Slovačka odbacuje plan EU o prekidu uvoza ruskog plina: Fico najavljuje otpor Bruxellesu
- Detalji
- Objavljeno: Četvrtak, 08 Svibanj 2025 08:46
Slovačka odbacuje plan EU o prekidu uvoza ruskog plina, poručio je premijer Robert Fico u srijedu, upozorivši da bi provođenje mjera u predloženom obliku značajno štetilo nacionalnim i europskim interesima. Fico je naglasio da je prijedlog Europske komisije neprihvatljiv za Bratislavu i najavio da će njegova vlada tražiti izmjene predloženih odluka.
Fico: Energetski rez bi ugrozio europsku konkurentnost
Europska komisija objavila je da će do kraja 2027. uvesti zakonski obvezujuće mjere za potpuni prestanak uvoza ruskog prirodnog plina, LNG-ja i nafte, uključujući i obogaćeni uranij. To je dio šireg paketa kojim Bruxelles želi prekinuti energetsku ovisnost o Moskvi, nakon invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Premijer Fico, međutim, upozorava da bi taj plan doveo do rasta cijena energenata i gubitka konkurentnosti europske industrije. “To je ekonomsko samoubojstvo i povratak novoj Željeznoj zavjesi”, izjavio je Fico, dodajući kako se ne protivi smanjenju ovisnosti o trećim zemljama, ali ne po svaku cijenu.
Bratislava traži izmjene, ali Europski parlament ima zadnju riječ
Plan Komisije bit će stavljen na glasanje u lipnju, a za njegovo usvajanje potrebna je kvalificirana većina država članica i odobrenje Europskog parlamenta. Protivljenje jedne ili dvije članice, uključujući Slovačku, nije dovoljno za njegovo blokiranje, no može otežati proces usvajanja.
Slovačka se u velikoj mjeri i dalje oslanja na ruski plin, a dodatne tenzije proizlaze iz spora s Ukrajinom, koja nije obnovila ugovor s Gazpromom, što je rezultiralo zaustavljanjem tranzita plina prema zapadu krajem prošle godine.
Ruski plin i dalje prisutan na europskom tržištu
Prema službenim podacima, oko 19 % europskog uvoza plina još uvijek dolazi iz Rusije, najviše putem plinovoda Turski tok i LNG terminala. Prije početka rata u Ukrajini, taj udio bio je čak 45 %.
EU je već ranije uvela zabranu uvoza većine nafte iz Rusije, no plin je zasad izuzet, ponajprije zbog otpora Mađarske i Slovačke – dviju zemalja koje su izrazito ovisne o ruskim energentima i politički bliže Kremlju nego ostatak Unije.
Kako će glasovati ostale članice te hoće li Bruxelles ponuditi kompromisne prijedloge, ostaje otvoreno pitanje. No jedno je jasno – energetska politika EU-a sve je više i politička linija razdvajanja unutar same Unije.