Zadnji komentari

Fijasko europske politike! Trump ‘otrijeznio’ Ukrajinu: Nema sigurnosnih jamstava, ali imamo rudna bogatstva

Pin It

Trump order to dismantle the education department in the works, sources say  - ABC News

Trump je prošloga tjedna ponovio svoje protivljenje ukrajinskom članstvu u Sjevernoatlantskom savezu, rekavši da je to bio i jedan od glavnih uzroka rata – preciznije, “vjerojatno razlog zašto je cijela stvar započela”.

U petak, 28. veljače, nakon prošlotjednog međusobnog “verbalnog rata“, očekuje se dolazak ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog Donaldu Trumpu u Washington, u Bijelu kuću, zbog potpisivanja sporazuma o ukrajinskim rudnim bogatstvima.

Trump je još jučer najavio ovaj sastanak i potpisivanje ugovora sa Zelenskim o ukrajinskim resursima, prema kojem će Sjedinjene Države postati glavni partner Kijeva u razvoju metala rijetkih zemalja, nafte i plina u Ukrajini.

Trump je sugerirao da bi prisutnost američkih rudarskih koncerna u Ukrajini djelovala kao sredstvo odvraćanja od budućih ruskih napada na Ukrajinu. “To je backstop, moglo bi se reći”, rekao je u četvrtak. “Mislim da se nitko neće igrati ako smo tamo s puno radnika i imamo posla s rijetkim mineralima i drugim stvarima koje su nam potrebne za našu zemlju.”

Krah Macronove i Starmerove inicijative

Posjet Zelenskog dolazi nakon jučerašnjeg sastanka Trumpa u Bijeloj kući s britanskim premijerom Keirom Starmerom koji je završio slično kao i onaj od ponedjeljka s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom – nećemo baš upotrijebiti tešku riječ „fijaskom“ da ne uvrijedimo dvojicu visokih europskih političara, ali svakako neuspjehom. Naime, ni jedan ni drugi nisu uspjeli u onom glavnom – od Trumpa dobiti američka sigurnosna jamstva za Ukrajinu i pomoć europskim snagama koje bi tamo eventualno bile raspoređene nakon postizanja mira u toj zemlji.

Trump je jučer, nakon sastanka s Starmerom, rekao da bi se o pitanju davanja sigurnosnih jamstava Kijevu trebalo raspravljati nakon što se postigne dogovor o prekidu neprijateljstava, a za to će biti potreban pristanak Moskve. “Imali smo ogroman utjecaj na Rusiju. Ne bih želio govoriti o drugoj fazi prije nego što konačno riješimo sva pitanja prve faze (pregovora) Potrebno je da Rusija pristane na određene točke i da Ukrajina pristane na to. Prešli smo dug put. Nadam se da ćemo moći sklopiti povijesni sporazum”, rekao je američki vođa.

Ovdje podsjećamo da se Moskva oštro protivi bilo kakvom razmještaju europskih vojnika u Ukrajini, pod bilo kojom zastavom, pa je teško vjerovati da će to biti opcija u konačnom sporazumu (naravno, ukoliko se uopće postigne).

I POLITICO navodi da je Trump odbio Stermerove zahtjeve i piše da je posjet britanskog premijera Trumpu postao „otrežnjavajući“ zha Ukrajinu.

Ne sjeća se da je Zelenskog nazvao „diktatorom“

Kako pak primjećuje američki Bloomberg, Trump ublažava ton prema ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom, ali ne i prema njegovoj podršci Ukrajini. Na jučerašnjem brifingu s britanskim premijerom Keirom Starmerom, Trump je rekao da bi se “jako dobro slagao” sa Zelenskim i da se ne sjeća da ga je nazvao “diktatorom”.

Ali pristojniji ton nije promijenio Trumpov stav, koji uskraćuje Zelenskom, Macronu i Starmeru poslijeratna sigurnosna jamstva za Ukrajinu i europske trupe koje bi mogle ući u nju.

Zelenski se nada da će sporazum o podzemlju iskoristiti kao “polazište” za šire rasprave o američkim sigurnosnim jamstvima, kažu ukrajinski dužnosnici. “Zelenski se nada da će potpisivanje sporazuma Donaldu Trumpu ostaviti dojam da je sklopio dogovor i primio isplatu za potporu koju je pružio Ukrajini”, kaže Liana Fix, suradnica Vijeća za vanjske odnose.

EU i dalje „glavom kroz zid“

Šefica diplomacije EU-a Kaja Kallas optužila je Donalda Trumpa da je nasjeo na ruski narativ zatvorivši vrata članstvu Ukrajine u NATO-u. “Zašto smo u NATO-u? To je zato što se bojimo Rusije. A jedina stvar koja stvarno funkcionira – jedino sigurnosno jamstvo koje funkcionira – je NATO-ov kišobran,” rekla je.

Trump je prošloga tjedna ponovio svoje protivljenje ukrajinskom članstvu u Sjevernoatlantskom savezu, rekavši da je to bio i jedan od glavnih uzroka rata – preciznije, “vjerojatno razlog zašto je cijela stvar započela”. U intervjuu koji je u četvrtak objavila agencija FP, Kallas je rekla: “Ove optužbe su potpuno neistinite. To je ruski narativ kojem ne bismo trebali vjerovati.”

Ovdje podsjećamo da je Kaja Kallas bila u dvodnevnom posjetu Washingtonu 26. i 27. veljače. Tamo je, bit ćemo slolbodni to izjaviti, doživjela poniženje s obzirom da se američki državni tajnik Marco Rubio s njom odbio sastati. Naravno, to nije tako implicite kazao, već je priopćio da ne može zbog svog rasporeda.

To  je potvrdio i glasnogovornik Europske komisije izjavivši kako se Rubio s Kallas ne može sastati „zbog problema s (njegovim) rasporedom“ – što je 26. veljače objavio i Politico, “Čini se da Trumpova administracija ne propušta priliku pokazati da za njih EU nije igrač”, komentirao je otkazani sastanak EU diplomat.

geopolitika.news