Do kada će lagati kako je riječ o psihičkim bolesnicima a ne o napadima migranata?
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 22 Travanj 2019 16:02
Kome vjerovati, policiji ili svjedocima? Hrvat smatra da muškarac nije bio psihički nestabilan
Osoba afričkog podrijetla koja je u subotu navečer ušla na misu hrvatske katoličke župe u Münchenu u crkvi Svetog Pavla uzvikujući "Allahu Akbar" i bacajući kamenje, psihički je bolesna i nije povezana s terorizmom, javlja u nedjelju ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP).
Kao što smo već izvijestili Ministarstvo je za Hinu reklo kako je "psihički bolesna osoba" ušla u crkvu Svetog Pavla u Münchenu u vrijeme održavanja uskrsnih obreda na hrvatskom jeziku, vođenih od svećenika Hrvatske katoličke župe u tom gradu.
No, iako i njemačka policija tvrdi da je riječ o incidentu koji je uzrokovala "psihički bolesna osoba", Hrvat Ivan Blažević, koji se u trenutku napada nalazio u crkvi i koji je pozvao policiju za 24sata izjavio je da smatra kako se ne radi o psihički bolesnoj osobi.
"Ušao je u crkvu i rekao je da je mudžahedin te vikao 'Allahu Akbar'. Mislim da je itekako bio svjestan što se događalo u crkvi", smatra Blažević.
Ispričao je kako je izgledala misa Vazmenog bdjenja, koju je prekinuo napadač.
"Nakon obreda svjetla, negdje odmah iza evanđelja uletio je u crkvu, no izazivao nas je i prije toga, ispred crkve. Netko mu je tada dobacio 'tišina' na njemačkom, na što je ovaj odgovorio: 'Kakva tišina, vidjet ćete'',prisjetio se Blažević.
Kada je napadač uletio u crkvu, kaže, znao je koji mu je cilj.
"Nastao je jako veliki kaos. Netko ga je bacio na pod, a onda ga je okružilo negdje devetero ljudi. Svećenik je došao do njih i rekao i da ga ne tuku", priča Blažević, koji je tada zvao policiju.
Kada su došli specijalci, prisjeća se, pozvali su sve prisutne da izađu iz crkve podignutih ruku.
"Sve vrijeme bio sam miran, ali nakon nekog vremena sam shvatio što se sve moglo dogoditi", - priznaje . Napadač je oko pasa, kaže, nosio malu remenom zavezanu torbicu, te je kasnije shvatio kako je to mogla biti i bomba.
Također, poput Blaževića i Fenix Magazin navodi da se ono što su vidjeli svjedoci, razlikuje od policijskog izvješća te se u naslovu pita, treba li vjerovati svjedocima ili policiji?