Zadnji komentari

Bugarski parlament zabranio LGBTIQ+ propagandu u školama

Pin It

The Tyranny of the LGBT Community - The Media Line

7. kolovoza 2024. Bugarski parlament je donio izmjene zakona o obrazovanju, zabranjujući LGBTIQ+ propagandu u školama. Izmjenu zakona, koji je predložila desna stranka Vazrazhdane, usvojena je velikom većinom, sa 159 glasova za, 22 protiv i 12 suzdržanih. Ljevičari i grupe za prava LGBTIQ osoba ovaj potez su ocijenili kao oblik diskriminacije.

Izmijenjeni zakon zabranjuje LGBTIQ+ propagandu

Izmijenjeni zakon sada zabranjuje u obrazovnom sustavu, na bilo koji način, izravno ili neizravno, propagandu, promociju ili poticanje ideja i pogleda povezanih s netradicionalnom seksualnom orijentacijom i/ili rodnim identitetom osim biološkog. U 2021. Mađarska je također donijela sličan zakon, zabranjujući LGBTIQ+ propagandu usmjerenu prema maloljetnicima.

Zastupnici su također glasovali o zasebnom tekstu koji definira netradicionalnu seksualnu orijentaciju kao različitu od općeprihvaćenih i utvrđenih pojmova u bugarskoj pravnoj tradiciji emocionalne, romantične, seksualne ili senzualne privlačnosti između osoba suprotnog spola.

Pred Bugarskom su sedmi parlamentarni izbori u tri i pol godine. Bugarska inače ne priznaje istospolne brakove. Članica EU Bugarska odbija i ratificirati Istanbulsku konvenciju. Ljevičari su ustrajni u ideji da je IK usmjerena isključivo na sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama. No, mnogi u toj zemlji je vide onako kako ona zaista jest – kao sredstvo za priznavanje “trećeg spola”.

Ljevičari ”na nogama” zbog izmjena zakona

LevFem, ljevičarska feministička skupina organizirala je prosvjedni skup, s namjerom da istaknu da ovakve izmjene zakona onemogućuju borbu protiv uznemiravanja  mladih lezbijki, gejeva, biseksualnih i ”transrodnih” osoba u školi. Dakle, dodatno potpiruju diskriminaciju tzv. seksualnih manjina.

Prema nedavnom izvješću Instituta za tržišnu ekonomiju (IME) u Sofiji, “odbacivanje i diskriminacija ključni su čimbenici emigracije LGBTIQ osoba.”

Nevladina organizacija za prava, Bugarski helsinški odbor (BHC), pozvala je zakonodavce da ne usvoje izmjene zakona. ”One krše temeljna ljudska prava, uključujući i ona koja su sadržana u Ustavu zemlje, kao i zakonima EU i međunarodnim konvencijama”, naglasili su, prenosi Le Monde.

narod.hr