Zadnji komentari

Tko su ‘stručnjaci’ koji su sastavili program Zdravstvenog odgoja?

Pin It

zdravstvenog

Od ove školske godine u šest riječkih škola provodit će se eksperimentalni program Zdravstvenog odgoja kao izvannastavne aktivnosti. Inicijator provođenja ovog programa u osnovnim školama grada Rijeke je riječki gradonačelnik Marko Filipović (SDP).

Ovaj program je izrađen prema modelu izvannastavne aktivnosti Građanskog odgoja i obrazovanja, a za izradu programa i popratnih materijala Grad Rijeka je imenovao stručnu radnu skupinu. U radnoj skupini nalazi se deset stručnjaka, od kojih bar polovica pripada nekim lijevo – liberalnim udrugama te u pitanjima zdravstvenog odgoja zauzimaju ekstremno liberalna stajališta.

Ova radna skupina održala je ranije ove godine radionice gdje je educirala nastavnike koji će djeci predavati Zdravstveni odgoj.

Neki od članova navedene radne skupine pripadaju lezbijskoj udruzi LORI, kao i udruzi PaRiter ili Forumu za slobodu odgoja. O liberalnim stajalištima, skandalima te financiranjima od strane RH i organizacija poput Otvorenog društva Georgea Soroša ovih udruga Narod.hr je iscrpno pisao.

Kod nekih članova može se prepoznati i nekritički, ekstremno liberalan pristup cijepljenju protiv virusa Covid19 ili pak po pitanju pobačaja i priziva savjesti liječnika.

Riječ je o liječnicima, psiholozima, pedagozima i sociolozima. Koordinatorica stručne radne skupine je socijologinja Eli Pijaca Plavšić, izvršna direktorica u ekstremo lijevoj udruzi Forum za slobodu odgoja (FSO).

Tko su članovi radne skupine za izradu priručnika i kurikuluma Zdravstvenog odgoja i obrazovanja?

Za izradu programa i popratnih materijala Grad Rijeka je imenovao stručnu radnu skupinu:

– Nataša Dragaš-Zubalj, dr. med., univ. spec. sanit. publ., spec. školske medicine. Dragaš Zaposlena je u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ kao voditeljica Odjela za školsku i adolescentnu medicinu.

– dr. sc. Aleks Finderle, dr. med., voditelj Odjela fetalne i maternalne medicine Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka.

– Ana Goleš, mag. psihologije, zaposlena kao klinička psihologinja u Dječjoj bolnici Kantrida.

– Tea Juretić, mag. socijalne pedagogije, zaposlena kao stručna suradnica socijalna pedagoginja u Osnovnoj školi Centar.

– Maša Komadina, dipl. psihologinja, psihoterapeutkinja u superviziji, zaposlena kao programska koordinatorica u udruzi UZOR.

– dr. sc. Vesna Kovač, redovita profesorica na Odsjeku za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci.

– Maja Obućina, mag. pedagogije zaposlena kao koordinatorica za edukaciju i istraživanje u Udruzi za ljudska prava u građansku participaciju PaRiter.

– prof. dr. sc. Sandra Pavičić Žeželj, dipl. sanit. ing., izvanredna profesorica na Medicinskom fakultetu u Rijeci i voditeljica Odsjeka za kontrolu hrane, predmeta opće uporabe, unapređenje prehrane i mikrobiologiju NZZJZ PGŽ.

– Eli Pijaca Plavšić, mag. sociologije zaposlena u Forumu za slobodu odgoja kao voditeljica programa ”Unaprijeđenje poučavanja”. Pijaca Plavšić je koordinatorica stručne radne skupine.

– Martina Šeša, mag. pedagogije i povijesti zaposlena kao stručna suradnica pedagoginja u Osnovnoj školi Kantrida.

Nataša Dragaš-Zubalj promicala cijepljenje djece protiv Covida19

Dr. Nataša Dragaš-Zubalj, specijalistica je školske medicine. Dragaš je zaposlena u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo PGŽ kao voditeljica Odjela za školsku i adolescentnu medicinu. Obnaša dužnost zamjenice ravnatelja.

Članica je Savjetodavne radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti. Ovu radnu skupinu imenovao je ministar Vili Beroš, a ima 17 članova.

Dragaš-Zubalj je u medijima postala najpoznatija kao protagonistica cijepljenja djece protiv virusa Covid19. Za vrijeme pandemije bila je voditeljica odjela školske medicine NZZJZ-a Primorsko-goranske županije. Prije pandemije Covida malo tko je znao za nju, osim njenih pacijenata i kolega.

Za HRT je jednom, komentirajući cijepljenje, izjavila da nije cijepljeno previše djece (od 5 do 11 godina) te da je to možda odraz toga što se kasnije krenulo s kampanjom.

”Jedna djevojčica jučer je izjavila da želi pridonijeti čovječanstvu činom cijepljenja”, istaknula je Dragaš-Zubalj dodajući da je djevojčica bila jako sretna što se može cijepiti. Dragaš je tom prilikom istakla da bi roditelji trebali uvažavati mišljenja svoje djece.

Dragaš je isticala za vrijeme pandemije da je važno provoditi cijepljenje ne samo zdrave djece već i one s kroničnim bolestima.

”Cijepljenje djece se preporučuje da bi se ona sama zaštitila, ali treba razmišljati i okolini. Većim brojem procijepljenih imat ćemo i veću zaštitu. Naravno da se cijepljenje preporučuje kronično oboljeloj djeci, koja se u potencijalnom riziku da razviju komplikacije. Također, preporučuje se cijepljenje djeci koja žive s primjerice bakama i djedovima te primjerice djeci koja žive u domovima”, kazala je Dragaš-Zubalj.

”Očekujemo da će odaziv djece biti veći, očekujemo to u nadolazećom periodu. Treba reći da se epidemija kod školske djece blago jenjava, radujem se školskim praznicima koji bi to mogli još poboljšati”, isticala je Dragaš-Zubalj.

Tea Juretić je članica lezbijske udruge LORI

Magistrica socijalne pedagogije, Tea Juretić je zaposlena kao stručna suradnica, socijalna pedagoginja u Osnovnoj školi Centar. Inače Juretić je članica lezbijske udruge LORI, gdje radi besplatnu psihoterapiju.

Na stranicama navedene udruge piše kako su joj primarna područja rada: školska i predškolska psihologija te socijalne službe. Dakako, piše i da ima iskustva u radu s LGBTIQ osobama. Na popisu je stručnih osoba u području mentalnog zdravlja koje posjeduju senzibiliziranost i spremnost za rad s LGBTIQ+ osobama. Praktičarka je psihoterapije transakcijske analize pod supervizijom.

Dr. sc. Aleksa Finderlea dovodilo se u neizravnu vezu s lažima o pobačaju koje je plasirala u medije njegova supruga

Dr. sc. Aleks Finderle, dr. med. voditelj je Odjela fetalne i maternalne medicine Klinike za ginekologiju i porodništvo KBC Rijeka.

Posljednjih godina obavlja dužnost voditelja Odjela fetalne i maternalne medicine Zavoda za perinatologiju i docenta na Katedri za ginekologiju i opstetriciju Medicinskog fakulteta u Rijeci. Finderle je i vlasnik poliklinike (Finderle) za ginekologiju, porodništvo i primaljstvo.

Supruga Aleksa Finderlea, Barbara Finderle medijima je pak poznata po tome što je u plasirala lažnu vijest 2019. godine da je dubrovačkoj bolnici izvršen pobačaj bez anestezije, i to zbog priziva savjesti anesteziologa.

”Svi anesteziolozi su u smjeni uložili prigovor savjesti, pa je ginekolog morao pobačaj obaviti naživo”, kazala je Finderle, predsjednica Hrvatske komore primalja. No, ispostavilo se da je informacija bila lažna, a Finderle je svojom izjavom pokrenula medijsku hajku na priziv savjesti.

Maja Obućina – borac za uvođenje seksualnog odgoja u osnovne i srednje škole, reproduktivna prava…

Mag. pedagogije, Maja Obućina zaposlena je kao koordinatorica za edukaciju i istraživanje u LGBTIQ Udruzi za ljudska prava u građansku participaciju PaRiter. Riječ je o udruzi koja se zalaže za implementaciju lijevo-liberalnih ”vrijednosti” u društvo. Primjerice za liberalizaciju pobačaja i rodnu ideologiju, a poznati su i po festivalu menstruacije za osobe koje menstruiraju.

Ova udruga je inače jedna od sudionica projekta u kojem je izdan udžbenik iz ”rodnih studija”, a koji je financirala Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. Snažni su zagovornici pobačaja pa su tako prikupljali i novčana sredstva za izvršenje pobačaja Mirele Čavajde u Sloveniji, trudnice u visokom stupnju trudnoće.

Udruga PaRiter ima problem i s medijima koji su joj ideološki strani, pa je tako zajedno s udrugama CESI i Roda tužila udrugu U ime obitelji, kao izdavača portala Narod.hr. Sve u svrhu pokušaja cenzure termina ”usmrćivanje bebe” Grge u slučaju Mirele Čavajde.

Sudjelovala je aktivno u projektu ”Zdrave veze”. Projekt ”Zdrave veze” usmjeren je na ključni problem nedostatka sadržaja iz domene cjelovite seksualne edukacije (CSE) u kurikulumima škola.  ”Zdrave veze” 2022. provodile su SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava, Lezbijska organizacija Rijeka ”LORI”, Udruga Delta, Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter. U organizaciji su sudjelovale i jedinice lokalne samouprave: Grad Rijeka i Varaždinska županija, te nevladina organizacija KUN Center for Equality and Diversity iz Norveške. Projekt ”Zdrave veze” je podržan s 90.000,00 eura financijske podrške Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru Europskog gospodarskog prostora i Norveških grantova.

Maja Obućina tada je istaknula kako je cilj projekta doprinijeti uvođenju cjelovite seksualne edukacije u osnovne i srednje škole na području Republike Hrvatske. Dok su specifični ciljevi projekta idući: prikupiti dokaze za zagovaranje uvođenja cjelovite seksualne edukacije u osnovne i srednje škole, uspostaviti dijalog s predstavnicima JLRS o uvođenju cjelovite seksualne edukacije u osnovne i srednje škole te podići svijest javnosti o dobrobitima uvođenja cjelovite seksualne edukacije.

Eli Pijaca Plavšić, zaposlenica je udruge FSO-a

Mag. socijologije, Eli Pijaca Plavšić, zaposlena je kao izvršna direktorica u Forumu za slobodu odgoja (FSO) kao voditeljica programa ”Unaprijeđenje poučavanja”. Pijaca Plavšić je koordinatorica stručne radne skupine za Zdravstveni odgoj u riječkim osnovnim školama.

Organizacija Forum za slobodu odgoja (FSO) je članica GOOD koordinacije i jedna od organizatora Facebook inicijative ”Hrvatska može bolje” koja je organizirala prosvjed za Borisa Jokića, nekadašnjeg voditelja kurikulne reforme.

FSO je financirana među ostalim od Vlade RH kao i od Otvorenog društva Georgea Sorosa, te Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj (sredstva iz Norveškog financijskog mehanizma). Zalaže se za obrazovanje utemeljeno na načelima jednakosti, ravnopravnosti, slobodnog izbora, pluralizma, demokratičnosti i društvene odgovornosti koje omogućuje svakom pojedincu potpuni razvoj osobnih potencijala i kompetencija.

Forum za slobodu odgoja razvija, potiče i provodi obrazovne programe i projekte te utječe na javne politike s ciljem unaprijeđivanja obrazovanja u Hrvatskoj u skladu s temeljnim vrijednostima za koje se zalaže.

Moto Foruma je: SRETNA, ODRŽIVA, INKLUZIVNA, SUVREMENA i DEMOKRATSKA ŠKOLA!

Vrijednosti koje promiče su: Pravednost, sprječavanje diskriminacije, transparentnost i kritičko mišljenje, tolerancija i dijalog, socijalna osjetljivost, pomoć ranjivim društvenim skupinama, pravo na izbor i jednaka dostupnost obrazovanja koje vodi samostvarenju osobe.

Ana Goleš, psihologinja dječje bolnice Kantrida

Mag. psihologije, Ana Goleš je psihologinja Dječje bolnice Kantrida. Osim što radi u bolnici, aktivna je i na mrežnoj stranici: ”Sve je OK”. Riječ je o besplatnom on-line psihološkom savjetovanju za mlade Riječane.

”Potpuno anonimno postavi pitanje jednom od naših profesionalnih psihoterapeuta i za najviše tjedan dana dobit ćeš stručan odgovor. Grad Rijeka jamči ti potpunu diskreciju. Piši nam ako si pod stresom, bojiš se (ne)uspjeha ili čega drugog, osjećaš se izrazito tužno, agresivno ili zabrinuto, muči te neki odnos ili si u konfliktu s drugom osobom i slično. Sve je to O.K., ali još je više O.K. biti zadovoljan i sretan, zar ne”, piše na stranici ”Sve je OK”.

Maša Komadina, Vesna Kovač, Sandra Pavičić Žeželj i Martina Šeša

Maša Komadina je diplomirana psihologinja, psihoterapeutkinja u superviziji, zaposlena kao programska koordinatorica u udruzi UZOR. UZOR je neprofitna organizacija koja provodi aktivnosti ciljane na pomoć, podršku, zaštitu ranjivih skupina. I to u cilju razvoja kulture nenasilja, tolerancije, socijalne solidarnosti, promocije zdravlja, odnosno društva koje brine.

Komadina je za vrijeme pandemije bila volonterka Crvenog križa koja je uz druge psihologe dežurala na broju telefona podrške za ljude koji su bili u samoizolaciji ili karanteni.

Dr. sc. Vesna Kovač, redovita je profesorica na Odsjeku za pedagogiju Filozofskog fakulteta u Rijeci.

Prof. dr. sc. Sandra Pavičić Žeželj izvanredna je profesorica na Medicinskom fakultetu u Rijeci i voditeljica Odsjeka za kontrolu hrane, predmeta opće uporabe, unapređenje prehrane i mikrobiologiju NZZJZ PGŽ. Sudjelovala je i u projektu školice zdrave prehrane, kada se u desetak riječkih škola uvela pravilna, zdrava prehrana. Program je uveden zbog porasta pretilosti kod djece.

Mag. pedagogije i povijesti, Martina Šeša zaposlena je kao stručna suradnica pedagoginja u Osnovnoj školi Kantrida.

narod.hr