Centristički europski zastupnici hrle u Washington: Kasne na zabavu
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 23 Siječanj 2025 09:05
Brando Benifei, Bernd Lange, Eva Maydell, Sophie Wilmès i David McAllister, svi zastupnici koji pripadaju centrističkim strankama u Parlamentu idu za Washington. Ali kasne na “zabavu”. Krajnje desničarske frakcije, koje su se tradicionalno držale po strani od parlamentarnih poslova, pobjeđuju ih u tome.
Članovi Europskog parlamenta odlučili su u srijedu poslati izaslanstvo u Washington od 9. do 11. travnja kako bi ojačali odnose sa svojim kolegama iz Sjedinjenih Američkih Država uoči, kako misle, Trumpove administracije koja bi mogla biti nestabilna.
Brando Benifei, Bernd Lange, Eva Maydell, Sophie Wilmès i David McAllister, svi zastupnici koji pripadaju centrističkim strankama u Parlamentu idu za Washington. Ali kasne na “zabavu”. Krajnje desničarske frakcije, koje su se tradicionalno držale po strani od parlamentarnih poslova, pobjeđuju ih u tome. Zastupnici krajnje desne Europe suverenih nacija, Domoljuba za Europu i desničarskih europskih konzervativaca i reformista poslali su izaslanstva na inauguraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa 20. siječnja.
Stvaranje transatlantske mreže…
Oni su se sprijateljili s kongresmenima, senatorima, konzervativnim zakladama i tehnološkim milijarderima, postavivši temelje za suradnju. “Mi ćemo biti glavni partner u radu s novom administracijom”, rekao je supredsjedavajući ECR-a Patryk Jaki, dodajući da ipak “mogu pomoći” glavnim europskim centrističkim snagama.
Ali glavne stranke koje vode Europsku uniju – demokršćani, socijalisti i liberali – ne odustaju. Parlament nastoji ojačati svoje veze s američkim zakonodavcima na njihovoj razini tako da, ako se odnos između Trumpa i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen pokvare, kanali komunikacije između Bruxellesa i Washingtona ostanu otvoreni.
“Trump treba Kongres na isti način na koji Komisija treba Parlament, tako da ako smo u mogućnosti imati barem neku vrstu razumijevanja s Kongresom, ako američki zakonodavci razumiju Europu, ako onda možemo potaknuti odnos, onda to dopušta retoriku da ostanu samo retorika, a da transatlantski odnosi nastave funkcionirati”, rekao je za Politico visoki dužnosnik parlamenta.
Europski parlament ima slab utjecaj na vanjsku politiku…
Parlament se često smatra najmlađom institucijom EU-a, s malo vanjskopolitičke moći. Međutim, ima određenu meku moć, poput Transatlantskog dijaloga zakonodavaca, foruma sastavljenog od zakonodavaca EU-a i SAD-a koji imaju redovite sastanke. Sljedeći se takav sastanak očekuje od 9. do 11. travnja . “Mnogi ljudi u američkom Kongresu uvjereni su da su odnosi s EU-om vrlo važni i da moramo zajedno pronaći rješenja”, rekao je Benifei, predsjednik izaslanstva socijalista u SAD-u.
Preko “parlamentarne diplomacije”, rekao je, EU može pokušati utjecati na američku politiku u Kongresu, što će Trumpu trebati za donošenje zakona, tako što će koristiti telefone kada je neka tema posebno osjetljiva za Bruxelles. Postoji “tanka većina vladajuće stranke”, istaknuo je, tvrdeći da je “ključno imati dijalog s američkim republikancima”.
Što se tiče uloge krajnje desnice u jačanju parlamentarnih odnosa, Benifei je rekao da bi republikancima bilo vrlo teško “slijediti ovaj put čak i kad bi htjeli”, jer su Patrioti, ESN i ECR ipak manjina u Europi i nemaju moć odlučivanja. Manfred Weber, predsjednik najmoćnije skupine u EU-u, Europske pučke stranke desnog centra, rekao je u utorak kako postoji potreba za ponovnim suradnjom s njegovim kolegama nakon godina zanemarivanja, “tako da ne budu samo europski Patrioti partneri američkoj administraciji, već se moramo ponovno povezati s našim američkim partnerima u mnogim pitanjima”.