Trump će tražiti 5% izdvajanja NATO članica za vojsku: Navodno ostaje uz Ukrajinu
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 22 Prosinac 2024 11:00
Donald Trump želi da zemlje NATO-a povećaju svoju obrambenu potrošnju više nego udvostručenu u odnosu na sadašnji cilj, objavili su Financial Times i The Telegraph.
Prema izvješćima, Trumpov tim rekao je europskim dužnosnicima da novoizabrani američki predsjednik očekuje od saveznika u NATO-u da povećaju svoje izdatke za obranu na 5 posto nacionalnog bruto domaćeg proizvoda nakon njegove inauguracije 20. siječnja. Iako je većina europskih članica NATO-a doseglo cilj od 2% izdvajanja za vojsku nakon nagle militarizacije poslije ruskog napada na Ukrajinu, neke zemlje nisu još dosegle ni taj cilj. Pitanje je kako će i hoće li izdvajati čak 5%. S druge strane, Poljska izdvaja već preko 4% BDP-a za vojsku, pa njima cilj od 5% nije dalek.
Trumpov tim je također navodno rekao da će nova američka administracija nastaviti podržavati Ukrajinu. Trumpov izbor izazvao je zabrinutost u Europi o budućnosti američke potpore Kijevu nakon što su Trump i novoizabrani potpredsjednik J.D. Vance kritizirali Bidenovu administraciju zbog trošenja milijardi na vojnu pomoć Kijevu tijekom predsjedničke kampanje.
Šef NATO-a: Moramo početi ratno razmišljati
Tijekom svog prvog mandata Trump je već sugerirao da bi članice NATO-a trebale povećati svoje izdatke za obranu na 4 posto BDP-a. Izvješće NATO-a u lipnju pokazalo je da su 23 zemlje članice od 32 postigle cilj Saveza od 2 posto izdvajanja za obranu. Glavni tajnik NATO-a Mark Rutte djelomično je stao na Trumpovu stranu po ovom pitanju. “Morat ćemo potrošiti više… Bit će puno više od 2 posto. To mi je jasno”, rekao je Rutte tijekom samita Europske političke zajednice u Budimpešti prošlog mjeseca.
“Vrijeme je da se prijeđe na ratni način razmišljanja”, rekao je Rutte kasnije nakon izvješća da će NATO postaviti novi cilj potrošnje od 3 posto BDP-a do 2030. U intervjuu za NBC ranije ovog mjeseca, Trump je rekao da će Washington “apsolutno” ostati u NATO-u “ako [saveznici] plate svoje račune”, ali da on neće imati oklijevanja oko izlaska SAD-a iz NATO-a ako to nije slučaj. Iako, NATO cilj izdvajanja za obranu nije pravno obvezujuć niti sankcioniran, s obzirom da je NATO puno slabiji bez SAD-a (najjače vojne sile na svijetu), jasno da je riječ o Trumpovoj ucjeni.