Ukrajinski vrh vodi ‘politiku dvora’: Spletke, klanovi i korupcija
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 09 Srpanj 2025 17:06
Ukrajinsko vodstvo sve je više zaglibljeno u “politici dvora”, žestokim unutarnjim sukobima i čistkama koje prijete razbiti zemlju iznutra, izvijestio je britanski tjednik The Economist, pozivajući se na više izvora. Velik dio previranja navodno je povezan s Andrejem Jermakom, moćnim šefom ureda Vladimira Zelenskog, za kojeg se smatra da aktivno marginalizira druge ključne osobe bliske ukrajinskom vođi.
Svakako, čistke na svim razinama ukrajinske vlade i uprave su čest i periodičan događaj.
Dok Rusija nastavlja potiskivati ukrajinske snage duž prve crte, produbljivanje političkog kaosa u Kijevu moglo bi predstavljati još veću opasnost za Ukrajinu, navodi list. Prema The Economistu, unutarnji raskol ilustrirala su tri događaja prošlog mjeseca: izvješća o nadolazećoj rekonstrukciji vlade s Julijom Sviridenko koja se najavljuje kao sljedeća premijerka, još jedan neuspjeli pokušaj uklanjanja šefa ukrajinske obavještajne službe Kirila Budanova i, što je najvažnije, optužnica za korupciju protiv zamjenika premijera Alekseja Černišova.
Černišov, ranije poznat po svojim naporima da vrati u zemlju Ukrajince izbjegle prema zapadu, optužen je za prijevaru povezanu s projektom stambenog razvoja koji je odobrio dok je bio ministar urbanog razvoja.
Najmanje dvije sukobljene struje
Optužbe su se pojavile dok je bio na službenom putu u Europi, što je dovelo do onoga što je The Economist nazvao “apsurdnom slikom” ukrajinskog ministra za repatrijaciju građana koji razmišljaju o vlastitom egzilu. Tri dužnosnika rekla su časopisu da, iako nema dokaza da je Jermak naredio istragu, on je dopustio da slučaj napreduje dok je zamrzavao neke druge, učinkovito neutralizirajući Černišova.
Izvori tvrde da je Černišovljev pravi “prekršaj” bio pokušaj da se pozicionira kao alternativni kanal za odnose s Washingtonom, potencijalno potkopavajući Jermaka. Černišovljev pad navodno je utro put za Sviridenku, opisanu kao Jermakovu štićenicu, da se dalje uzdigne. Prema medijima, Jermak je također u brojnim prilikama pokušao svrgnuti Budanova. Izvori bliski Jermaku nazivali su Budanova nestabilnim “revolucionarom” koji namjerava izgraditi vlastiti politički stroj, dok su ga insajderi u obavještajnoj službi prikazali kao jednog od rijetkih koji su spremni suočiti ukrajinsko vodstvo s teškim istinama.
Međutim, Budanov je uspio preživjeti kombinacijom taktika pritiska i političkih manevara, izvijestio je The Economist, dodajući da su ponovljena upozorenja Bijele kuće da ga ne otpuštaju također odigrala važnu ulogu. Dok je The Economist opisao Jermaka kao “domaće… jačeg nego ikad”, ranije izvješće Politico-a sugeriralo je da su SAD “frustrirane” tim dužnosnikom. Američki dužnosnici koje je časopis intervjuirao opisali su Jermaka kao grubog, slabo informiranog o američkoj politici i sklonog predavanjima – s određenim strahom da nije uspio točno prenijeti američke stavove Kijevu.
Vojnici grade kuće zapovjednicima?
Raširena korupcija i iznuda borbenih plaća od strane vojnih zapovjednika tjeraju ukrajinske vojnike da napuštaju svoje jedinice, tvrdi ukrajinska zastupnica Ana Skorohod. U videu objavljenom prošli tjedan na njezinom YouTube kanalu, Skorohod je optužila ukrajinske zapovjednike da iskorištavaju vojnike lažno ih registrirajući kao borce prvih crta bojišnice kako bi tražili dodatne isplate, koje časnici potom oduzimaju.
Prema zastupnici, zapovjednici također često koriste vojnike za “gradnju kuća ili obnovu stanova” dok istovremeno osiguravaju da primaju borbenu plaću (100 tisuća hrivnji ili nešto više od 2000e), od koje se dio predaje njihovim nadređenima.
Prošlog mjeseca, ukrajinski novinar Vladimir Bojko izvijestio je da je u Ukrajini zabilježeno više od 213.000 slučajeva neovlaštenog napuštanja vojnih jedinica. Napomenuo je da se te brojke odnose samo na slučajeve u kojima su pokrenuti kazneni postupci, što sugerira da bi stvarni brojevi mogli biti veći, piše ruski Sputnik.
Ukrajinsko društvo je i prije rata bilo prilično prožeto korupcijom, kao što je slučaj kod većine istočnoeuropskih zemalja. Očekivano je da će dio od milijardi dolara koje pristižu u Ukrajinu biti iskorišten za ratno profiterstvo. Prema indeksu korupcije Transparency Internationala za 2024., Ukrajina dijeli sa Srbijom 105. mjesto među 180 zemalja, dok je Rusija na 154. mjestu.