Bruxelles na rubu: Grad bez vlade, preplavljen dugovima, nasiljem i političkom paralizom
- Detalji
- Objavljeno: Srijeda, 16 Travanj 2025 15:07
Bruxelles, glavni grad Europske unije, već devet mjeseci nema formiranu vladu, što dovodi do ozbiljne političke i sigurnosne krize. Politico upozorava na svakodnevni gubitak od četiri milijuna eura, porast nasilja i potpuni institucionalni zastoj.
Bruxelles na prekretnici
U prvih mjesec i pol dana ove godine zabilježeno je 11 pucnjava u kojima su poginule dvije osobe, a četiri su ozlijeđene. Takvi prizori bili su nezamislivi do prije nekoliko godina, no sada pokazuju koliko je Bruxelles pao – preplavljen nasiljem, kriminalom, bez vlade i pod teretom sve većeg javnog duga.
Politička blokada i financijski kolaps
Regija glavnoga grada Bruxellesa funkcionira kao zasebna administrativna jedinica unutar Belgije. Devastirajuća politička blokada traje od izbora u lipnju, jer flamanske i frankofone stranke ne uspijevaju postići dogovor o formiranju vlade. Grad gubi četiri milijuna eura dnevno, a ukupni dug doseže više od 14 milijardi eura.
Subvencije za nevladine udruge, socijalne službe i kulturne projekte su zamrznute, a policija i lokalne vlasti bez stabilnog financiranja. Infrastrukturni projekti i izgradnja socijalnih stanova također trpe zbog institucionalne nefunkcionalnosti.
Jezične podjele i nemogućnost dogovora
U Bruxellesu dominira frankofono stanovništvo, no vlada mora imati većinu u obje jezične zajednice. Dogovor među frankofonim strankama postignut je relativno brzo, no s flamanske strane suradnja je zapela zbog nesuglasica oko sudjelovanja nacionalističke stranke N-VA.
Socijalisti odbijaju suradnju s flamanskim nacionalistima, a liberali ne žele vladu bez njih. Time se stvaraju jezične i ideološke barijere koje paraliziraju politički proces.
Nasilje u gradu raste, a postojeći sustav od šest lokalnih policijskih snaga pokazao se neučinkovitim. Savezna vlada predlaže objedinjavanje snaga, no bruxelleski političari to odbijaju, pozivajući se na lokalnu autonomiju i nedostatak sredstava.
U jeku krize, sve više se govori o mogućnosti da Bruxelles bude stavljen pod kontrolu savezne vlade, što pravno nije provedivo, ali dodatno pojačava pritisak na lokalne aktere.
Bruxelles na prekretnici
Centristički zastupnik Christophe De Beukelaer izjavio je da Bruxelles „gubi identitet i samostalnost” te da je politička nezrelost uzrok paralize. Stranka Les Engagés predlaže smanjenje plaća političarima za 30 do 40% dok se vlada ne formira.
U međuvremenu, pucnjave ne prestaju, a javni dug raste. U pitanju je opstanak Bruxellesa kao funkcionalnog glavnog grada Europe.