Zadnji komentari

Nedavni ruski napadi pokazuju koliko će F-16 avioni u Ukrajini biti ranjivi

Pin It

Rusija je pogodila tri ukrajinske zračne baze u isto toliko dana što nanovo razotkriva rupe u sposobnostima protuzračne obrane Ukrajine i pokreće pitanja o tome kako će zaštititi flotu lovaca F-16 koji trebaju stići u zemlju.

Ruski napadi ovog tjedna su, osim vojno-taktičkog i  veliki simbolični udarac Kijevu, pet mjeseci nakon što je rekao da mu je prioritet za 2024. steći potpunu kontrolu nad nebom.

Moskovsko ministarstvo obrane priopćilo je da je ovaj tjedan uništilo najmanje šest ukrajinskih zrakoplova i jedan helikopter u raketnim napadima na tri odvojene baze, objavivši snimke napada bespilotnim letjelicama. U najozbiljnijem napadu tvrdi se da je pet ukrajinskih borbenih zrakoplova SU-27 uništeno u bazi Mirgorod u regiji Poltava, oko 150 kilometara od granice s Rusijom. Također se navodi da je projektil Iskander pogodio parkirani vojni helikopter Mi-24, a da je Mig-29 uništen u napadu na zračnu bazu u Dolgincevu, oko 100 kilometara iza linije fronta.

“Glavni problem je nedostatak protuzračne obrane vrlo kratkog i kratkog dometa”, rekao je Konrad Muzka, direktor Rochan Consultinga, grupe za analizu koja proučava sukob. “Zbog toga Ukrajina ne može oboriti ruske bespilotne letjelice”, dodao je.

To znači da Rusija može letjeti izviđačkim dronovima duboko u ukrajinski teritorij kako bi prikupila obavještajne informaciju i koordinate za raketne napade.

Prioriteti obrane

U sva tri ovotjedna napada, rusko ministarstvo obrane objavilo je video snimke pogodaka i njihovih posljedica koje su snimile dronove — pokazujući ne samo njihovu sposobnost da ih uđu daleko u ukrajinski teritorij, već i da mogu ostati lebdjeti, neotkriveni, dovoljno dugo da odašilju precizne podatke o lokaciji.

Moskva je možda koristila drugu bespilotnu letjelicu kao “relej za daljinsko upravljanje” kako bi povećala domet letjelice koja nadzire mete, rekao je izvor iz europske obrambene industrije za AFP, koji je želio ostati anoniman.

To što Ukrajina također nije uspjela spriječiti nadolazeće projektile koristeći zapadne sustave protuzračne obrane poput Patriota, Iris-T ili SAMP/T, dodatno je pokazalo dugotrajne slabosti Kijeva, dok se oni žale na nedostatak  takve opreme i streljiva. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski mjesecima je govorio da njegova zemlja nema dovoljno sustava protuzračne obrane za zaštitu ukrajinskih gradova od nadolazećih ruskih projektila, moleći zapadne partnere da povećaju isporuke.  Rekao je da Ukrajini treba još najmanje sedam baterija Patriot da zaustavi rusko bombardiranje.

“Ukrajina ima ograničen broj sustava dugog dometa i moraju odrediti prioritete. Nisu u stanju pokriti gradove, kritičnu infrastrukturu i zračne baze, vjerojatno su morali napraviti izbor, ostaviti neka područja nebranjena”, rekao je Muzka za AFP.

‘Kontrola neba’

Nakon neuspješne protuofenzive Kijeva 2023., Ukrajina je istaknula nedostatak svoje zračne nadmoći kao glavni čimbenik koji ograničava sposobnost njezine vojske da napreduje na bojnom polju. “U 2024., naravno, prioritet je izbaciti Rusiju s neba”, rekao je ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba u obraćanju Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu u veljači. “Jer onaj tko kontrolira nebo odredit će kada i kako će rat završiti”, rekao je.

Ukrajina vidi skoru isporuku naprednih borbenih aviona F-16, koju je obećalo nekoliko zemalja NATO-a, kao bitan dio te slagalice. Rusija je obećala da će ciljati i uništiti sve F-16 isporučene Ukrajini. “Posljednji udari nisu promjena u igri, ali su zabrinjavajući signal, i naglašavaju da se Rusija priprema suprotstaviti raspoređivanju F-16”, rekao je Alessandro Marrone, obrambeni analitičar u Istituto Affari Internazionali, talijanskom think tanku za The Defense Post.

“U Europi postoje velika očekivanja od isporuka F16, ali trebali bismo biti oprezni u procjeni rizika za ovu imovinu i tijekom zračnih preleta i njihovog stacioniranja na ukrajinskim aerodromima”, dodao je. Očekuje se da će prve isporuke, uključujući iz Nizozemske, Belgije i Danske, uskoro stići u zemlju.

Ranjivi avioni

Neki u Ukrajini kritizirali su vojne zapovjednike jer su zrakoplove koji su pogođeni u ovotjednim udarima ostavili nezaštićene i na otvorenom. “Ako nastavimo gubiti zrakoplove na ovaj način, nitko nam neće dati više”, rekao je ukrajinski zastupnik Roman Kostenko, koji vodi parlamentarni odbor za sigurnost, obranu i obavještajne poslove. No, priznao je da nema jednostavnog rješenja, rekavši da betonska skloništa ne bi zaštitila od probijajućih projektila napunjenih eksplozivom.

Već smo pisali o tome da je F-16 vrsta aviona za koju je potrebno imati prilično glatke, čiste i dugačke piste za polijetanje i slijetanje, što vrlo vjerojatno nisu uvjeti koje će Ukrajina moć zadovoljiti u ovim okolnostima.

Muzka kaže da će Kijev vjerojatno morati preraspoređivati F-16 “prilično često” i sumnja da se “vjerojatno neće koristiti blizu fronte” gdje su ranjiviji. I sami avioni bi mogli sudjelovati u zaštiti, tvrdi. Muzka je rekao da će F-16 i njihove napredne sposobnosti “opteretiti ruski kapacitet da izvede takvu vrstu ruskog napada, ciljanjem promatračkih bespilotnih letjelica ili dolazećih projektila.”

geopolitika.news