Zadnji komentari

Zaokret u izjavama zapadnih obavještajaca: Razlog štete ipak nisu ruske sabotaže

Pin It

Puknuća podvodnih kabela koja su uznemirila europske sigurnosne dužnosnike posljednjih mjeseci vjerojatno su rezultat pomorskih nesreća, a ne ruske sabotaže, prema tvrdnji nekoliko američkih i europskih obavještajnih dužnosnika, piše The Washington Post.

Ova tvrdnja odražava sve veći konsenzus među američkim i europskim sigurnosnim službama, prema visokim dužnosnicima triju zemalja uključenih u tekuće istrage niza incidenata u kojima su prekinute kritične energetske i komunikacijske linije na morskom dnu.

Mapa europskih podmorskih kablova

U strahu su velike oči?

Slučajevi su potaknuli sumnju da je Rusija gađala podvodnu infrastrukturu kao dio šire kampanje hibridnih napada diljem Europe i potaknuli su pojačane sigurnosne mjere uključujući prošlotjednu najavu da će NATO pokrenuti nove patrolne i nadzorne operacije u Baltičkom moru. No do sada, rekli su dužnosnici, istrage koje uključuju Sjedinjene Države i šest europskih sigurnosnih službi nisu pokazale nikakve naznake da su komercijalni brodovi za koje se sumnja da vuku sidra po sustavima morskog dna to činili namjerno ili prema uputama Moskve.

Umjesto toga, američki i europski dužnosnici rekli su da dokazi prikupljeni do danas – uključujući presretnutu komunikaciju i druge tajne obavještajne podatke – ukazuju na nesreće koje su uzrokovale neiskusne posade i brodovi koji su loše održavani.

No, prvotno rusko poricanje odgovornosti dočekano je s dubokim skepticizmom od strane europskih dužnosnika koji tvrde da se suočavaju sa širim valom hibridnih napada koje pripisuju Moskvi. Njemački ministar obrane Boris Pistorius nazvao je incident s vučom sidra u studenom “sabotažom” i rekao da “nitko ne vjeruje da su ovi kablovi slučajno presječeni”. Nekoliko tjedana kasnije, finski predsjednik Alexander Stubb rekao je da je incident na Božić “definitivno” povezan s Rusijom. 

Tri incidenta

Istrage su usredotočene na tri incidenta u proteklih 18 mjeseci u kojima se sumnja da su brodovi koji su putovali u ruske luke ili iz njih prekinuli ključne veze u golemoj podvodnoj mreži vodova koji prenose plin, struju i internetski promet do milijuna ljudi diljem sjeverne Europe.

U posljednjem slučaju, Finska je zaplijenila naftni tanker za koji se sumnja da je vukao svoje sidro preko podmorskog kabela koji povezuje Finsku i Estoniju. Finske vlasti rekle su da je brod, Eagle S, dio “flote u sjeni” tankera koji pomažu Moskvi da prodaje naftu na globalnim tržištima i zaobiđe međunarodne sankcije.

Prethodni slučajevi uključivali su kontejnerski brod registriran u Hong Kongu, NewnewPolar Bear, koji je u listopadu 2023. probio plinovod u Finskom zaljevu, i kineski brod, Yi Peng 3, koji je presjekao dva podatkovna kabela u švedskim vodama u studenom prošle godine.

geopolitika.news