Zadnji komentari

Zbog Tomaševića Gradska plinara Opskrba prestat će postojati

Pin It

Ovo je još jedan nevjerojatan debakl Tomaševića i njegove gradske uprave zbog kojeg će Gradska plinara Opskrba prestati postojati kao tvrtka, a VIŠE od 100 zaposlenika bit će egzistencijalno ugroženi.

Gradski zastupnik i predsjednik stranke Plavi grad Ivica Lovrić objavio je na svom Facebook profilu kako je Gradska plinara Opskrba izgubila na natječaju opskrbe Zagreba plinom. Prema njegovim riječima, taj posao dobilo je Međimurje plin. Radi se o ponovljenom natječaju jer je prvi poništila Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA). Na tom natječaju također je Međimurje plin ponudio bolju cijenu za Grad Zagreb. Lovrić je upozorio da se radi o još jednom propustu zagrebačke gradske vlasti.

“Upravo sam saznao da je Gradska plinara Opskrba izgubila na PONOVLJENOM natječaju opskrbe Zagreba plinom (navodno je za 0.7 € bio povoljniji Međimurje plin). ?

Ovo je još jedan nevjerojatan debakl Tomaševića i njegove gradske uprave zbog kojeg će Gradska plinara Opskrba prestati postojati kao tvrtka, a VIŠE od 100 zaposlenika bit će egzistencijalno ugroženi.

Do ovoga je došlo isključivo iz razloga što je Tomašević na vodeća mjesta u tvrtki postavio ljude koji nisu dorasli tom poslu!”, objavio je Lovrić.

HERA poništila prvi natječaj

Natječaj je ponovljen nakon što je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) u travnju donijela odluku kojom se poništava postupak za odabir opskrbljivača u obvezi javne usluge. Natječaj je poništen na dan kad je trebala biti donesena odluka tko će 650.000 kućanstava prodavati plin u javnoj usluzi.

Na tom je natječaju Međimurje plin ponudio najkonkurentniju cijenu za grad Zagreb. U Zagrebu je trenutno opskrbljivač u obvezi javne usluge GPZ Opskrba, s 235.000 kućanstava i 94.918 kupaca u uslužnom sektoru. Međimurje plin je navodno za 1 eurocent dao bolju ponudu za Zagreb od GPZ Opskrbe, objavila je tada Energetika-net. Kako piše Lovrić, Međimurje plin sada je bio povoljniji za 0.7 €.

Ista tvrtka ponudila je konkurentnu cijenu i u još nekim dijelovima Hrvatske, a iz javno pročitanih ponuda se pokazalo da bi još neke tvrtke poput E.On-a i Zagorskog metalaca (Petrol) profitirale te da bi najveći gubitnici bila dva vrlo jaka tržišna igrača – GPZ Opskrba i HEP Plin.

Mnogima je poništenje natječaja bilo upitno, a HERA je krajem travnja izvijestila da je „analiza zaprimljenih ponuda u provedenom javnom natječaju ukazala na rizik od mogućeg značajnog povećanja tržišne koncentracije u segmentu javne usluge opskrbe plinom, kao i mogućih povezanih problema u sigurnosti opskrbe plinom“.

HERA naglašava da djeluje u cilju „zaštite javnog interesa odnosno stvaranja preduvjeta za optimalno funkcioniranje tržišta u postojećim tržišnim okolnostima te zaštite kupaca iz kategorije kućanstvo kao najosjetljivije skupine kupaca koji se opskrbljuju plinom po reguliranoj cijeni“. Drže da je potrebno postići „pravednu ravnotežu i razuman odnos razmjernosti između vrste i opsega poduzetih mjera te ciljeva koji se time žele postići u javnom interesu“, objavila je Energetika-net.

narod.hr