Tko odluči biti crv, ne može se tužiti što ga gaze

Pin It

Građani Zagreba još će četiri godine uživati u ideološkom eksperimentu koji su sami izabrali. Oni očito jako vole i cijene upravljanje gradom koje donosi nečist zrak, nerješavanje komunalnih i infrastrukturnih problema i rodno neutralne semafore pred kojima stoje "osobe koje menstruiraju". 

Lokalni izbori pokazali su zasićenost birača izborima što je rezultiralo niskom izlaznošću.

S druge strane, rezultati predsjedničkih izbora nisu se prelili na one lokalne. Hrvatska se nije zacrvenila, nego je kao i na parlamentarnim izborima HDZ relativni pobjednik izbora.

HDZ je "obranio" gotovo sve gradove i županije, a osvojio je i Sisak. Birači su skloni na Pantovčaku postaviti protutežu HDZ-u, ali kad je u pitanju Vlada ili vlast na lokalnim i županijskim razinama skloniji su vladajućoj stranci.

Već po običaju HDZ je podbacio u Zagrebu gdje drugi put za redom nema kandidata u drugom krugu. Aktualni gradonačelnik Tomislav Tomašević gotovo je pobijedio u prvom krugu. Građani Zagreba još će četiri godine uživati u ideološkom eksperimentu koji su sami izabrali. Oni očito jako vole i cijene upravljanje gradom koje donosi nečist zrak, nerješavanje komunalnih i infrastrukturnih problema i rodno neutralne semafore pred kojima stoje "osobe koje menstruiraju". Možemo je učvrstio vlast u Zagrebu, ali se ponovno nije profilirao kao stranka koja ima snažniju potporu izvan glavnog grada.

SDP je bez ikakve dvojbe najveći gubitnik izbora. Uspjeli su zbog raskola u riječkom ogranku izgubiti čak i Rijeku koja je predstavljala njihovo neupitno političko leno (bastion, govoreći njihovim vokabularom), a isto vrijedi i za Sisak nakon tri mandata. Da se u Zagrebu nisu prikrpali Možemo taj poraz bio izgledao i još gore. Činilo se da je SDP-u potpora krenula rasti pod novim vodstvom, no na ovim se izborima pokazalo da je riječ o stranci u slobodnom padu.

Najveći trijumfi

Rezultatima izbora u Zagrebu može biti zadovoljna i Marija Selak Raspudić, ali i tek osnovana stranka Jedino Hrvatska Tomislava Jonjića koja je dobila tri mandata u Gradskoj skupštini. Gubitnik ovih izbora uz SDP svakako je i IDS, slično vrijedi i za Most, dok je Domovinski pokret, ako ne osvoji Vukovar, u još većim problemima.

Drugoga kruga neće biti u 80 gradova jer je sve riješeno u prvom krugu. U najveće trijumfe možemo svakako ubrojiti pobjede Ivana Radića u Osijeku, Darija Hrebaka u Bjelovaru i Darija Zurovca u Svetoj Nedelji. HDZ-ovi kandidati vode u devet županija, a određene izglede ima i HDZ-ov Tomislav Šuta u Splitu.

Lokalni su izbori pokazali da Hrvatskoj nedostaje snažna konzervativna opcija koja bi ostvarila ozbiljnije rezultate diljem Hrvatske. U tom pogledu situacija je, usred svih raskola i frakcijskih sukoba, gora nego pred četiri godine kad su Domovinski pokret i Most ostvarili daleko bolje rezultate. Hrvatska bez takve opcije teško može iskoračiti prema suverenističkim politikama koje postaju nužne u sve nesigurnijem međunarodnom poretku.

Nadmetanje političkih oligarhija

Lokalni izbori, barem u teoriji, predstavljaju najizravniji oblik demokracije – priliku da građani biraju one koji će neposredno odlučivati o njihovoj svakodnevici: komunalnoj infrastrukturi, školama, zdravstvu, prometu, razvoju lokalne zajednice. No u hrvatskoj zbilji ti izbori već odavno nisu stvar odlučivanja o stvarnim problemima, već su svedeni na nadmetanje političkih oligarhija za kontrolu lokalnih resursa.

Jer, budimo realni – lokalna samouprava u Hrvatskoj, često nije ništa drugo nego interesni kartel. U takvim okolnostima najbolje prolaze one opcije koje imaju najrazvijeniju klijentelističku mrežu. Lokalna samouprava u Hrvatskoj, umjesto da bude nukleus slobode i inicijative, pretvorena je u oblik modernog feudalizma.

No birači su za to sami krivi, i oni koji ne izlaze na izbore i oni koji biraju zbog direktne koristi. Tko odluči biti crv, ne može se tužiti što ga gaze.

Davor Dijanović/direktno.hr