Zadnji komentari

Srbi opet prijete komadanjem Hrvatske: ‘S Mađarima ćemo podijeliti Dalmaciju’

Pin It

Srpski politički analitičar dr. Miloš Laban nedavno je gostovao na podcastu Balkan info, gdje je iznio brojne teorije o daljnjim geopolitičkim zbivanjima u regiji. Između ostalog, rekao je kako će Mađarska i Srbija podijeliti Dalmaciju na dva dijela i tako dobiti izlaz na Jadransko more.

Rekao je i kako će Donald Trump poništiti američko priznanje Kosova zbog pregovora s Vladimirom Putinom oko završetka rata u Ukrajini.

Iako je ova njegova izjava naišla na izrugivanje, valja podsjetiti da je jednako tako smiješna svojevremeno bila teza Vojislava Šešelja o tome da Srbija namjerava izbiti na liniju Karlovac – Virovitica – Karlobag. Podsjetimo, nekoliko godina nakon neuspješne srpske agresije potvrdio je to i general JNA Veljko Kadijević u svojim moskovskim memoarima.

“Uzmimo u obzir želje Mađarske, koje je otvoreno rekao Viktor Orban, da Mađarska ima povijesno pravo da izađe na Jadransko more. Pa neće ona preko Šumadije izaći na Jadransko more. Tu će vjerojatno biti teritorijalni sporovi između Mađarske i Italije. A na čijoj ćemo mi biti strani? Sigurno nećemo biti na strani onih koji su nam uzeli teritorije u ovim događajima 90-ih godina izbacili i istjerali Srbe. Protjerali su 450.000 Srba sa teritorije naše, odnosno ne naše Hrvatske, nego će sigurno biti naša u budućnosti”, rekao je Laban.

Srbi na sezoni

Ako je Laban novi Vojislav Šešelj, onda je njegov potrčko Aleksandar Vučić novi Slobodan Milošević. Zanimljivo je i kako radikalni Srbi sve više otvoreno pričaju o podjeli Hrvatske, a ista ta Hrvatska ima i do 50.000 zaposlenih Srba u jeku turističke sezone.

Mladi Srbi bez stalnog posla već početkom ljeta spremaju kofere i odlaze raditi sezonske poslove u Hrvatskoj. U primorskim gradovima poput Rovinja, Beograđani najčešće rade u kafićima i restoranima. Zarada je glavni motiv, s plaćama koje dosežu čak 3000 eura mjesečno. Prema riječima agencije za zapošljavanje iz Srbije, kuhari i konobari su najtraženiji radnici.

“Hrvatska je postala vrlo popularna destinacija za radnike iz Srbije, dok je obrnuta situacija znatno rjeđa”, kažu iz agencije. “Ljudi iz Hrvatske rijetko dolaze raditi u Srbiju, dok Srbi masovno dolaze raditi sezonske poslove u Hrvatskoj.”

Razlike u plaćama i lakša zaposlenja glavni su razlozi zbog kojih Srbi dolaze raditi u Hrvatsku. Isti trend potaknuo je i hrvatske radnike da odlaze raditi u druge zemlje EU nakon ulaska Hrvatske u Uniju.

“Radnici iz Hrvatske popunjavali su pozicije u EU za koje nije bilo dovoljno lokalne radne snage, a sada Srbi u Hrvatskoj rade slično”, dodaju iz srpske agencije.

Poziv u vojsku

Istodobno, srpski predsjednik Aleksandar Vučić pozvao je građane da se priključe Vojsci Srbije, obećavši visoke plaće. Na sjednici vlade izjavio je da je osigurano dovoljno sredstava za motiviranje vojnika da se priključe jedinicama poput izviđača i tenkovskih postrojbi, gdje postoji nedostatak osoblja.

Napomenuo je kako postoji problem što momci odustaju jer im nije dozvoljeno korištenje mobitela između 21 i 7 sati. “Naprosto živimo u takvim vremenima gdje smo svi razmaženi, gdje nitko nije naviknut na teži posao”, naveo je, prenosi Telegraf.

Beograd već godinama masovno oprema svoje oružane snage suvremenim sustavima naoružanja: kupljeni su francuski borbeni avioni i ruski jurišni helikopteri, koje je Vučić hvalio kao “leteće tenkove”. Osim toga tu su i kineski protuzračni sustavi, koji su prebačeni iz Pekinga u Beograd ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu. Bilo je i izvještaja da je Srbija kupila tisuće dronova od Irana koje Rusija svakodnevno koristi za napade na ukrajinske gradove.

Anušić je bio u pravu?

Podsjetimo, list The Economist je 2021. pisao da susjede plaši to što je Beograd u “šopingu oružja”. Ugledni švedski institut za istraživanje mira SIPRI objavio je 2022. da je proračun Beograda za obranu od 1.3 milijarde eura deset puta veći od kosovskog.

Zanimljivo je kako je na ove probleme upozoravao i aktuelni ministar obrane Republike Hrvatske Ivan Anušić. “Ne znam zašto se naoružavaju, nemam pojma, ali ako se Srbija naoružava u ovom trenutku tom dinamikom, i to dinamikom koja traje već punih deset godina, onda zasigurno postoji nekakav razlog zbog čega se oni naoružavaju. Zbog čega je Rusija krenula u ovaj rat u koji je krenula? Postoji nekakav konačni plan u tome, a to je potpuno nova geopolitika i nova težišta centara moći”, rekao je ministar.

Dodao je da je Hrvatska kao granica istoka i zapada ponovno u najugroženijoj situaciji te da zato naše politike moraju biti jasno definirane i da se ne smije ljude dezinformacijama dovoditi u zabludu.

dnevno.hr