Europski cilj Georgije Meloni: Ujediniti desnicu i ljevicu poslati u oporbu
- Detalji
- Objavljeno: Petak, 24 Svibanj 2024 07:08
Talijanska premijerka Giorgia Meloni najavila je da želi ujediniti europske desničarske stranke u Europskom parlamentu. Cilj joj poslati ljevicu u oporbu.
“Usredotočeni smo na osobu predsjednika Europske komisije. Ali pravi izazov je izgraditi drugačiju većinu od one koju smo vidjeli u zadnjih pet godina, a to je neprirodna većina između Europske pučke stranke i socijalista“, rekla je Meloni u televizijskom programu Canale 5 “Mattino Cinque News”, prenosi Remix.
Uoči izbora koji bi mogli promijeniti odnos snaga u EU-u, Meloni je predstavila plan za sljedeće europsko zakonodavno tijelo: spajanje europskih desničarskih stranaka.
“Pokušavam u Europi ponoviti ono što je postignuto u Italiji: ujediniti stranke s kompatibilnim idejama, unatoč činjenici da imaju potpuno različite nijanse… i poslati ljevicu u opoziciju”, objasnila je Meloni.
Le Pen: Postoje zajedničke točke
Analitičari vjeruju da bi ove izjave mogle ukazivati na mogući savez između parlamentarne skupine Europskih konzervativaca i reformista (ECR), u kojoj su Melonina Braća Italije (FdI), poljski konzervativni Pravo i pravda (PiS) i španjolski Vox, te skupine Identitet i demokracija (ID) u kojoj su Lega Mattea Salvinija i Nacionalni skup Marine Le Pen.
Na konferenciji Viva24, koju je organizirao španjolski VOX u Madridu, Le Pen i Meloni pokazale su da bi mogle surađivati.
“Postoje zajedničke točke s Meloni”, rekla je Le Pen.
“Ne radi se o pojedincima, već o slobodi. Meloni i Salviniju je stalo do slobode”, dodala je.
Le Pen je u govoru na skupu rekla: “Svi smo zajedno u završnoj borbi da 9. lipnja učinimo danom oslobođenja i nade.”
U intervjuu Meloni je izjavila da je izazov za današnju Europu “povratiti kontrolu nad svojom sudbinom, usredotočiti se na manje stvari i učiniti ih bolje. Posljednjih godina EU je diktirala što smijemo, a što ne jesti, koje automobile smijemo, a koje ne smijemo voziti.”
“Ovo je, po mom mišljenju, ograničenje slobode pojedinaca i nacionalnih država koje se mora poništiti. EU može i treba postaviti ciljeve, ali onda je na nacionalnim državama da odluče kako će ih postići”, dodala je.