Kad Njemačka postane islamska, sve će biti dobro
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 02 Rujan 2024 14:29
Prošlotjedni zločin u Solingenu u Njemačkoj, kada je 26-godišnji Sirijac nožem ubio tri, a ranio osam osoba, pokazao je svu nemoć države pred suvremenim izazovima.
Njemački političari izrazili su šok i zgražanje, obećali detaljnu istragu i ukazali na potrebu za mjerama kojima bi se spriječile te pojave. To isto izjavljuju već godinama, sve češće kako se redaju napadi izvedeni po sličnom obrascu.
Međutim, ne događa se ništa. Ne samo da Njemačka i ne pomišlja mijenjati svoj koncept useljeničke politike, nego očito nije u stanju osposobiti svoje institucije koje u ovakvim slučajevima pokazuju začuđujuću nemoć.
Kapitulacija njemačke države pred rijekom migranata
Issa al-Hassan, 26-godišnji Sirijac koji je počinio masakr u Solingenu, nije uopće smio biti u Njemačkoj. Međutim, nevjerojatan nemar njemačkih vlasti to mu je omogućio, kao i tisućama drugih.
Prema službenim izvorima, u Njemačkoj je trenutačno oko 900.000 osoba s odbijenim zahtjevom za azil. Slikovitije, gotovo milijun ljudi živi u Njemačkoj ilegalno.
Ako se i oduzme broj onih koji čekaju na izručenje, kao i onih koji unatoč odbijenoj molbi za azil imaju takozvani “Duldung”, odnosno dozvolu da do daljnjega borave u Njemačkoj, broj onih koji se ilegalno nalaze u zemlji vrlo je visok. Onih s “Duldungom” sredinom prošle godine bilo je blizu 224.000.
Prošle je godine iz Njemačke protjerano 16.400 osoba. Njemačke se vlasti žale na skromne “kapacitete” za protjerivanje, na izostanak suradnje drugih zemalja i nejasne propise. Uglavnom, Njemačkom se u ovom trenutku kreću stotine tisuća osoba koje ondje ne bi mjele biti.
Europske države često ignoriraju jedna drugu kad je riječ o migrantima
To stanje ilustrira upravo slučaj ubojice iz Solingena, kojemu je svojedobno odbijen zahtjev za azil i koji je prošle godine trebao biti protjeran. Ostao je, a službeno objašnjenje bilo je kako se skrivao. No, to “skrivanje” sastojalo se jedino u tome da u zakazano vrijeme, kad je po njega trebala doći policija, nije bio u svome stanu.
Issa al-Hassan doputovao je 2022. u Bugarsku i time je stupio na tlo Europske unije. Toga su trenutka za njega počeli vrijediti europski propisi o azilu, a njegov zahtjev trebao je biti riješen u Bugarskoj.
Međutim, jednostavno je preko Srbije, Mađarske i Austrije otputovao dalje u Njemačku, gdje je na Božić 2022. predao zahtjev za azil.
Na tome primjeru pokazuje se i kaos u europskom sustavu azila. Ako se utvrdi da je migrant došao iz neke druge članice EU, članica u kojoj je predao zahtjev za azil može ga vratiti onamo. Međutim, to iziskuje složenu administrativnu proceduru, uključujući zahtjev dotičnoj zemlji i njezin pristanak.
Issa al-Hassan sam je odlučivao o tome što će se s njim dogoditi
Rezultat toga jest da se policija u jednom trenutku počne ponašati poput ilegalaca. Nedavno je primjerice utvrđeno da je njemačka policija ilegalno prebacivala u Poljsku migrante za koje je vjerovala da su otuda došli. Razlog je bio taj što Poljaci navodno nisu bili spremni prihvatiti ih natrag.
U ovom slučaju, Issa al-Hassan trebao je biti vraćen u Bugarsku, ali su Nijemci odlučili postupak odlučivanja o azilu provesti sami.
Postupak je proveden, Issa al-Hassan je 7. ožujka 2023. dobio obavijest da mu je zahtjev za azil odbijen i da mora u roku od četiri tjedna napustiti Njemačku.
Dok ne ode, mogao je stanovati u nastambi za azilante, bivšoj vojarni u Paderbornu. U međuvremenu je tužio njemačku državu tvrdeći kako ima pravo na azil. Tužba je odbačena i ponovno je dobio nalog da napusti zemlju. Štoviše, donešena je odluka o njegovu protjerivanju, 5. lipnja 2023. za njega je bilo rezervirano mjesto u zrakoplovu za Sofiju.
Kad njemačka policija ne zatekne nekoga na zakazanom mjestu, za nju je posao završen
Toga dana u 2 sata poslije ponoći policajci su došli po njega kako bi ga pripratili u zračnu luku u Düsseldorfu i ukrcaju u zrakoplov, ali ga nisu našli.
Time je posao za njih bio završen. Nisu se ni raspitivali kod ostalih stanara gdje bi mogao biti, nakon što ga nisu zatekli u sobi. Ni policija ni druge nadležne vlasti od tada ga nisu tražili niti su se raspitivali za njega. Issa se već toga dana vratio u svoju sobu i nastavio nesmetano živjeti ondje.
Nadležni kažu kako je to bio “težak propust”, ali takvi se propusti događaju svakodnevno. Ako dotični nije u zakazano vrijeme na zakazanom mjestu, smatra se da se “krije” i njegov slučaj više nikoga ne zanima.
Složena procedura čini protjerivanje gotovo nemogućim
Postoje i drugi načini izbjegavanja protjerivanja. Primjerice, dovoljno je da dotični počne vikati i divljati u zrakoplovu prije polijetanja, dok pilot ne odluči izbaciti ga zrakoplova.
Kad je riječ o protjerivanju u drugu članicu EU, kao u ovom slučaju u Bugarsku, potrebna je i suglasnost te države. Prema službenim statistikama, njemačke su vlasti ove godine poslale drugim članicama EU oko 43.000 takvih zahtjeva, a pozitivno je odgovoreno samo na 25.000 njih.
Istodobno, Njemačka nema dovoljno mjesta za zadržavanje onih koji bi trebali biti protjerani, točnije ima ih samo 800. Drugim riječima, ako netko ne želi da ga policija pronađe, samo ode u šetnju i već je utvrđeno da ga nije moguće pronaći.
Nemoć njemačke države pred onima koji se nadaju da će postati islamska
Sve u svemu, uz strance koji legalno borave u Njemačkoj, postoji mnoštvo onih koji formalno nisu ondje i nitko za njih ne mari.
Političari nemaju volje ništa poduzeti, a kad i pokažu nekakvu inicijativu, bivaju izvrgnuti napadima iz medija i brzo se povuku. Primjerice, predsjednik CDU-a Friedrich Merz nakon napada u Solingenu zatražio je preispitivanje politike azila. Mediji su ga odmah proglasili rastistom.
S obzirom na zabrinjavajuće podatke o velikom priljevu osoba sumnjiva profila, posebice onih s islamističkom pozadinom, može se očekivati još samo veći kaos.
Proteklih je dana otkrivena skupina islamističkih mladića koja u određenim krugovima pokušava nametnuti vlastita pravila ponašanja. Jedan od njih izjavio je: “Kad Njemačka postane islamska, sve će biti dobro”.