Zadnji komentari

Australski sud: Pozdrav ‘za dom spremni’ nije nacistički, a dizanje ruke u zrak ovisi o kontekstu

Pin It

BISKUP ZA RADIO: Pozdrav 'Za dom spremni' nije ni dobar niti loš, ali je  povijesno opterećen - Fenix Magazin

Australski sud utvrdio je da pozdrav “za dom spremni” nema nikakve veze s nacizmom, dok dizanje ruke u zrak također nije nacistički simbol u svim situacijama. Naime, dvojica od trojice nogometnih navijača hrvatskog podrijetla, koji su bili kažnjeni po zakonu o zabrani nacističkih simbola u Novom Južnom Walesu jer su dizali ruku u zrak, na višem su sudu oslobođeni krivnje. Treći navijač je osuđen.

Nikola Marko Gašparović (46), Dominik Sieben (25) i Marijan Lisica (46) optuženi su za izvođenje nacističkih pozdrava na stadionu CommBank u Parramatti 1. listopada 2022. tijekom utakmice između Sydney United 58 ( hrvatski nogometni klub iz Sydneya) i Macarthur FC. Trojica muškaraca hrvatskog porijekla nisu se poznavali prije nogometnog finala i sjedili su na različitim dijelovima stadiona, javlja Australian Associated Press (AAP).

Muškarci su prvo osuđeni i kažnjeni s 500 dolara novčane kazne nakon što ih je sudac lokalnog suda u Parramatti proglasio krivima po jednoj točki optužnice za javno isticanje nacističkog simbola bez razumnog opravdanja. Uz to, trojica muškaraca bili su među prvim osobama optuženima i osuđenima u Novom Južnom Walesu prema zakonu o kažnjavanju nacističkih simbola. Zakon je usvojen u državnom parlamentu u kolovozu 2022.

Na sudu su svi tvrdili da ta gesta nije povezana s nacističkom Njemačkom već da je simbol hrvatskog nacionalnog ponosa.

Dvojica oslobođena optužbi

No, na višem sudu došlo je do obrata. Sutkinja je presudila da Gašparovićevo dizanje ruke nema nikakve veze s nacističkom ideologijom. Gašparović je u četvrtak uspješno poništio svoju presudu i novčanu kaznu u žalbenom postupku na okružnom sudu u Parramatti.

Sutkinja Sharon Harris ustanovila je Gašparović dvaput dizao ruku i to među drugim gledateljima koji su navijali te nisu bila popraćena ničim što je bilo povezano s nacističkom ideologijom. Pozvala se na definiciju Kristy Campion, više predavačice studija terorizma sa Sveučilišta Charles Sturt, koja je rekla da je pozdrav potrebno “triangulirati”, odnosno promatrati u odnosu na druge stvari, poput odjeće ili pjevanja i uzvika kako bi se utvrdilo je li riječ o nacističkoj simbolici.

Policajci koji usmjeravaju promet, igrači mreže koji brane gol i ljudi koji navijaju na nogometnoj utakmici mogli su izvesti tu gestu, a da se ne poveže s nacizmom, rekla je sutkinja Harris.

“Razumno je izostala bilo kakva druga simbolika ili dokaz zašto bi izveo nacistički pozdrav”, rekla je sutkinja za Gašparovića.

Dominik Sieben nosio je hrvatsku vaterpolsku kapicu s državnom zastavom prebačenom preko ramena. U ponedjeljak je njemu također poništena presuda i novčana kazna.

Za dom spremni nije nacistički pozdrav

No sutkinja Harris u četvrtak je potvrdila krivnju Lisice. On je pozdrav izveo sedam puta. Jednom se podigao na zaštitnu ogradu i jednom na vrh tribina. Sutkinja je rekla da se Lisica namjerno isticao. On je na utakmici bio u maskirnoj uniformi te je držao veliku hrvatsku zastavu s natpisom “za dom”. No, sutkinja pozdrav “za dom” nije okarakterizirala kao nacistički te se presuda ne odnosi na njega.

Lisičin odvjetnik Avinash Singh rekao je da će razmotriti mogućnosti žalbe.

narod.hr