Kao na vrhuncu Hladnog rata
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 30 Lipanj 2024 16:00
Svijet u kojem živimo sve više nalikuje onom kakav je bio na vrhuncu Hladnog rata, u vrijeme kubanske raketne krize. Razlog što je Hladni rat ostao hladan je taj što su se lideri tadašnjih sukobljenih blokova do samog kraja pridržavali dva pravila.
Jedno je to da ni u jednom trenutku nije došlo do potpunog prekida komunikacije između Kremlja i Bijele kuće, dok je drugo bilo da su se potezi obje strane držali u domenu predvidljivog ponašanja, piše Borislav Ristić za Večernji list.
Komunikacija između tadašnjih blokova bila je potpuno institucionalizirana i ohrabrivana na svim razinama na taj način da je to privlačilo najbolje stručnjake na jednoj i drugoj strani. Američki generali imali su izgrađenu cijelu lepezu kontakata s ruskim generalima. Slično je bilo i sa službama. Tu su svoju ulogu imali i ljudi iz medija i iz svijeta znanosti, koji su stvarali neslužbenu mrežu komunikacija, kao dio antinuklearnog sigurnosnog sustava.
Kada to imamo u vidu, postaje jasnije zbog čega je današnja situacija u sukobu Rusije i Zapada toliko zabrinjavajuća i opasna. S okončanjem ideološkog sukoba Istoka i Zapada, kada su Amerika i njeni saveznici proglasili sebe pobjednicima, kao da je nestao osjećaj za očuvanje te osjetljive sigurnosne mreže za prevenciju nuklearnog sukoba. Nitko više sa sigurnošću ne može predvidjeti namjere one druge strane.
Amerika presjekla komunikacijske kanale s Rusima
Nijedna od bivših supersila u svom vrhu nema ljude čiji bi glavni poziv bio da spriječe eskalaciju i eventualni nuklearni sukob. Amerika je presjekla sve komunikacijske kanale s Rusima. Sličan stav je nametnula i svojim saveznicima. Bilo kakav pokušaj uspostavljanja komunikacije s Moskvom danas se obeshrabruje i čak smatra izdajom. Cilj je, navodno, izolirati Rusiju, što samo vodi izolaciji Zapada od ostatka svijeta.
Koliko je situacija ozbiljna možemo vidjeti na primjeru nedavnog raketnog napada na plažu u Sevastopolju. Amerika je dostavila Ukrajini raketni sustav ATACMS. Ali, kako ga Ukrajinci ne znaju koristiti, američka vojska im je pružila usluge navođenja, dok Ukrajinci samo ispaljuju rakete na odabrane ciljeve. Jedna od tih raketa, s kazetnim punjenjem, pogodila je plažu, pri čemu je poginulo pet ljudi, a ranjeno preko stotinu.
Najvjerojatnije se radi o pogrešci. Kako se u blizini tragedije nalazi vojna baza, moguće da je došlo do pogreške u ciljanju ili do nekog tehničkog kvara. Moguće je i da je ruski PZO oborio raketu, koja je svoj tovar istresla na plažu. Ali, ne može se isključiti ni namjerno gađanje civilnih ciljeva, jer se slično već događalo. Kako god, radi se o tome da nitko ne zna, i najvažnije, ne zna ni Moskva, što stoji iza ovog napada.
Rusi optužili Washington
Rusi su iznijeli stav kako se radi o namjernom napadu i za sve su optužili Washington. Kremlj je pozvao američkog veleposlanika kako bi im izrazio prosvjed i iznio upozorenje oko eventualnih budućih sličnih napada.
Putin je znakovito iznio upozorenje kako će Rusija na sljedeći takav napad uzvratiti, ali da cilj možda neće biti Ukrajina. Tako je drugu stranu ostavio u rebusu koji bi taj drugi cilj mogao biti.
Sigurnosna pravila Hladnog rata – ukinuta
Tako vidimo kako danas nuklearne supersile jedna s drugom igraju igru mačke i miša u kojoj je na stolu i moguća nuklearna eskalacija. Bijela kuća kao da stalno povećava ulog i inicira eskalaciju, iskušavajući Putinov odgovor, dok on lupa glavu što time Amerikanci žele postići.
Rusima ne ide u korist eskalacija. Ne ide ni Zapadu, ali netko unatoč tome zateže cijelu stvar, što Rusima daje misliti koji je pravi cilj toga.
Sigurnosna pravila Hladnog rata su ukinuta. Ne postoji komunikacija između nuklearnih supersila i nijedna strana ne zna namjere one druge. Netko tu ne radi posao kako treba.