Zadnji komentari

Postignut dogovor: Njemačka će deportirati Sirijce i Afganistance

Pin It

Kondicija

Nakon što je austrijska koalicijska vlada lijevog centra početkom tjedna postala prva europska zemlja koja je deportirala jednog sirijskog kriminalca u sklopu strože politike azila, Njemačka je sada također skupila dovoljno hrabrosti da učini isto.

Njemačko Ministarstvo unutarnjih poslova objavilo je u subotu da je naložilo saveznom uredu za migracije (BAMF) da poduzme mjere protiv “opasnih sirijskih pojedinaca i prijestupnika”, rekao je glasnogovornik za AFP.

Postignut dogovor da se omogući deportacija Sirijaca i Afganistanaca

Nakon pregovora s manjim koalicijskim partnerima u svojoj također lijevo-centrističkoj vladi, kancelar Friedrich Merz postigao je dogovor sa socijaldemokratima iz SPD-a koji omogućuje deportaciju Sirijaca i Afganistanaca, počevši od “prijestupnika i osoba koje se smatraju prijetnjom”, rekao je glasnogovornik.

Prema službenim njemačkim statistikama, upravo su te dvije etničke skupine neproporcionalno zastupljene među počiniteljima nasilnih i seksualnih kaznenih djela. U 2022. godini u Njemačkoj je prijavljeno 11.500 slučajeva silovanja, a zabrinjavajućih 40 % počinitelja bili su sirijskog, afganistanskog ili iračkog porijekla. Više od 50 % nasilnih zločina u Berlinu počine stranci, a niz teških napada nožem, uključujući i smrtonosne, povezuje se sa Sirijcima.

Krajem ožujka u Njemačkoj je živjelo oko 969.000 Sirijaca, od čega je njih 712.000 imalo neku vrstu azilantskog ili privremenog zaštitnog statusa.

Austrijom i Njemačkom trenutno upravljaju takozvane “Frankenstein-koalicije”

Oko 2.000 Sirijaca prijavilo se za program dobrovoljnog povratka, a njih oko 800 već se vratilo u domovinu. Između siječnja i svibnja, Njemačka je otvorila više od 3.500 slučajeva radi preispitivanja i mogućeg opoziva azila za sirijske državljane. Do sada je 57 osoba izgubilo status izbjeglice, a 22 pomoćnu zaštitu, navelo je Ministarstvo unutarnjih poslova.

I Austrijom i Njemačkom trenutno upravljaju takozvane “Frankenstein-koalicije”, u kojima su se stranke desnoga centra udružile s lijevim strankama, piše The European Conservative. Ova neuobičajena savezništva formirana su ponajprije kako bi se spriječilo desnije stranke da dođu na vlast. No isključivanjem tih stranaka, vladajuće su koalicije istodobno marginalizirale i znatan dio birača. Zbog toga imaju snažan poticaj da barem ostave dojam da se bave ključnim problemima građana—među kojima se masovna imigracija ističe kao jedno od najvažnijih pitanja na nedavnim izborima u obje zemlje.

narod.hr