NATO lideri smrknutih lica promatraju sve brže napredovanje ruskih trupa u Ukrajini
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 13 Prosinac 2024 08:45
Sastanak ministara vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu 3. i 4. prosinca protekao je u sumornom raspoloženju zbog sve izazovnije situacije u Ukrajini. Rusija pojačava tempo ofenzivnih operacija, što je u NATO-ovim procjenama dovelo do napredovanja i do 10 kilometara dnevno na bojišnici, što je drastično ubrzanje u odnosu na ranije mjere napretka.
Uz to, Rusija koristi zračne napade na ključnu infrastrukturu kako bi dodatno oslabila ukrajinsku protuzračnu obranu i povećala pritisak na civilno stanovništvo.
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha jasno je izrazio hitne potrebe svoje zemlje – više vojnika i dodatni sustavi protuzračne obrane. Iako se u NATO-u razmatraju zahtjevi za isporuku 19 sustava protuzračne obrane, još uvijek nema čvrstih obećanja. Uz to, u Bruxellesu se sve češće raspravlja o mogućnosti snižavanja dobne granice za novačenje u Ukrajini s 25 na 18 godina, no takva bi odluka mogla izazvati unutarnje političke tenzije.
Jedno od najvećih razočaranja za Kijev na ovom sastanku ponovno je bila nedostižna pozivnica za članstvo u NATO-u. Unatoč diplomatskoj ofenzivi Ukrajine i pozivanju na povijesne obveze poput Budimpeštanskog memoranduma iz 1994., saveznici nisu uspjeli postići konsenzus o članstvu. Umjesto toga, ponovljene su fraze o “nepovratnom NATO putu” i “mostovima prema članstvu”. Diplomati potvrđuju da je pitanje ukrajinskog članstva u NATO-u zasad izostavljeno s dnevnog reda, iako se očekuje da će se ponovno raspravljati na sljedećem summitu NATO-a u Haagu u lipnju.
Najteža zima
Iako Ukrajina trenutno nije u poziciji snage za mirovne pregovore, brojni diplomati i ministri fokusirani su na potencijalni početak pregovora s Rusijom iduće godine. Neki izvještaji sugeriraju da bi Velika Britanija, Francuska, Poljska i baltičke zemlje mogle sudjelovati u postratnoj misiji mirovnih snaga, iako bi se radilo o bilateralnim inicijativama, a ne o službenoj NATO-ovoj operaciji.
Međutim, spremnost Moskve za ozbiljne pregovore, kažu neki, ostaje pod znakom pitanja. Prema izjavama visokih dužnosnika NATO-a, Vladimir Putin i dalje vjeruje da vrijeme radi u njegovu korist, čime izostaje stvarni poticaj za kompromis.
Uz sve navedene izazove, očekuje se da će nadolazeća zima dodatno otežati situaciju za Ukrajinu. NATO-ov glavni tajnik Mark Rutte izjavio je da bi ovo mogla biti “najteža zima za Ukrajinu od 2022.”, što podvlači ozbiljnost trenutne situacije. Unatoč svemu, NATO ostaje predan osiguravanju pomoći Ukrajini, naglašavajući da će saveznici nastaviti raditi na jačanju ukrajinskih kapaciteta i očuvanju jedinstva.