Nema kraja poskupljenjima, Plenković na udaru kritika: 'E, Andrej, Andrej... Sramotno'
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 06 Ožujak 2025 16:04
I, usput rečeno, neka ne serviraju priče koje više niti mala djeca ne prihvaćaju kao izgovor o "zlim dobavljačima", velikoj kilometraži, razvedenoj državi, logistički zahtjevnim područjima, skupljoj radnoj snazi itd. Baš kao što ne želimo ni "puzajuća" poskupljenja koja nam serviraju na tjednoj bazi, a da gotovo mnogi nisu niti svjesni toga.
Iz potrošačke platforme Halo, inspektore koja tjednima već poziva potrošače na bojkot trgovina sada su upozorili na "tiha" poskupljenja, a za primjer su uzeli konzerviranu tunu u suncokretovu ulju koja je, prema njihovim navodima, tjednima poskupljivala za tri posto.
Istovremeno, platforma se osvrnula i na različite cijene u istim trgovačkim lancima u različitim državima. Pritom su spomenuli Lidl, navodeći da u tom lancu cijene više nisu niske. "Kada je prije 19 godina Lidl ulazio na hrvatsko tržište svi su govorili kako će to biti dobar korektiv za cijene. I kako će taj njemački diskonter drastično na bolje promijeniti mišljenje potrošača o trgovinama. Bit će jeftinije, ali i kvalitetnije. Jer, oni su nešto poput konkuretnog im također njemačkog Aldija. Ali, ipak bolji po kvaliteti."
Navode da je u početku poslovanja Lidl u Hrvatskoj imao velik broj prijava kupaca, ali da se s vremenom popravila kvaliteta. "S vremenom se to, ne baš lijepo, stanje popravilo. Proizvodi u Lidlu postali su kvalitetniji (jer su mnogi upitni inozemni proizvodi zamijenjeni onima iz Hrvatske – op. a.), raznovrsniji, a i uzdrmali su, priznajemo poprilično, i trgovačku sliku i praksu u Lijepoj našoj sa sloganom "Jedna zemlja, jedna cijena".
"Sinonim za visoke cijene"
Logično, to su i domaći i inozemni potrošači i te kako pozdravili (prošle su godine gotovo svi trgovački lanci u RH "položili" sličnu "zakletvu", javno pred potrošačima, s obećanjem kako će biti svuda iste cijene, što su uglavnom i učinili. Istina, sve je bilo po iznimno visokim cijenama (na što su se žalili milijuni stranih turista, ali Bože moj, neka vide kako nam je kada je turistička sezona kod nas – op.a.)."
Halo, inspektore dalje navodi da ni cijene u Lidlu više nisu niske, ali da je opala i kvaliteta proizvoda. "Danas je hrvatski Lidl, uz Kaufland (ista su poslovna grupacija) i njemački dm – Drogerie Markt, postao sinonim za visoke cijene, posebice u odnosu na susjednu nam i prijateljsku Sloveniju, a o Njemačkoj da i ne govorimo. I više ne cijene jednako svoje kupce u Hrvatskoj kao one u Njemačkoj odakle potiču i gdje im sjedište."
"Ne želimo puzajuća poskupljenja"
Iz ove platforme nisu zadovoljni opravdanjima trgovačkih lanaca kao što je razvedena obala. "I, usput rečeno, neka ne serviraju priče koje više niti mala djeca ne prihvaćaju kao izgovor o "zlim dobavljačima", velikoj kilometraži, razvedenoj državi, logistički zahtjevnim područjima, skupljoj radnoj snazi itd. Baš kao što ne želimo ni "puzajuća" poskupljenja koja nam serviraju na tjednoj bazi, a da gotovo mnogi nisu niti svjesni toga."
Zgroženi Hrvat podijelio što danas kupi za nekadašnjih 300 kuna: 'Bolje jesti travu'
"Predstavljamo primjer konzervirane tune u suncokretovom ulju koja je 10. veljače koštala 2,29 eura, tjedan dana poslije 2,39 eura, da bi jučer, 3. ožujka, ta cijena bila dodatnih deset eurocenti skuplja! Dakle, za tri tjedna dok svi govorili o visokim cijenama i bojkotu trgovačkih lanaca, ta je tuna poskupjela s 2,29 na 2,49 eura! Drugim riječima, tjedno je postajala skuplja za 3 posto!!! I to tiho, tiho, gotovo ispod radara", upozorili su iz platforme Halo, inspektore.
"Sit gladnom ne vjeruje"
"Vjerujemo kako će ovo pročitati i premijer Andrej Plenković te će se konačno javno zapitati: "Tko to sabotira Vladu RH s poskupljenjima?!" Možda mu sada, konačno, netko od njegovih jako dobro plaćenih suradnika poput ministra gospodarstva ili nekog ravnatelja brojnih državnih agencija, ukaže na ovaj dokaz koji javno objavljujemo.
Samo, jadno je to i tužno, ako pored svih institucija i Vlade RH, potrošači moraju odlično plaćenim državnim dužnosnicima ukazivati na probleme s kojima se susreću na tržištu koje po službenoj dužnosti (kao) nadziru tijela javne vlasti. Jer, očito je i na ovom primjeru kako "sit gladnom ne vjeruje".
A u Hrvatskoj su, prije svega umirovljenici, ovršeni i blokirani, mnogi gladni jer ne mogu živjeti sa četiri (4) eura dnevno koliko im ostane kada plate sve obveze, skupe lijekove i sve skuplje režije, pa moraju živjeti od akcije do akcije na kojima se, zapravo, i dalje nude – kontinuirana tiha, puzajuća poskupljenja. Koje nitko osim nas, izgleda, ne nadzire. E, Andrej, Andrej... Sramotno i jadno je to", poručuju iz potrošačke platforme Halo, inspektore.