Europska elita mogla bi na Ukrajini naučiti da se stvarnost ne pokorava našim željama
- Detalji
- Objavljeno: Nedjelja, 27 Travanj 2025 14:06
U srijedu se u Londonu trebao održati sastanak ministara vanjskih poslova zapadnih zemalja i Ukrajine, na kojem se očekivalo kako će američki pregovarači izvršiti posljednji pritisak na Ukrajinu kako bi usuglasili pozicije za nastavak pregovora s Rusijom o okončanju rata. Ali inicijativa je doživjela debakl nakon što je Zelenski objavio kako ne pristaje na ustupke koje od njega traži američka strana
piše Borislav Ristić za Večernji list.
Američki prijedlog uključuje priznanje ruske aneksije Krima
Američki prijedlog uključuje priznanje ruske aneksije Krima, odustajanje od članstva u NATO-u i ublažavanje sankcija Rusiji. Nakon što je Zelenski objavio svoje “odlučno ne”, američki državni tajnik Marco Rubio i posebni izaslanik Steve Witkoff otkazali su svoj dolazak u London. Tako smo sve bliži već najavljenom scenariju u kojem se Amerikanci povlače iz pregovora i problem Ukrajine prepuštaju Europi. Američko bi povlačenje zapravo značilo i konačno zatvaranje mogućnosti pronalaženja diplomatskog rješenja za okončanje rata jer Europa nema nikakav utjecaj da takav proces pokrene.
Ako ne dođe do nekog preokreta, vjerojatno će se mnogi Europljani u idućem razdoblju pitati kako smo se doveli u tako nezavidnu poziciju. Odgovor je, naravno, inertnošću i glupošću vladajuće političke elite. A ovaj diplomatski debakl može poslužiti kao ogledni primjer te gluposti, na kojem se vidi cijela rutina kojom zapadna diplomacija pristupa rješavanju problema.
“Curenje” tajnih detalja plana
Prvo imamo medijsku pripremu i “curenje” tajnih detalja plana. Tako smo mogli slušati kako Trumpov prijedlog sadržava “zamrzavanje postojeće linije sukoba” iako su Rusi takve prijedloge opetovano odbacivali. Imali smo i priču kako je cijela inicijativa ustupak Putinu, koji očajnički traži izlaz iz rata. Naravno, nikad ne saznamo izvore tih informacija, vjerojatno zato što su potpuno izmišljene.
Smisao te medijske pripreme bio je isprovocirati Ruse da se oglase i prvi odbiju takav prijedlog kako bi upali u zadani okvir po kome oni ne žele mir. Ali izgleda kako nisu pretpostavili da bi Rusi mogli ignorirati takve priče i ostati mirni. Zapadne elite očito su povjerovale u vlastiti narativ, ali stvarnost nije reagirala u skladu s njihovim željama. Život u oblaku, izvan tvrde realnosti, ima svoju cijenu. Zbog toga i nisu imali rezervni plan pa su morali instruirati Zelenskog da unaprijed odbije plan kako bi izbjegli javnu blamažu.
Odgađanje susreta u zadnjem trenutku uvijek znači kupovanje vremena, što je tipičan način na koji funkcionira birokratski um. Zapadne elite ponašaju se kao da vrijeme uvijek radi za njih. Otpor realnosti uvijek je privremen i samo treba malo pričekati dok se on ne povinuje našim željama.
Revolucije uvijek čuče u sjeni nekog ratovanja
Obično uspjeh mjerimo po tome što smo i kako napravili. Ali, to nije tako u svijetu mundane elite. Oni svoj uspjeh mjere procesima u kojima sudjeluju i mrežama poznanstava koje posjeduju. Ne postoji nikakav vremenski pritisak da se nešto učini. Uvijek postoji još jedan sastanak na kojem će raspravljati o stvarima o kojima su zadnji put raspravljali. Beskrajno odugovlačenje za njih je uvijek put uspjeha.
Na sličan način europske elite sada gledaju i na rat u Ukrajini – što više rastežemo s tim ratom i odugovlačimo, to su veće šanse da suprotna strana posustane i preda se. Nezgodna strana ratovanja, međutim, jest ta da ratovi imaju sklonost demontirati nefunkcionalne političke sustave. Revolucije uvijek čuče u sjeni nekog ratovanja. Slično bi se moglo dogoditi i s ovim ratom u Ukrajini.
Europska elita danas živi na pretpostavci kako Trump nikad neće izaći iz pregovora o Ukrajini. No što će se dogoditi ako Trump upravo to učini? Europska elita onda bi mogla doći u situaciju da na teži način nauči kako se stvarnost ne pokorava uvijek našim željama i da vrijeme ne igra uvijek za nas. Ako to ne bude naučila, mogla bi naučiti i značenje one prispodobe o “smetlištu povijesti”.