Zadnji komentari

Nova suluda inicijativa iz Srbije: Traže hrvatski spomenik i tvrde da prikazuje njihovu vjeru

Pin It

Srbijanska udruga izbjeglih ugroženih i prognanih kod nadležnih institucija je inicirala vraćanje spomenika iz Arheološkog muzeja u Splitu.

Udruga je uputila Ministarstvu kulture, Ministarstvu vanjskih poslova, Vladi Republike Srbije i Srpskoj pravoslavnoj crkvi inicijativu da se krstionica kneza Višeslava iz Arheološkog muzeja u Splitu vrati Srbiji.

Naime, oni tvrde kako je taj kulturno-povijesni spomenik, koji potječe iz devetog stoljeća, jedan od najstarijih spomenika kršćanske liturgije na Balkanu i "kao takav ima duboko vjersko i kulturno značenje za sve Srbe".

Oni napominju kako to nije samo kulturni artefakt već i simbol širenja kršćanstva među Slavenima te ima veliku povijesnu vrijednost. Oni navode i kako je za vrijeme Drugog svjetskog rata Benito Mussolini spomenik poklonio Anti Paveliću u znak političke podrške.

Suluda inicijativa

"Naša inicijativa ima za cilj da ovo značajno kulturno blago vratimo u Srbiju, odakle je i nastalo, kako bi ono postalo simbol naših zajedničkih korijena, kao i duhovnog i kulturnog jedinstva naroda koji su kroz vjekove oblikovali ovu zemlju. Povratak krstionice kneza Višeslava u Srbiju ima poseban značaj kao podsjećanje na slavnu povijest naših predaka", naveli su.

Tvrde kako bi dolazak krstionice u Srbiju pokazao poštovanje između dviju država. "Pozivamo na dijalog i suradnju između naših zemalja, kao i na povratak važnih spomenika kulture koji su od presudne važnosti za naš nacionalni identitet i povijesni kontinuitet", zaključili su u svojoj inicijativom. Povjesničari tvrde kako je krstionica prvotno bila u Ninu, u baptisteriju.

Krstionica je otkrivena u Veneciji 1853. godine, u kapucinskom samostanu Presvetog Otkupitelja na otoku Giudeccha, a odatle je prenesena u muzej Correr. Potkraj svibnja 1942. godine, u zamjenu za dvije slike Vittorea Carpaccia iz zagrebačke Strossmayerove galerije Italija je prepušta Nezavisnoj Državi Hrvatskoj te je krstionica smještena u palaču HAZU u Zagrebu. Nakon Drugoga svjetskog rata prenesena je u Muzej hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu, gdje se i danas nalazi.

direktno.hr