Zadnji komentari

Dan kojeg su izbrisali iz hrvatske povijesti: O tome se u školama ne uči

Pin It

Nakon pobjede partizana i uspostave jugoslavenske države komunisti su se brutalno obračunali s poraženim časnicima poraženih Hrvatskih oružanih snaga nakon Bleiburga. Upravo na današnji dan prije 79 godina izvršene su smrtne presude u Beogradu nad čak 18 hrvatskih generala Nezavisne države Hrvatske

dok je još 16 visokih časnika osuđeno na višegodišnju robiju, gdje je većina ubijena ili umrla, a da se niti ne zna gdje im je posljednje počivalište.

Iz zagrebačkog zatvora na Novoj Vesi zarobljeni najviši časnici NDH sprovedeni su uz usputna ponižavanja i vrijeđanja vlakom u Beograd. Uz komad kruha i marmelade iz Zagreba su pod oružanom pratnjom sprovedeni teretnim vagonom u Beograd. Na vagonu su bile ispisane parole "vodimo ustaške koljače na suđenje" i "smrt ustašama", tako da ne čudi što su u svim mjestima gdje je vlak stajao bili izvrgnuti batinama i vrijeđanju, uglavnom, srpskog stanovništva.

U Beograd su sprovedeni Artur Gustović, Đuro Grujić, Tomislav Sertić, Ivan Markulj, Ivan Tomašević, Slavko Skoliber, Zvonimir Stimaković, Mirko Gregorić, Bogdan Majetić, Franjo Dolacki, Muhamed Kromić, Antun Nardelli, Julio Fritz, Josip Šolc, Vladimir Metikoš, Rudolf Lukanec, Miroslav Schlacher, Ivan Severović, Romuald Manola, Ivan Kurelac, Dragutin Mesić, Rudolf Setz, Mićo Mičić, Zvonimir Jakšić, Vladimir Majer, Petar Sabljak, Anđelko Grabić, Ivan Pojić, Nikola Mikec, Zlatko Šintić, Franjo Džal, Antun Schuh, Hinko Hubl, Julio Niderlender, Dragutin Čanić.

U Beogradu su ih sproveli do zloglasnog zatvora Banjica, a prethodno ih je stanovništvo uz pozive i podršku partizanskih čuvara kamenovalo po putu i tako su ubili pukovnika Julija Niderlendera. Naoružani partizani ih nisu branili, upravo suprotno.

Sve molbe za pomilovanje odbijene

Suđenje im je počelo 13. rujna i bilo je gotovo za sedam dana. "Službeni" branitelji jedva su imali priliku nešto reći. Za njih 33 troje tražena je smrtna kazna. Svi časnici NDH izjasnili su se nedužnima, a teretilo ih se i za zločine na području na kojem ustaša nije ni bilo. Njih 18 osuđeno je na smrt, a ostali na višegodišnje zatvorske kazne. Za tjelesne ostatke i posljednja počivališta im se ne zna.

Partizani su nakon pobjede u Drugom svjetskom ratu poraženima presudili uglavnom bez suđenja ili uz montirane sudske procese

Sve molbe za pomilovanje su odbijene. Smrtne presude su izvršene već 24. rujna. Ostali su otpremljeni u zatvor Srijemsku Mitrovicu. Nakon odsluženih godina robovanja ili s pomilovanjima su pušteni. U zatvoru su umrli general Dolacki i pukovnik Šintić, dok je u zatvoru ubijen pukovnik Čanić. Nakon izlaska iz zatvora odmah je umro general Lukanec. Posmrtni ostaci pobijenih generala i visokih časnika NDH i dalje se nalaze u Srbiji.

direktno.hr