Zadnji komentari

Velika Britanija: Zašto prosvjeduju farmeri?

Pin It

Protekli tjedan obilježili su prosvjedi farmera u Velikoj Britaniji. Razlog tomu je odluka vlade da ukine poreznu olakšicu kojom se poljoprivredna imovina izuzima od poreza na nasljedstvo. Britanski poljoprivrednici najavili su da će pojačati svoje akcije ako vlada ne reagira.

Nova britanska vlada predvođena laburistima, koja je u srpnju uvjerljivo pobijedila na općim izborima u Velikoj Britaniji, najavila je porez na nasljedstvo na farmama vrijednima više od milijun funti (1,27 milijuna dolara).

Zašto su britanski farmeri uzrujani?

Prema Programu olakšica za poljoprivrednu imovinu (APR) iz 1992., farme su prethodno bile oslobođene plaćanja bilo kakvog poreza na nasljedstvo. No od travnja 2026. naslijeđena poljoprivredna imovina vrijedna više od milijun funti podlijegat će porezu od 20 posto.

Kao što sugerira engleski uzgajivač ovaca Goodall-Lomax, poljoprivredni radnici strahuju da bi vladine reforme poreza na nasljedstvo mogle biti “smrtonosne” za mnoge od dugogodišnjih poljoprivrednih zajednica u Ujedinjenom Kraljevstvu. Tvrde da će mnogi od onih koji nasljeđuju poljoprivrednu imovinu vrijednu više od milijun funti biti prisiljeni prodati svoje obiteljske farme kako bi platili novi porez od 20 posto, čime bi ugrozili opskrbu Britanije hranom.

To je zato što, iako je zemlja u vlasništvu mnogih poljoprivrednih obitelji vrlo vrijedna, oni ne zarađuju uvijek visok prihod iz kojeg bi mogli platiti nove poreze na nasljedstvo.

Zašto britanska vlada želi više oporezivati ​​poljoprivrednike?

Laburistička vlada želi prikupiti više novca za institucije u zemlji, poput Nacionalne zdravstvene službe (NHS), i procjenjuje da bi se ovom reformom poreza na nasljedstvo moglo prikupiti do 520 milijuna funti (660 milijuna dolara) godišnje, piše Al Jazzera.

U zajedničkoj izjavi, kancelarka i državni tajnik za okoliš, hranu i ruralna pitanja Steve Reed rekli su: “Poljoprivrednici su okosnica Britanije i prepoznajemo snagu osjećaja koje su poljoprivredne i ruralne zajednice izrazile posljednjih tjedana. Mi smo postojani u našoj predanosti britanskoj poljoprivrednoj industriji jer je sigurnost hrane nacionalna sigurnost.”

“Ali s propadanjem javnih usluga i fiskalnom rupom od 22 milijarde funti [28 milijardi dolara] koju je ova vlada naslijedila, donijeli smo teške odluke. Reforme olakšica za poljoprivredna dobra osiguravaju da bogatiji posjedi i najvrjednija poljoprivredna gospodarstva plaćaju pravičan udio za ulaganje u naše škole i zdravstvene usluge na koje se poljoprivrednici i obitelji u ruralnim zajednicama oslanjaju”, dodali su.

Prosvjed su podržali mnogu konzervativni političari. Čelnica Konzervativne stranke Kemi Badenoch govorila je na skupu u utorak. Obećala poništiti ono što je nazvala “porezom na obiteljska gospodarstva”, za koji je rekla da će “uništiti poljoprivredu kakvu poznajemo”, prenosi BBC.

narod.hr