protiv Putina i ne vjeruje mu više! Okrenuo se prema NATO-u kao sjajnom obrambenom savezu, a osobito cijeni njegovu komponentu kolektivne obrane, koju je prije najviše dovodio u pitanje prijeteći američkim izlaskom iz NATO-a.
Još je više stručnih i 'stručnih' analiza i komentara toga navodno velikog zaokreta Trumpove politike. Da bi 'zaokret' dobio atraktivnije medijsko pakiranje, uključena je i Melania.
Priča koju je američki predsjednik sâm ponudio medijima izgleda otprilike ovako: kad je nakon napornoga radnog dana došao kući, pohvalio se prvoj dami (dakle Melaniji) da je imao još jedan izvanredan i prekrasan telefonski razgovor s Putinom. A Melania će njemu mrtva hladna: 'A je li? Ja sam pak čula (vjerojatno onako usput u vijestima, dok je kuhala juhu) da je danas bombardirao bolnicu u Kijevu.' I kad je ona tako nekoliko puta primijetila da ruski predsjednik Putin jedno govori, a drugo čini, i američki je predsjednik uvidio da ga Putin ujutro u produktivnim i prekrasnim telefonskim razgovorima uvjerava da je za mir, a noću bombardira Ukrajinu!
Tada je Trump odlučio reći: dosta! I šalje Ukrajini supstancijalne količine oružja, uključujući proturaketne sustave Patriot, i to preko NATO-a, odnosno europskih NATO-ovih saveznica koje će uglavnom i platiti dodatno naoružavanje Ukrajine. Putinu pak šalje poruku da će nametnuti stopostotne carine i njemu i svim uvoznicima ruske nafte ako u roku od pedeset dana ne pristane na mirovno rješenje. Tako je ciljano isporučio novi skup tema kojima će analitičari rata i mirovnog procesa za Ukrajinu i Trumpove vanjske politike zabavljati svoju publiku sljedećih nekoliko tjedana i održavati rusko-ukrajinski rat i mirovni proces medijski prisutnim.
Zabava za javnost
Što se zapravo događa u tome procesu pokušaja primirivanja rusko-ukrajinskog rata uz američko posredništvo (i više od posredništva), mi zapravo – ne znamo. Ali pouzdano znamo da trenutačno nitko osim SAD-a, odnosno predsjednika Trumpa, ne može privesti taj rat kraju ili barem zamrzavanju sukoba. Naime, postojeći međunarodni poredak raspao se na tom ratu: Vijeće sigurnosti UN-a kao formalno glavni svjetski mirovni menadžer potpuno je blokirano (Rusija je stalna putin trumpčlanica). Europska unija humanitarno je i vojno mnogo pomogla Ukrajini da preživi. Formirala je (uz nekoliko iznimaka) i jasna politička stajališta (nema promjene granica silom), ali nema snage (čak ni ideje) provesti ih, nego u maniri nogometnoga sveznalice pred televizijskim ekranom komentira kako bi trebalo igrati i kako bi trebalo završiti.
Sve relevantne informacije o tome američko-ruskom mirovnom procesu ostaju u zatvorenom krugu između dviju strana – Trumpa, Putina i njihovih najbližih suradnika – i oni u skladu sa svojim interesima odlučuju s kime ih, kada i kako podijeliti. U tu namjernu zabavu za javnost ubrajaju se i trenutačno dominantne vijesti o tome kako je Trump zahvaljujući Melaniji shvatio da ga Putin vara. I onda je, ljutit i uvrijeđen, odlučio do zuba naoružati Ukrajinu i zaprijetiti Putinu golemim carinama na naftu.
No iza te zabave za javnost događaju se ozbiljne promjene. Vrlo grubom šok-terapijom Trump je uspio u nekoliko mjeseci revitalizirati NATO i podignuti europsku (pa i hrvatsku) svijest o obrani i sigurnosti. Integriranjem vanjske, trgovinske i obrambene politike te taktikom ucjenjivačkih carina (i) za EU otvorio je prostor za resetiranje odnosa između SAD-a i EU-a, pri čemu će, sigurno, i obrana postati predmet trgovačkog deala. Rezultate ćemo vjerojatno vidjeti potkraj srpnja, kad istječe rok za carinski dogovor.
Integralno promišljanje vikendom
Carinskom ucjenom prisilio je EU i njegove države članice da počnu integralno promišljati o trgovini, gospodarstvu, carineobrani i sigurnosti – pa čak i vikendom. Da, da, u Bruxellesu i prijestolnicama važnih država članica navodno su se čak i subotom i nedjeljom smišljali protuodgovori za deal s Trumpom! Ne bi me iznenadilo da nakon tih turbulencija transatlantsko savezništvo bude ojačano.
Dok su mu prigovarali da podilazi Putinu u vezi s Ukrajinom, Trump je otvorio proces bliskoistočnoga geopolitičkog resetiranja, oslabivši tako Putinove karte u ukrajinskome mirovnom procesu, koje su još proljetos bile potpuno u njegovim rukama. Iz mora vijesti o navodno novoj Trumpovoj politici prema Rusiji zapravo najmanje možemo doznati u kojoj je fazi sâm rusko-ukajinski mirovni proces. Iz snažnog naoružavanja Ukrajine moglo bi se možda zaključiti da se bliži novi obračun ili mirovni sporazum. Možda oboje.
Višnja Starešina