Zadnji komentari

Francuska spremna staviti Njemačku pod svoj nuklearni kišobran

Pin It

1,800+ Nuclear Weapons Cartoon Stock Illustrations, Royalty-Free Vector  Graphics & Clip Art - iStock

Francuska bi mogla rasporediti lovce opremljene nuklearnim oružjem u Njemačkoj kako bi poslala “snažnu poruku” Rusiji, izvijestio je The Telegraph.

Prijedlog dolazi u trenutku kada se SAD udaljava od Europe i Ukrajine, šaljući jasne signale da se kontinent u budućnosti neće moći osloniti na Washington za svoju sigurnost. Francuski dužnosnik je u razgovoru za Telegraph rekao da slanje borbenih zrakoplova u Njemačku “ne bi trebalo biti teško i da bi poslalo snažnu poruku”, a također bi izvršilo pritisak na UK da napravi sličan potez.

Francusko zračno nuklearno oružje

Smatra se da Francuska ima između 200 i 300 komada nuklearnog oružja u svom programu ‘force de dissuasion‘, sa sustavima za lansiranje iz mora i iz zraka. U međuvremenu, britansko nuklearno odvraćanje je bazirano na raketama Trident koje nose četiri podmornice klase Vanguard, od kojih svaka može nositi do 16 bojevih glava. Više o nuklearnom oružju u Europi, ovdje.

Francuska koristi nekoliko vrsta nuklearnih bombi koje mogu biti lansirane iz aviona. Najpoznatiji sistem za lansiranje nuklearnih bombi iz francuskih aviona je ASMP (Air-Sol Moyenne Portée), što je raketa srednje dometa. TNA (Tête Nucléaire Aerienne) je nuklearna bojeva glava koja se koristi u ASMP raketama. Ova bojeva glava je relativno mala, ali izuzetno snažna (do 300 kilotona) i  nose je francuski lovci  Dassault Mirage 2000N i Dassault Rafale. ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée-Amélioré) je u upotrebi od 2009. i unapređena je verzija ASMP sistema. ASMP-A rakete imaju poboljšane karakteristike, uključujući veću preciznost i domet (do 500 km). Ove rakete su dizajnirane za nošenje i lansiranje s francuskih aviona Rafale. Francuska također ima sposobnost punjenja gorivom u zraku za ove lovce, pa je i efektivni “domet” samih bombi mnogo dalji.

Zaokret Njemačke

Do ovog izvještaja je došlo nakon što se francuski predsjednik Emmanuel Macron sastao s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u Bijeloj kući gdje su razgovarali o budućnosti podrške Ukrajini i mogućim mirovnim pregovorima. Na tiskovnoj konferenciji nakon sastanka njih dvojice, Macron je rekao da Europa treba podršku SAD-a u svakom mirovnom sporazumu “jer je to dio vjerodostojnosti sigurnosnih jamstava”, ali je također pozvao Europljane da preuzmu veću odgovornost za očuvanje kontinenta.

Prije susreta s Trumpom, Macron je razgovarao s Friedrichom Merzom, za kojeg se očekuje da će biti sljedeći njemački kancelar. Merz je također pozvao Britaniju i Francusku da prošire svoju nuklearnu zaštitu dok on traži “neovisnost” Europe od SAD-a. Ovakav najava Merza je velik zaokret njemačke politike prema nuklearnom oružju. “Ako prevladaju oni kojima je stvarni moto nije samo ‘Amerika na prvom mjestu’, već gotovo ‘Amerika samo’, onda će biti teško”, rekao je Merz, i pomirljivo dodao: “Ali i dalje se nadam da ćemo uspjeti održati transatlantski odnos”, dodao je.

geopolitika.news