Zadnji komentari

Čudo u Bapskoj!

Pin It

Pod visokim pokroviteljstvom predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović

Na vijest o prvom zavjetnom hodočašću hrvatskih branitelja i mladeži Gospi Bapskoj 8. rujna 2018. godine.

U Zapisima iz olovnih vremena župnika Petra Šokčevića (Sot) stoji međunaslov Isus mi reče: „Ne boj se!“ (str. 130). U tom odlomku iz veće cjeline o iseljavanju Hrvata i katolika iz općine Šid 1991.-1996. godine, velečasni Šokčević  vrlo plastično opisuje epizodu svojega boravka u Bapskoj na želju domaćice u Domovinskom ratu ubijenoga tovarničkog župnika Ive Burika -  Bapčanke Pavice Šomoljanski da posjeti svojega brata Josipa, koji je ostao u selu nakon iločkog exodusa

Crkva Blažene Djevice Marije u Bapskoj

Na kilometar i pol od sela nalazi s lijeve strane ceste prema Šidu (Republika Srbija) crkva Blažene Djevice Marije iz 13. stoljeća (na južnom kraju bapskoga groblja), po mnogim autorima (Gjuro Szabo, Peter V. Goss, Sena Gvozdanović , A. Bošnjaković itd.) najstarija sačuvana romanička crkva u kontinentalnom dijelu Republike Hrvatske. Crkva je danas zaštićeno kulturno dobro pod oznakom Z-1138. U crkvi su se tijekom godine uglavnom služile tri mise, na Tijelovo i Veliku Gospu, ali je glavna bila uvijek 8. rujna, na dan Rođenja Blažene Djevice Marije, kada je u Bapskoj i kirbaj. Sve do pred Drugi svjetski rat, ona je bila proštenište, a za Bapčane to je ostala i danas. Zna se da je 30. kolovoza 1581. godine u njoj održana Sinoda svećenika nekadašnjeg Srijema, s koje je poslano pismo Preblaženom ocu. Spominje je u svojoj Autobiografiji i hrvatski pisac, jezikoslovac, isusovac Bartol Kašić, koji je 1619. godine obavio vizitaciju srijemskih župa. Spominju je i mnogi drugi, vizitatori, putopisci, likovni umjetnici, književnici …

Župnikov vapaj mi uslišani zaziv

Vozeći se na povratku iz Bapske, gdje je prošao četničke kontrole, pored crkve Blažene Djevice Marije u svojemu Renaultu 4  velečasni Šokčević svrnuo je pogled na nju ne bi li vidio je li crkva oštećena. Vidjevši da toranj i krov stoje, pomislio je: „Gospa je sačuvala svoje svetište, da nas pomaže.“  Na pomisao se iznenada s desne strane ceste, priča Šokčević, začula „strašna rafalna pucnjava … iz vinograda“. Opazivši kako metci „šišaju travu na bankini ceste“ i da rafal ide prema autu, prikočio je. Rafal je  izbušio auto uz strahovitu eksploziju, a župnika je preplavio osjećaj da se „našao na drugom svijetu“, pa je zavapio: „Isuse, Isuse!“

I nastavlja: ukazavši mu se s desna, Isus „svojom lijevom rukom blago stisne moju desnu … na volanu, te reče na hrvatskom jeziku: ‘Ne boj se!’ Otvorim oči i vidim da sam na ovom svijetu … Pogledam na retrovizor i vidim još (kako) metci 50-100 metara šišaju travu iza mene. Pritisnem gas i krenem dalje što brže.“

Župnik je uvjeren da je te riječi izgovorio Isus („jer jedino on može reći ‘ne boj se!’). Čudo je, kaže, da rafali „nisu pogodili ni jedan vitalni dio motora“ i uvjeren je da nije „mogao živ proći od kiše metaka“. Šokčević vjeruje da ga je spasio „Isus Krist na zagovor Gospe Bapske“. „Dogodilo se čudo!“

Narod ovdje živi sa svojom crkvom

Premda u spisima o crkvi nema zabilježenih „čudesnih uslišanja“, ova priča nije jedina. Jednu od njih ispričao je i o. Antun Bošnjaković u knjizi Crkva Blažene Djevice Marije na Bapskoj (1978., str.121). Obje su povezane s ratom, Prvim svjetskim i Domovinskim ratom. Narod je ovdje živio sa svojom crkvom. Narod je i preživio: 1241. (Tatare), 1526. (Osmanlije), 1664. (spaljeno selo Bapska na lokalitetu Stara Bapska, pokušaj spaljivanja crkve BDM i razrezana slika Gospe Bapske), 1687. (povlačenje Turaka), 1914.-1918. (Prvi svjetski rat), 1941.-1945., Drugi svjetski rat, 1991.-1995 (Domovinski rat . Narod se gotovo u pravilu sklanjao u okolne šume, izbjegao u obližnja sela ili organizirao obranu sela. Nijedan od tih ratova nije prošao bez žrtava, o čemu bjelodano svjedoče popisi poginulih i nestalih (o. Antun Bošnjaković) prema Statusu animarum Bapske i Novaka.  

Deportacija stanovništva iločkoga trokuta

Deportacija hrvatskoga i manjinskoga stanovništva iločkoga kraja 17. listopada 1991. godine (desetak tisuća stanovnika) uz asistenciju međunarodne zajednice, ostavila je dojam da ondje nije bilo otpora jedinicama tzv. JNA i četnicima iz pravca Šida, Molovina i Bačke Palanke. Obrambene pripreme, međutim, počele su veću kolovozu 1990. godine organiziranjem seoskih straža. Srpska pobuna u Kninskoj Krajini, događaji u Pakracu (2. ožujka) pogibija na Plitvicama (31. ožujka 1991.), krvavi događaji u Borovu (2. svibnja 1991.) generirali su pojačanu kontrolu i ubrzali pripreme za obranu. Tome su u lipnju pripomogli pripadnici ZNG-a. Slične su se pripreme provodile i u drugim selima. Padom Tovarnika (rujan 1991.) Bapska se našla izoliranom. Dne 28. rujna stigao je i ultimatum (major Barjaktarević) za bezuvjetnu predaju oružja pod prijetnjom da će u suprotnom „sravniti selo sa zemljom“. Obrana sela pojačana je sa oko stotinjak ljudi iz Šarengrada i Iloka. No koordinirani topnički napad iz pravca Šida na Bapsku počeo je tek 4. listopada, kada su se Šarengrađani i Iločani već povukli. Uslijedili su ultimatumi jugovojske, usmeni i pisani. Iz Bapske je do 1995. deportirano oko 1380 osoba. Ubijenih i nestalih, što civila što aktivnih vojnika, u Bapskoj je gotovo u pravilu slijedio broj poginulih i nestalih iz Prvoga i Drugoga svjetskoga rata,  njih tridesetak.

Hodočašće i Zavjetna molitva

Treba li onda ikoga začuditi što su se hrvatske braniteljske udruge odvažile ove 2018. godine izmoliti zagovor Gospe Bapske. Inicijativa je krenula os Humanitarno Kulturnog Braniteljskog Centra  iz Vukovara i nihovog predsjednika  gos, Nikole Tarle početkom siječnja, a već danas organizaciji hodočašća su pridružilo dvadesetak udruga od Varaždina i Čakovca preko Zagreba, Siska, Petrinje, Slavonskog Broda, Osijeka itd.

Prvo zavjetno hodočašće počinje 8. rujna u 9:30 polaganjem vijenaca na spomenik poginulim braniteljima iz Bapske s kratkim recitalom (dvije pjesme: Molitva za kišu ruža Ivana Goluba i Svijeća za poginule branitelje domovine Tuge Tarle). Procesija se od spomenika kreće prema crkvi sv. Jurja gdje Petrinjska pukovnika preuzima sliku Gospe Bapske u izvornom okviru, a zatim prema crkvi Blažene Djevice Marije (oko 1,5 od sela). Središnji događaj je sveta misa u atriju crkve BDM na Bapskoj tijekom koje će Hrvatski crkveni pjevački zbor iz Novoga Sada izvestiHimna gospi Bapskoj, nekadašnjeg dugogodišnjeg župnika u Bapskoj-Novaku Josip Ivića St.i Zavjetnu molitvu branitelja Gospi od Bapskeknjiževnice i diplomatkinje Tuge Tarle.

M: Športski i kulturni program

U poslijepodnevnom programu predviđen je sportski susret NK Hajduk iz Bapske i reprezentacije Hrvata iz Vojvodine povodom devedesete obljetnice osnivanja NK Hajduka (Bapska). Očekuje se prije početka utakmice i jedno iznenađenje.

Bogat kulturni programu večernjim satima upotpunit će HKC Bunjevačko kolo, KUU Milan Begović – Vrlika, KUD „Hrastovička Gora“ iz Hrastovice i HKUD „Mošćenica“.

Uza sve to počet će s radom i likovna kolonija:

Oko 21:00 počinje zabavni program, a cjelodnevno druženje branitelja, mladeži, Bapčana i njihovih gostiju završava – vatrometom.

Josip Brkić