Zadnji komentari

Hrvati uglavnom ponovno ne shvaćaju što se događa

Pin It

Jutarnji list - Nestvarne scene iz Srbije: 'Vi u Hrvatskoj jednu stvar ne  razumijete...'; Svjetska superzvijezda: 'Ovo nije viđeno od 1968.!'

Hrvati uglavnom ponovno ne shvaćaju što se događa. Većina hrvatskih građana i medija, pa i neke političke stranke (SDP i Možemo npr.)  iz nerazumijevanja ili određenih interesa, što je tema za posebni komentar, podržavaju prosvjede koji se valjaju ulicama srpskih gradova.

Pogrešno je zaključivati kako se radi samo o zahtjevima studenata, traženju odgovornih za smrti prilikom rušenja kolodvorske zgrade u Novom Sadu ili borbi protiv korupcije. Ozbiljnije su stvari u pozadini.

I srpski predsjednik Aleksandar Vučić je toga svjestan. On je godinama uspješno sjedio na više stolica. Održavao idilične odnose s Rusijom i Kinom (pogotovo u doba Covida), a istovremeno uzimao sve što je mogao dobiti od Zapada - Europske unije i SAD-a.

Ovi prosvjedi nisu, i on to jako dobro zna, ali većina u Hrvatskoj očito ne shvaća, obojena revolucija, odnosno uvezeni sa Zapada kao što je, na primjer, srušen Slobodan Milošević. Ni službena Hrvatska, iako začudo većina hrvatskog javnog mnijenja podržava prosvjede, nema veze s njima.

Moskva ne prašta izdaju

Stvari su mnogo ozbiljnije. Vučić je, naime, izabrao stranu i prosvjedi su odgovor na to. Vučić je između Rusije (i Kine) i Zapada izabrao Zapad, tj. novac (kredite, projekte i sl.) Nije tajna kako je Europska unija podržala Vučića i to dok su studentski prosvjedi bili mirni (izjave predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen). Isto tako je i Trumpova administracija stala otvoreno na Vučićevu stranu. Naravno, europski interes je iskorištavanje litija i srpskih rudnika, a američki gradnja nekretnina. I Vučić je Zapadu dobar partner za sve to jer nudi stabilnost i dogovor, a uostalom kupuje i zapadno (francusko) oružje. Vučić stoga smije upotrijebiti intenzivnije i silu prema demonstrantima. Zapad mu to neće zamjeriti, pogotovo što se istodobno razbuktava novo, staro, neprijateljstvo između Azerbajdžana i Rusije.  Zapadni, a time i hrvatski, interes je ostati na Balkanu i što više, koliko je to moguće, iz Srbije istisnuti ruski utjecaj.

Rusija je stoga povukla svoje poteze i pronašla zamjenu za njega. Ruske obavještajne službe preuzele su studentske prosvjede i u krupni plan isturile svoje ljude, ali još nisu do kraja otkrili tko je taj tko bi trebao zamijeniti Vučića. Vrlo vjerojatno to ipak neće biti bivši šef srpske obavještajne (BIA) Aleksandar Vulin (njegovu smjenu su tražili izričito Amerikanci), ali ni najglasniji na demonstracijama sveučilišni profesor Mile Lompar ili Momčilo Trajković koji su zazivali povratak na Kosovo, ali i na teritorij susjednih zemalja gdje žive Srbi. Čini se da za te uloge nisu dorasli hrvatskoj javnosti manje poznati ni sadašnji niti bivši čelnici pročetničke stranke Dveri Ivan Kostić ili Boško Obradović jer nisu uspjeli postati dovoljno popularni u Srbiji.

Velikosrpska retorika i veterani četnici

Demonstracije u srpskim gradovima dobile su jaku nacionalističku retoriku, zaziva se čak i vojno 'oslobađanje Kosova', a nešto skromnije i povratak drugih teritorija gdje žive Srbi. Maše se srpskim i četničkim zastavama, a onih Europske unije nema, kao što nema ni stvarne volje u Srbiji za ulaskom u EU.

I dok tzv. umjerena Srbija i studenti aplaudiraju svojim "ratnim veteranima" treba otvoreno reći tko su oni. To su isti oni koji su pod crvenom zvijezdom i četničkom kokardom palili hrvatska, bosanska (i katolička i muslimanska) i kosovska (albanska) sela i gradove, ubijali, klali i silovali po Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i na Kosovu. Srpski ratni veterani su srpsko lice zla i to možda najbolje pamte Albanci. Njih neće moći prevariti s tzv. građanskom opcijom.

U Hrvatskoj je premalo pažnje posvećeno izjavi glavnog ideologa ruskog predsjednika Vladimira Putina Aleksandra Dugina, koji je otvoreno dao naslutiti da se Vučićeva podrška u Moskvi istopila.

"Svi Srbi žele da Vučić ode. U ovom trenutku on iza sebe ima državni aparat, ali nema nikakvu podršku stanovništva. Ljudi se plaše još jedne obojene revolucije i ne sudjeluju u prosvjedima, ne izlaze na trgove, ne viču. Ali, Vučić je gotov, njegov legitimitet je nestao. Mislim da su ovi prosvjedi usmjereni na to da Vučić jednostavno - nestane. Nikakvi kompromisi, nikakvi dogovori, nikakva implementacija bilo kakvih konkretnijih pragmatičnih ciljeva neće riješiti situaciju. Vučić mora otići. To je mišljenje srpskog društva', rekao je Dugin.

Isto tako, i ruska obavještajna služba poslala je Beogradu i Vučiću javno jasnu poruku - 'ne opraštamo naoružavanje Ukrajine'. Hrvatska javnost pritom ne zna kako su se u drugoj polovici lipnja na teritoriju Srbije održale zajedničke vojne vježbe 'Platinasti vuk' srpske vojske i NATO snaga te pridruženih vojski Azerbajdžana i Bosne i Hercegovine. Pored američke i britanske vojske sudjelovali su i pripadnici grčke, makedonske, mađarske, talijanske, crnogorske i rumunjske vojske. I to je samo jedna u nizu zajedničkih vojnih vježbi Srbije i NATO snaga. O višegodišnjoj suradnji Nacionalne garde Ohia i Srbije, poput hrvatske suradnje s Nacionalnom gardom Minnesote da ne govorimo.

Vučić je, dakle, izabrao i to su u Moskvi shvatili i pronašli mu zamjenu. Stoga kako god to gorko zvuči hrvatski interes jest ostanak na vlasti Aleksandra Vučića, jer on zasad samo to želi. Vlast u Srbiji. Neki drugi već sada ponovno maštaju o tuđim teritorijima.

Darko Marušić/direktno.hr