Priča o Židovima u Zagrebu, Osijeku i Sarajevu
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 08 Prosinac 2024 13:09
U jugokomunističkoj i srpskoj historiografiji se neke žrtve iz Drugog svjetskog rata s područja Nezavisne Države Hrvatske često preuveličavaju. Tako je i u slučaju Židova. Primjer za to je u više navrata pokazan i u slučaju jasenovačkog popisa na kojem postoje tisuće lažnih žrtava, odnosno osoba koje nisu stradale u Jasenovcu ili Staroj Gradiški
već negde drugdje ili su preživjele rat, a usprkos javnoj objavi tih podataka, ne postoji volja da ih se ukloni. Međutim, preuveličavanje židovskih žrtava je moguće pokazati i obradom statističkih podataka i usporedbom sa židovskim izvorima. Na mrežnom popisu JUSP-a Jasenovac su krajem listopada 2024. godine 13.152 osobe navedene kao Židovi, pišu Mladen Koić i Nikola Banić za Hrvatski tjednik.
Prigodni izračuni
Prema V. Žerjaviću (Gubici stanovništva Jugoslavije u drugom svjetskom ratu, 1989.) iz Hrvatske je 16.000 Židova žrtava rata, odnosno oko 73 posto od broja Židova koje su po njegovom izračunu 1941. godini živjeli u Hrvatskoj, a iz Bosne i Hercegovine 10.000, odnosno oko 83 posto. Usporedbe radi prema Žerjaviću s područja „judenfrei“ Srbije ubijeno je 70 posto Židova. Takve priče i danas prevladavaju glavnostrujaškim medijskim prostorom u Hrvatskoj, premda ih demantiraju podatci iz židovskih izvora. Treba napomenuti da je kasnije Žerjavić (Demografski i ratni gubici Hrvatske u Drugom svjetskom ratu i poraću, 1995.) nakon ponovnog stjecanja Hrvatske nezavisnosti korigirao neke svoje izračune broja židovskih žrtava u Hrvatskoj i BiH iz razdoblja komunističke diktature. Prigodno i premalo.
Tri grada
U trima gradovima Zagrebu, Osijeku i Sarajevu je prije rata zavisno o izvorima sveukupno živjelo između 23 i 25 tisuća Židova. Ovom prilikom nisu uzeti u obzir podatci Švob (2004.) i Gaona (2009.) o broju Židova u židovskim općinama iz 1940. godine koji su za tri predmetna grada ukupno reda veličine oko 20.000. Prema korištenim podatcima samo u tim trima gradovima živjelo je prema Žerjavićevom izračunu za 1941. godinu između dvije trećine i tri četvrtine svih Židova iz Nezavisne Države Hrvatske.
Istraživanje broja žrtava iz tih triju gradova je paradigma za utvrđivanje broja stradalih Židova iz Nezavisne Države Hrvatske. Prema svjedočanstvima rodbine i židovskih organizacija u digitalnom arhivu Yad Vashema iz tih triju gradova je tijekom rata mogla stradati šestina do najviše petine od predratnog broja Židova. Nadalje, prema istovrsnim podatcima kada se promatra mjesto smrti Jasenovac, iz tih triju gradova je tamo moglo stradati do 5 posto predratnog broja Židova.
Zagreb
U digitalnom arhivu Yad Vashema prema stanju sredinom 2023. godine bilo je 8.427 zapisa o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Zagrebu. Od toga je kod 5.411, odnosno kod dvije trećine izvor podataka srbijanski „Spisak žrtava rata: Jevreji“ (List of murdered Jews from Yugoslavia). Kod 2.023 zapisa izvor su svjedočanstva rodbine, prijatelja i židovskih organizacija. Kod 223 zapisa izvor je popis žrtava zabilježenih u dokumentima pravednika među narodima. Sveukupno je sredinom 2023. godine prema „židovskim“ izvorima bilo 2.246 zapisa o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Zagrebu. Od toga broja 558 zapisa, odnosno četvrtina su ponavljanja, odnosno višestruki zapisi za iste osobe, bezimeni i preživjeli. Znači prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema moglo je biti najviše 1.688 židovskih žrtava koje su za vrijeme rata živjele u Zagrebu.
To je zavisno od kriterija izračuna između 15 i 19 posto zagrebačkih Židova iz 1941. godine. Prema tim podatcima stradao je svaki peti ili šesti Židov koji je tijekom rata živio u Zagrebu. U još 470 zapisa nedostaju neki od vitalnih identifikacijskih podataka kao što su godina rođenja, ime oca ili mjesto rođenja. To znači da u tim slučajevima identitet osoba nije nedvojbeno utvrđen pa postoji mogućnost da se radi o žrtvama koje su već utvrđene ili možda čak i o preživjelima. Kada bi svi iz te kategorije bili problematični, to bi značilo da bi u tom slučaju prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema moglo biti 1.218 židovskih žrtava koje su za vrijeme rata živjele u Zagrebu. To je zavisno o kriterijima izračuna svaki sedmi ili svaki deveti Židov koji je tijekom rata živio u Zagrebu.
Zagrebački Židovi i Jasenovac
Tijekom istraživanja u digitalnom arhivu Yad Vashema sredinom 2023. godine pregledani su podatci o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Zagrebu, a kod kojih se kao mjesto smrti navodi Jasenovac. Prema svjedočanstvima rodbine, prijatelja i židovskih organizacija bila su 492 zapisa iz te kategorije. Od toga su 63 bili višestruki upisi i preživjeli.
To znači da je prema židovskim izvorima bilo najviše 449 Židova koji su tijekom rata živjeli u Zagrebu, a kao mjesto smrti im se navodi Jasenovac. Uz to, još su 94 dvojbena zapisa, odnosno oni kod kojih nedostaju neki od vitalnih identifikacijskih podataka. To znači da je potencijalni broj jasenovačkih žrtava prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema u slučaju Zagreba od 355 do 449. To je ovisno o podatcima o njihovom predratnom broju između 3 i 5 posto Židova u Zagrebu neposredno prije rata.
Osijek
U digitalnom arhivu Yad Vashema je sredinom 2023. godine bilo 2.395 zapisa o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Osijeku. Kod 1.764 zapisa se kao izvor navodi srbijanski “Spisak žrtava rata: Jevreji”. Prema svjedočanstvima rodbine, prijatelja i židovskih organizacija o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Osijeku su 472 zapisa. Od toga je 67 višestrukih upisa pa to znaći da je najviše 405 potencijalnih žrtava. Dvojbenih zapisa kod kojih nedostaju neki od vitalnih identifikacijskih podatka je 134. Prema tomu potencijalni broj stradalih Židova koji su za vrijeme rata živjeli u Osijeku je prema židovskim izvorima iz digtalnog arhiva Yad Vashema sredinom 2023. godine bio od 271 do 405. To je između 10 i 16 posto predratnog broja osječkih Židova.
Osječki Židovi i Jasenovac
Kad se izdvoje podatci u kojima je kao mjesto smrti naveden Jasenovac, to je ukupno 126 zapisa. Od toga je 15 višestrukih zapisa i još 47 zapisa u kojima nedostaju neki od vitalnih identifikacijskih podataka. To znači da je prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema sredinom 2023. godine bilo od 64 do 111 potencijalnih jasenovačkih žrtava odnosno 2 do 4 posto osječkih Židova.
Sarajevo
Zavisno o izvoru između tri četvrtine i četiri petine predratnih Židova s područja današnje Bosne i Hercegovine je živjelo u Sarajevu, a prema digitalnom arhivu Yad Vashema sredinom listopada 2021. godine u kategoriji žrtve/pojedinci bilo je 11.455 zapisa o sarajevskim Židovima. To bi površno gledajući značilo da su skoro svi sarajevski Židovi ubijeni za vrijeme rata, odnosno da je samo četrdesetak preživjelih, a to prema svim dostupnim izvorima nije točno. Najviše žrtava 8.823 je prema srbijanskom „Spisku žrtava rata: Jevreji“. Prema svjedočanstvima rodbine, prijatelja i židovskih organizacija sveukupno je bilo 2.605 zapisa o Židovima koji su za vrijeme rata živjeli u Sarajevu.
Tomu se može dodati 97 zapisa kojima je izvor popis žrtava zabilježenih u dokumentima pravednika među narodima pa su to 2.702 zapisa prema židovskim izvorima. Od toga su 883 zapisa višestruki, nedostaje ime i/ili prezime ili se radi o preživjelima. Kod još 373 zapisa, ne računajući ime i prezime, nedostaju neki od ostalih vitalnih identifikacijskih podataka. To znači da je sredinom listopada 2021. godine prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema bilo između 1.446 i 1.819 stradalih Židova koji su za vrijeme rata živjeli u Sarajevu (od 13 do 16 posto).
Sarajevski Židovi i Jasenovac
Kad se kod svjedočanstava izdvoje podatci u kojima je kao mjesto smrti naveden Jasenovac, to je ukupno 700 zapisa. Od toga je 155 višestrukih zapisa i još 133 zapisa u kojima nedostaje neki od vitalnih identifikacijskih podataka. To znači da je prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema od 412 do 545 potencijalnih jasenovačkih žrtava iz Sarajeva (4 do 5 posto).
Ogromna razlika
Iz gore navedenog se može vidjeti ogromna razlika između podataka o ratnim gubitcima Židova prema židovskim izvorima u odnosu na podatke koji prevladavaju u medijima koji djeluju u Hrvatskoj. Židovi desetljećima istražuju događaje u Drugom svjetskom ratu, a prikupili su podatke o nekoliko puta manje židovskih žrtava od jugokomunističkih i srpskih stručnjaka. Uglavnom, prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema iz tri grada Nezavisne Države Hrvatske s najvećim brojem Židova mogli su se tijekom razdoblja istraživanja naći podatci o stradanju najviše 5.868 Židova.
Ako se ne računaju oni kod kojih nedostaju neki od vitalnih identifikacijskhi podataka, u tom slučaju taj broj je za tri predmetna grada 3.913. Glede mjesta smrti Jasenovac prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema mogli su se naći podatci za 1.858 Židova iz Zagreba, Osijeka i Sarajeva. Ako se ne računaju zapisi kod kojih nedostaju neki od vitalnih identifikacijskih podataka, onda je potencijalni broj jasenovačkih žrtava prema židovskim izvorima iz digitalnog arhiva Yad Vashema na završetku ovog istraživanja bio 1.108 Židova.
Ove brojeve iz tri grada je lako linearno raspodijeliti na cijelu Nezavisnu Državu Hrvatsku, ali to bi bio coup de grâce za jasenovačke mitomane.
Kratka obavijest
Glede nekih upita za romske žrtve iz Jasenovca o tome je opširno pisano na skoro 100 stranica u knjizi „Banić i Koić, Jasenovački popis – Lažne žrtve, 2023.“, str. 415 – 513. Ako nemate knjgu, o toj temi se osim u brojevima Hrvatskog tjednika može nešto naći primjerice i na ovim mrežnim stranicama:
https://narod.hr/hrvatska/m-koic-nikola-banic-jasenovac-ciganski-logor
https://narod.hr/hrvatska/koic-banic-romi-mitovi-brojke