Zadnji komentari

Put do pakla popločan je glasovima žirija…

Pin It

Dnevnik.hr - Najnovije vijesti na news video portalu

Ako je itko imao tračak iluzije da je bitna samo glazba, valjda mu je nakon Dore jasno kao dan da nije. Stari bi rekli da se u ukusima ne raspravlja, no nakon otrovne torte Marka Bošnjaka, jedini mogući ukus, okus ili miris je onaj sumpora.

Religijski motivi inaugurirani su u javnosti samo u suprotnom predznaku od Boga. Mladi predstavnik Hrvatske na Euroviziji, religijske motive ne krije. One suprotne od plusa, od Boga.

Osim što se daju iščitati iz samog dijaboličnog teksta njegove pjesme ‘Poison cake’, nakon njegove izjave koja je uslijedila nakon pobjede i nevjernim je Tomama jasno na čemu smo. Nije trebalo previše iščitavati simboliku.

Bošnjak je u euforiji bio brutalno iskren.

Na pitanje odakle je izvukao snagu da bolestan nastupi u finalu, sasvim neuvijeno je rekao: ”Iz pi*ke. Baš ga moraš povući od nekud, iz pakla, iz pakla ga moraš povući svojim rogovima. Možda sam ovo preiskreno izjavio, ali istina je”, rekao je 21-godišnjak ushićen svojom pobjedom. Čovjek je isfurao pakao kao fora mjesto bez da je itko trepnuo.

U kojem smjeru cijela priča oko pjevačkog čuda od djeteta iz Rame ide bilo je jasno i nešto ranije. Prošle je godine otpjevao hrvatsku himnu na gay paradi u Zagrebu, pjevao je i na ljevičarskom paradiranju za Gazu u Močvari, a iz teksta same pjesme s kojom je pobijedio dalo se nazrijeti.

Kada je stigao i spot u kojoj su glavni motivi zmijurina i jabuka, sve su se kockice složile.

Preostalo je samo da se mladi Marko popne na binu, stavi zlatne roščiće na glavu i da uz pogon svojih religijskih i svjetonazorskih istomišljenika iz neimenovanih žirija, zasjedne na tron.

0,32 centi

Sve to, kako i njegov odlazak na izbor za pjesmu Eurovizije, plaćaju hrvatski porezni obveznici i pretplatnici HRT-a. Blagajnu su im dobrano popunili i naivci koji su glasali za Ogenj, dopeljali Koprivničance gotovo na tron. Iako je imao najviše glasova gledatelja, Ogenj je završio na drugom mjestu, a onih tisuće i tisuće poruka i poziva po 0,32 centi, u kasici HRT-a.

Zivkala sam i ja, k’o bedasti Dudek iz Podravine, otkud i dolazi Ogenj. Ok, možda mi je naivnost oproštena jer i dio mojih korijena iz tog kraja.>

Dudeki za ekranima doista su mislili da njihov glas odlučuje o tome tko će nas predstaviti u Švicarskoj u svibnju. HRT je to tako prezentirao. Ne sjećam se da su spomenuli neku anonimnu nakupinu u žirijima, pazite u Rijeci, Splitu, Zagrebu i Osijeku, te Španjolskoj, Finskoj, Sloveniji i Armeniji koja može prevagnuti i odlučiti o pobjedniku. Naime, zadnje dvije godine otkako je Dora ponovno u fokusu javnosti, pobjednici su odnijeli i najviše bodova od žirija i od gledatelja.

Ljudi se latili mobitela, šalju, zovu i glasaju. I izglasaju pobjednika – Ogenj. No, jok. Ne ide to tako. Famozni žiriji su po tko zna kojim kriterijima i tko zna kojeg sastava, odlučili da je ‘Otrovna torta’ bolja pjesma i Dudekima koji su lupali pozive po 0,32 centi pokazali srednji prt.

Koprivničkoj etno-punk ekipi iz benda Ogenj, ostaje gorak okus u ustima i dobra reklama na Dori, a za mladim Bošnjakom, miris sumpora

Srećom, i za to postoji lijek.

Koja društvena angažiranost je ispravna?

Licemjerje mainstream medija opet se iskazalo u punom sjaju. Tako je Bošnjakova društvena angažiranost, vrlo pohvalna i dočekana aplauzom, dok je društveni angažman, iako puno diskretniji, frontmena Ognja, svih ovih mjeseci dočekivan na nož.

Tomislav Mihac Kovačic gotovo se u svakom intervjuu, a od početka je Ogenj slovio za favorita, morao suočavati s ‘neugodnim’ pitanjima o svojim ‘homofobnim izjavama’ i pro life porukama.

Bošnjak licemjerno ide niz dlaku političkim i svjetonazorskim trendovima pritom glumeći neprilagođenog alternativca, dok je pravi alternativac u ovoj priči Mihac Kovačic, otac četvero djece koji urla na kajkavskom.

Njegov sustav vrijednosti je onaj koji će biti omalovažavan i zbog kojeg će se morati ispričavati. No on ima kičmu pa neće. Zbog svog sustava vrijednosti u ponedjeljak je završio s Ognjem na drugom mjestu jer se upregnula mašinerija ovog gay cirkusa po raznim podcastima, forumima, grupama i stranicama i signalizirala, još uvijek neimenovanim članovima žirija, tko je onaj pravovjerni kojeg treba poslati u Basel.

Dok jedan vitla zmijama i jabukama evocirajući na vraga koji je gotovo uvijek prikazan u tijelu zmije i naravno, ‘rodno je nebinaran’, energični Podravec pak štuje Onu koja je toj istoj zmiji nogom zgazila glavu.

Vizualno pomaknuti katolik

Uz to, on je živući dokaz da je jedan katolik neprihvatljiv čak i kada izgleda kao da je ispao iz iste Močvare koja je njegovom bendu zabranila nastup.

Ima dugu kosu, po crkvi se šetao s mamuzama na starkama, kompletno je tetoviran (uglavnom religijski motivi), a ne biste vjerovali, čovjek je takav nazadnjak da, kao i predsjednik SDP-a, ima svoje i ženino prezime.

No i takav, vizualno pomaknuti katolik kojeg bi svaki drugi župnik poprijeko gledao, nije u skladu s ustoličenim kanonom gay kružoka.

Isto kao što rijetko tko očekuje da je 21-godišnji homoseksualac Marko Bošnjak iz Rame u Hercegovini.

Zamislite naslove da recimo Hrvatsku predstavlja netko iz Hercegovine, a nije gay?! Digla bi se kuka i motika.

Projekt vs bend

Uz to, postoji još jedna jako bitna razlika. Ogenj je bend koji postoji 10 godina, otpočetka su autentični i slijed svoj put bez prilagođavanja glazbenim trendovima. Pjevaju na kajkavskom, njeguju tradicijske elemente u žestokoj punk-rock maniri i sami stvaraju tekstove i glazbu.

S druge strane, Bošnjak je projekt kojem je pjesmu ‘Poison cake’ napisao međunarodni tim kojem je ovo treća pjesma koju šalju na Eurosong ove godine. Dakle, čisti projekt.

Ljevičarski novinar Ilija Jandrić koji je uz puno javno proplakanih suza nedavno napustio N1 i utaborio se u Styriji, napisao je: U napetoj završnici Hrvatska je, prije svega zahvaljujući stranim žirijima, na Eurosong poslala out gay dečka Hercegovca ispred deklariranih homofoba iz Podravine. Da se ne lažemo, po hrvatskoj publici Ogenj bi pobijedio.”

Ako se pitate zašto je po njima Mihac Kovačic homofob, riječ je o njegovim prastarim komentarima na društvenim mrežama ispod tekstova o posvajaju djece od strane istospolnih partnera gdje govori isto što propagira i nauk Katoličke crkve – obitelj čine mama, tata i djeca. U njegovom slučaju četvero djece.

Vrlo nepopularno mišljenje i životni stil i čisti punk 21. stoljeća.

narod.hr