Transformacija svijeta
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 03 Ožujak 2025 08:44
Političko-diplomatske igre oko rata u Ukrajini i nastojanja Sjedinjenih Američkih Država da ga zaustave nisu slučajnost, nego su mogući uvod u geopolitičko preoblikovanje diljem svijeta. U toj transformaciji svijeta mogao bi se rasplamsati "rat širokih razmjera" u nadmetanju Amerike i Kine za titulu gazde svijeta.
Takva procjena se ne čini presmjelom, nego svoje uporište nalazi u američkim stajalištima iznesenim u opširnom uratku "Imperativ prioriteta: Strategija za obranu američkih interesa u opasnijem svijetu". U tom američkom strateškom promišljanju više puta se spominje "treći svjetski rat" kao jedna od mogućnosti u srazu s Kinom oko Tajvana.
"Američka vojska više ne može jasno odvratiti Kinu, a rizik od trećeg svjetskog rata raste," upozorava se u tom geostrateškom sagledavanju razvoja događaja.
Ovaj uradak američkih geostrateških programera zagovara novu obrambenu strategiju. Prema ovoj strategiji, kako je obrazloženo, američka vojska će dati prioritet obrani američke domovine i uskraćivati kineske imperijalne ambicije, najhitnije odvraćajući Peking od invazije na Tajvan. U isto vrijeme, kako se navodi, Washington bi osnažio saveznike i partnere da vode napore u obrani od Rusije, Irana i Sjeverne Koreje s kritičnom, ali ograničenijom američkom potporom. Na taj način, Sjedinjene Države mogu postaviti uvjete za trajnu stabilnost širom svijeta pod uvjetima koji osiguravaju sigurnost, prosperitet i slobodu Amerikanaca ne samo za ostatak ovog desetljeća, već i u desetljećima koja dolaze.
Ovakva upozorenja dobivaju na dodatnoj težini uzme li se u obzir da su autori ovog strateškog razmatranja kompetentne osobe koje znaju kako nastaju konflikti i koje imaju uvida i u nuklearne diskrecije. Autor Robert Peters je istraživački suradnik za nuklearno odvraćanje i raketnu obranu, dok je drugi autor Alexa Velez-Green bivši viši savjetnik za politiku u Allison Centru za nacionalnu sigurnost.
Ovakvo strateško promišljanje baca novo svjetlo na ratnu, a sada i političko-diplomatsku gužvu oko Ukrajine. Zapravo, zbivanja oko Ukrajine ne odnose se samo na tu državu, nego imaju i mnogo širi pozadinski kontekst koji generira sad kinapoteze najmoćnijih. Ubrzano Trumpovo traganje s Putinom za stazom koja bi vodila zaustavljanju rata u Ukrajini moglo bi spriječiti daljnje masovne pogibije i razaranja. No, to je samo jedan od učinaka zaustavljanja toga rata. Drugi, za Trumpa i njegove sukreatore vraćanja dominantne uloge Sjedinjenih Država, od veće je važnosti rasterećenje Amerike od rusko-ukrajinskog ratnog meteža koji je sputava u globalnim nastojanjima. Prestankom rata u Ukrajini, povećat će se američki vojni, političko-diplomatski i financijski kapaciteti za sudjelovanje u narastajućem sporu s Kinom glede Tajvana.
Kinesko državno vodstvo najavljuje kako bi akcija pripajanja Tajvana Kini mogla uslijediti za dvije godine, to jest 2027. godine, ali postoje procjene da bi u taj pohod Kina mogla krenuti i ranije. Sjedinjene Američke Države nepopustljivo se protive pripajanju Tajvana Kini jer bi to, po tumačenju američkih geopolitičkih planera, značilo otvaranje vrata Kini za napredovanje njenog geopolitičkog pohoda u zauzimanju pozicije vodeće svjetske supersile. Kineski arhitekti kreiranja državne snage ističu kako treba širiti kinesku nacionalnu moć radi stjecanja dominantne uloge u svijetu. Političko-diplomatska bitka za Tajvan već se vodi s porastom izgleda da preraste u vojni obračun, što će reći - u rat. A kada zarate veliki onda je i njihov rat velikih razmjera. Geopolitičke procjene govore kako bi taj eventualni rat širokih razmjera mogao biti dugotrajan što nameće potrebu osiguravanja golemih količina novca za njegovo financiranje, te masovnih vojnih snaga i naoružanja za sudjelovanje u njemu.
Zaustavljanjem rata u Ukrajini i predlaganjem zemljama članicama Europske unije ulaganje čak pet posto BDP-a u jačanje vojnih kapaciteta, američki predsjednik Donald Trump želi svoju zemlju osloboditi od financiranja europskih eu komisijapotreba i usmjeriti se vojno na sprječavanje Kine da zauzme Tajvan. U takvim projekcijama Europa nije igrač svjetske klase jer je, po svoj prilici, nepripremljena dočekala korjenite promjene na svjetskoj političkoj i vojnoj pozornici. Europska unija nema niti vojsku niti predsjednika izabranog glasovanjem birača koji bi imao legitimitet za pregovaranje. Europskom unijom vlada Europska komisija (EK). Dati kontinent na upravljanje Komisiji ilustrira goleme razmjere birokratiziranosti onih koji odlučuju o Europskoj uniji.
Europska unija pod vodstvom Europske komisije u novonastalim okolnostima nedorasla je geopolitičkim zamršenostima koje sve intenzivnije zahvaćaju cijeli svijet.