Malić o srpskim Novostima: 'Riječ je o srpsko-jugoslavensko-komunjarskom konceptu'

Pin It

Smatra da to nije dobar put i dobra smjernica drugim manjinama u Hrvatskoj. "Taj stav kod dijela političkih Srba 'da zaslužuju više', koji je sam po sebi diskriminatoran u odnosu na druge, proizveo je dosta trauma u prošlosti. Sad ispada da im država oduzima novac, iako im ga daje, i da im se uskraćuju prava koja nemaju ni drugi, jer se ne radi o pravu nego o reketu

Savjet za nacionalne manjine je smanjilo sredstva iz državnog proračuna tjedniku Novosti  za 35 posto. Uredništvo Novosti, izdavača Srpskog narodnog vijeća (SNV), odmah je burno reagiralo prozivajući odluku politički motiviranom i diskriminatornom.

Smatraju da ova odluka "potkopava manjinska prava i slobodu medija" te da "slijedi zahtjeve Domovinskog pokreta" za ukidanje financiranja. Najavili su da će o tome "obavijestiti domaće i međunarodne institucije". Redakcija smatra da su Novosti smanjenjem javnog financiranja "kažnjene" zbog toga što se, kao srpski medij, bave političkim temama, a ne isključivo kulturnim i folklornim sadržajem. Naime, Savjet je svoju odluku obrazložio time što ima mandat financirati kulturnu autonomiju, ali ne i politički sadržaj.

Za komentar smo upitali uglednog istraživačkog novinara Gordana Malića koji je ustvrdio da su Novosti jedini časopis nacionalne manjine u Hrvatskoj koji se može nazvati političkim i ideološkim, "čak i više ideološkim od brojnih političkih izdanja koja izlaze u ovoj zemlji". "On je neojugoslavenski, neokomunistički, kriptoradnički, pseudoslobodarski, a u stvari krajnje doktrinaran i uniforman. U osnovi je zatucan i nemoderan. Kao kad netko u civilu, desetljećima nakon rata, još nosi maskirnu vojnu uniformu... Kao da čitaš naše desničarske tjednike unatrag. Nema suprotstavljenih stavova, nema čak ni drugačijih mišljenja", kazao je na početku za Direktno.

Dodao je da je netko u vladinim tijelima napokon to i zaključio, pa im je oduzeo dio budžeta namijenjen financiranju političkog sadržaja. Smatra da je taj budžet namijenjen plaćanju raznih komentatora i kolumnista, uglavnom Hrvata koji se u Hrvatskoj osjećaju kao manjina. "Budući da su to sve ugledna i utjecajna novinska imena, redakciji Novosti neće biti problem da njihove talente unovči na tržištu i tako proda koji primjerak više. Kao što je govorio Stipe Mesić, nećeš im puno pomoći, ako ne nauče loviti ribu", poručio je Malić.

'Svjetska komunistička revolucija još nije rekla svoju zadnju riječ'

Smatra da je odluka Savjeta sigurno i politička, a ne samo računovodstvena kao što je agenda Novosti politička i manjinska, odnosno srpska. "Iz tog se časopisa da jasno očitati kako je riječ o srpsko-jugoslavensko-komunjarskom konceptu, budući da se predstavnici Srba u Hrvatskoj ne žele odreći tekovina zajednice u kojoj su barem bili konstitutivni. Njihov izbor mogao je biti i građansko-liberalni ili umjereno socijalistički, ali oni su odabrali ovo... Osobno nemam ništa protiv da nastave promovirati te ideje na tržištu, ali oni očito drže ta pitanja neodvojivim: manjinsko i ideološko", ukazao je Malić.

Smatra da to nije dobar put i dobra smjernica drugim manjinama u Hrvatskoj. "Taj stav kod dijela političkih Srba 'da zaslužuju više', koji je sam po sebi diskriminatoran u odnosu na druge, proizveo je dosta trauma u prošlosti. Sad ispada da im država oduzima novac, iako im ga daje, i da im se uskraćuju prava koja nemaju ni drugi, jer se ne radi o pravu nego o reketu. Ako su Novosti toliko važne srpskoj zajednici u RH, neka nešto od nekretnina kojima ih je nagradila ova Vlada iznajme Pevexu i riješena stvar. Politički i računovodstveno", poručio je Malić.

Novostima je novom odlukom dodijeljeno 400 tisuća eura, što je 210 tisuća manje nego lani, kada im je dano 610 tisuća eura iz državnog proračuna kao financijska potpora za programe kulturne autonomije nacionalnih manjina. Prema Maliću, smanjenje potpore je jasan znak da financijeri novina misle kako ta stvar košta puno više nego što realno vrijedi ili zaslužuje. "Oni koji misle da Srbima u Hrvatskoj ne treba dopustiti da misle, puno su i dva eura. A onima koji misle kao redakcija Novosti, malo su i dva milijuna jer svjetska komunistička revolucija još nije rekla svoju zadnju riječ", komentirao je Malić iznos budžeta.

'Srbi će nastaviti uzimati lovu od Plenkovića, a glasati za Milanovića'

Na pitanje je li politika Domovinskog pokreta ovdje odigrala značajnu ulogu, kazao je da vjeruje da je inzistiranje DP-a na racionalizaciji troškova Novosti imalo određenog utjecaja na nešto što je ionako bilo neminovno. Upitali smo ga i može li se ova odluka interpretirati kao odgovor na politiku Aleksandra Vučića prema Hrvatima u Srbiji gdje su targetirani i protjerivani. Malić je ukazao na to da se hrvatska Vlada prema Srbima u Hrvatskoj ne odnosi kao prema Vučićevim Srbima, ili kao prema žetonima u odnosu sa Srbijom.

"Uglavnom se može reći obratno. Srbija je u ratu pomagala one hrvatske Srbe koji su bili za odcjepljenje i rat, a ne one koji su bili za mir i priznavanje hrvatske države. Ta se politika nije puno mijenjala. Mislim, također, da političko vodstvo Srba u Hrvatskoj zazire od Vučića, i u odnosu na njega djeluje emancipirajuće, što je dobro i za njih pametno. Srbi će nastaviti živjeti i raditi kao lojalni državljani RH, uzimati lovu od Plenkovića, a glasati za Milanovića. Tko ne bi za to glasao", zaključno je poručio Gordan Malić za Direktno.

direktno.hr