Ukrajinski MiG-29 nije stigao poletjeti prije dolaska ruskog projektila
- Detalji
- Objavljeno: Ponedjeljak, 25 Studeni 2024 07:07
Ministarstvo obrane Ruske Federacije objavilo je da je kao rezultat nedavnog raketnog napada na ukrajinsku vojnu infrastrukturu Ukrajina izgubila jedan od svojih MiG-ova 29. “Zrakoplov MiG-29 ukrajinskih zračnih snaga uništen je na zemlji”, stoji u priopćenju.
“Operativno-taktičko zrakoplovstvo, udarne bespilotne letjelice, raketne snage i topništvo grupacija Oružanih snaga Rusije oštetile su infrastrukturu vojnih aerodroma, kao i koncentraciju ljudstva i vojne tehnike neprijatelja u 149 regija”, opisao je širu akciju ruski Interfax.
S obzirom na ograničeni broj F-16 u ukrajinskim zračnim snagama, MiG-29 igraju ključnu ulogu u održavanju zračnih sposobnosti Ukrajine. Ovi lovci, iako zastarjeli, ostaju temeljni dio ukrajinske flote za obranu zračnog prostora i gađanje neprijateljskih ciljeva.
Dana 22. studenoga 2024. MiG-29 ukrajinskih zračnih snaga uništen je u napadu raketama 9K720 Iskander na međunarodnu zračnu luku Dnjipro. Udar je službeno priznalo rusko Ministarstvo obrane, rekavši: “Račun operativno-taktičkog raketnog kompleksa “Iskander” pogodio je ukrajinski borbeni zrakoplov MiG-29. Neprijateljski zrakoplov nalazio se u zračnoj luci Dnjepar. Za njegovo uništenje korištena je raketa s kazetnom bojnom glavom”, prenosi ruska TV Zvezda.
Uspješni ruski napadi na ukrajinske aerodrome
Od početka rata u Ukrajini, ruski zračni napadi na ukrajinske vojne aerodrome doveli su do značajnih gubitaka borbenih zrakoplova na početku sukoba. Jedan od prvih većih incidenata dogodio se u ožujku 2022., kada su ruske snage napale aerodrom u istočnoj Ukrajini i uništile ukrajinski MiG-29 na zemlji. U lipnju 2022. još jedan MiG-29 pogođen je ruskim udarima. Ovaj put, letjelica je uništena tijekom pripreme za polijetanje.
U 2023. i 2024. nastavljeni su napadi s ciljem uništenja ukrajinskih lovaca koji su ostali na zemlji ili u procesu polijetanja. Jedna je uništen na aerodrom u siječnju, dok je drugi uništen u travnju ove godine. Upravo je ravnjivost ukrajinskih aerodroma i činjenica da za polijetnje F-16 treba dugačka, vrlo ravna i vrlo čista staza, bio razlog za zabrinutost Ukrajine i Washingtona.
Ukrajini Mig-29
MiG-29 su relativno brzi i okretni, što ih čini donekle učinkovitima protiv ruskih zrakoplova i projektila, unatoč nižoj tehničkoj spremnosti u usporedbi s novijim modelima poput F-16. Osim toga, MiG-29 se može nadograditi i prilagoditi novim sustavima upravljanja oružjem i radarskim tehnologijama, što im omogućuje izvršavanje različitih zadaća.
Ukrajinski MiG-29 su prošli kroz razne nadogradnje kako bi održali svoju borbenu spremnost u suvremenim uvjetima sukoba. Opremljeni s dva turbomlazna motora RD-33, ovi zrakoplovi imaju najveću brzinu od oko 2400 km/h (2,25 Macha) na velikoj visini. Imaju operativni domet od oko 700 km sa standardnim borbenim opterećenjem, a s dodatnim spremnicima goriva taj se domet može produžiti na 1500 km.
Ove letjelice mogu nositi do 4000 kg tereta, uključujući različite projektile zrak-zrak poput R-27 i R-73, kao i projektile i bombe za ciljeve na zemlji. Nošenje suvremenog naoružanja podržano je radarskim sustavom N-019 “Nihel” koji može detektirati ciljeve u zraku na udaljenostima do 100 km, ovisno o veličini cilja. Iako se radar temelji na starijoj tehnologiji, on je unaprijeđen. Ukrajina je također izvršila nekoliko poboljšanja avionike zrakoplova, nadogradnjom navigacijskih, komunikacijskih i sustava upravljanja oružjem.
Integracije američkih projektila i sovjetskog MiG-a
No, niz je izvješća o domišljatim i jeftinim (ili očajničkim?) integracijama zapadne tehnologije i oružja na sovjetskim MiG-ovima koje koriste Ukrajinci. Tako je u travnju ove godine, američki podtajnik obrane za nabavu, dr. William LaPlante potvrdio da ukrajinske zračne snage koriste iPade u kokpitima MiG-29 kako bi omogućiti brzu integraciju suvremenog zapadnog oružja zrak-zemlja, prenosi The War Zone.
Ukrajinske zračne snage su na MiG- 29 već uspjele integrirati američke navođene bombe JDAM-ER i proturadarski projektil AGM-88 HARM, prenosi Defense Express.
Jučer je ukrajinska agencija RBC izvijestila da je Washington i službeno pristao opskrbiti Ukrajinu s dugometnim zračno lansiranim krstarećim projektilima JASSM. No, ovi projektili dometa 370 km već podešeni za lansiranje iz američkih F-16. No, Ukrajina je do sada dobila između 10 i 20 F-16 (od obećanih 79), a dva su vjerojatno već uništena (jedan potvrđeno). Stoga ukrajinski i američki inženjeri rade na integraciji projektila sa sovjetskim lovcima koje Ukrajina ima. No, nisu precizirali o kojim letjelicama je riječ. Poznato je da Ukrajina koristi avione MiG-29, Su-24 i Su-27.