Zadnji komentari

Što je to ‘mračna flota’ i zašto rusko gospodarstvo bilježi rast unatoč sankcijama?

Pin It

Moskva "moli" - ostavite nam sankcije, a njihovo ukidanje ne priželjkuju ni  ruski poslovni krugovi - Novi list

Zemlje su uvele tisuće sankcija Rusiji otkako je započela invaziju na Ukrajinu. No, više od dvije godine kasnije, rusko gospodarstvo ipak bilježi rast. Richard Connolly, mlađi istraživač na Kraljevskom institutu za zajedničke usluge u Londonu i stručnjak za rusko gospodarstvo, izjavio je za CBS News da je broj malih i srednjih poduzeća registriranih u Rusiji dosegnuo dosad neviđenu razinu.

Premda je glavni arhitekt ruskih sankcija iz Bidenove administracije, Daleep Singh predviđao da će sankcije pogoditi rusko gospodarstvo, dogodilo se suprotno: Rusija se snašla. Snašla se, primjerice, kad je u pitanju izvoz fosilnih goriva, pa tako preko tzv. mračne flote dnevno izveze milijun barela nafte. Kad su u pitanju proizvodi zapadnih proizvođača koji su uveli sankcije Rusiji, oni su sjajno zamijenjeni ruskim verzijama, pa tako Rusi više neće piti napitak s oznakom Coca Cola već Dobrij Cola (Добрый Cola). A kad je u pitanju kvaliteta proizvoda, nema značajne razlike.

Sankcije nisu polučile uspjeh

Godine 2022. arhitekt sankcija, Daleep Singh (Bidenova administracija), predviđao je da će one baciti rusko gospodarstvo na koljena. Međutim, Međunarodni monetarni fond predviđa da će rusko gospodarstvo ove godine rasti više od 3% – što je više nego u SAD-u i Europi.

Ruski predsjednik Vladimir Putin također je značajno povećao državnu potrošnju kako bi potaknuo ratni stroj, rekao je Singh, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost za međunarodnu ekonomiju u Bijeloj kući. No, taj plan dolazi uz visoku cijenu: inflacija je skočila na oko 9%, a kamatne stope su gotovo 19%.

“Mislim da nitko ne bi trebao zamijeniti oporavak Rusije s otpornošću”, rekao je Singh. “Na površini rusko gospodarstvo može izgledati kao tvrđava, ali ispod temelji su krhki.”

Rusija pronalazi načine da zaobiđe međunarodne sankcije osmišljene za uništavanje gospodarstva tijekom rata s Ukrajinom

Nakon što je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu, 45 zemalja uvelo je više od 5.000 sankcija protiv ruskih dužnosnika, institucija i tvrtki. Ciljajući od dijamanata i poluvodiča do samog Putina. Putin je to nazvao “ekonomskim blitzkriegom”.

Unutar tjedan dana od invazije, SAD i njezini saveznici blokirali su pristup ruskoj središnjoj banci, odnosno oko 300 milijardi dolara koje je držala diljem svijeta. Zamrznuli su račune u stranim bankama desecima ruskih milijardera.

Zemlje G7 također su željele ograničiti prihode koje Rusija može ostvariti od izvoza nafte, ali bez uklanjanja ruske nafte s tržišta, strahujući da bi nestašica mogla uzrokovati globalni rast cijena. Umjesto toga, nametnule su ograničenje cijene ruske sirove nafte na 60 dolara po barelu.

Kako Rusija zaobilazi ograničenje cijene

Rusija je treći najveći proizvođač nafte na svijetu. Ove godine, unatoč ograničenju cijene, očekuje se da će prihodi od nafte i plina porasti za 2,6%, dosegnuvši gotovo 240 milijardi dolara. Kremlj je uspio zaobići ograničenje cijene koristeći takozvanu “mračnu flotu”.

Mračna ili “sjena flota” koristi se za transport milijun barela nafte dnevno, zaobilazeći zapadne sankcije. Taj pojam označava starija plovila s nejasnim vlasničkim strukturama koja prevoze naftu kako bi izbjegla sankcije.

Jedno od plovila, 21 godinu stari Sprite, kupljeno je u veljači. Registrirano je na fiktivnu tvrtku na Karibima. Dok se nalazilo uz obalu Grčke, nafta je prebacivana na Sprite i s njega.

Prema riječima Samira Madanija, koji iz Stockholma vodi tvrtku za praćenje tankera za međunarodne klijente, ta prebacivanja služe kao dodatni sloj prikrivanja. Madani navodi da mračna flota broji oko 200 brodova.

Većina nafte koja danas napušta Rusiju odlazi u Kinu ili Indiju, kaže Madani. Analiza ”60 Minutes” na temelju četverogodišnjih podataka indijskog Ministarstva trgovine otkrila je da je vrijednost uvoza ruske sirove nafte u Indiju porasla za više od 2.000% od invazije na Ukrajinu.

Velik dio te sirove nafte stiže u indijsku luku Sikka, gdje se rafinira u druge naftne proizvode, poput benzina. Ti proizvodi ne ostaju nužno u Indiji. Madani je pratio tanker s rafiniranim proizvodima iz luke Sikka koji je oplovio vrh Afrike, prešao Atlantski ocean i na kraju stigao u New York. Prema njegovim riječima, to se događa otprilike dva puta mjesečno. “Nakon što se nafta rafinira, postaje nemoguće pratiti je dalje”, rekao je Madani.

Zaobilaženje sankcija donosi rezultate Rusiji

Zaobilaženje sankcija donosi rezultate Rusiji. Gotovo sva njihova sirova nafta prodaje se po cijeni iznad ograničenja.

Zaustavljanje mračne flote zahtijeva identifikaciju plovila i jasno davanje do znanja da su podložna sankcijama, rekao je Singh.

“Trenutačno pokušavamo uspostaviti ravnotežu na globalnom tržištu nafte, nastaviti snižavati razinu inflacije diljem svijeta i održati jedinstvo”, rekao je Singh. “Ovo je više pitanje izdržljivosti nego iznenadne i snažne reakcije.”

Ruski posao s uranom: SAD godišnje plaća Rusiji oko milijardu dolara za obogaćeni uran

Nije samo Indija ta koja potiče rusko gospodarstvo – i SAD igra svoju ulogu. Prema podacima Američke agencije za energetske informacije, većina obogaćenog urana kupljenog u SAD-u trenutno dolazi iz inozemstva, a oko četvrtine tog obogaćenog urana dolazi iz Rusije.

Godine 1993. Rusija i SAD potpisali su 20-godišnji sporazum nazvan “Megatoni u megavate”. Prema njemu je SAD pristao kupovati obogaćeni uran od Rusije nakon što je prije otprilike deset godina prestao proizvoditi vlastiti obogaćeni uran – ključni energent za nuklearne elektrane.

SAD godišnje plaća Rusiji oko milijardu dolara za obogaćeni uran koji pomaže u radu 94 nuklearna reaktora, koji osiguravaju oko 20% američkih energetskih potreba. Kongres je u svibnju zabranio uvoz ruskog obogaćenog urana, ali postoji proces izuzeća koji vrijedi do 2028.

Prošle godine energetska tvrtka Centrus započela je obogaćivanje urana u postrojenju u Piketonu, Ohio. To je jedina američka tvrtka s tom sposobnošću.

Pomoću centrifuga visokih 12 metara, Centrus vrti plinoviti uran dok se ne obogati i postane upotrebljiv kao nuklearno gorivo. No, njezinih 16 centrifuga može proizvesti samo mali dio obogaćenog urana koji SAD treba. Centrus planira izgraditi još 11.000 centrifuga. Prema procjeni izvršnog direktora Amira Vexlera, u najboljem slučaju trebalo bi šest do sedam godina da se dostigne puni kapacitet i okonča američka ovisnost o Rusiji.

Što je Stars Coffee, Maag i Dobrij Cola?

Nakon početka rata, ruske tvrtke su se brzo adaptirale na novonastalu situaciju. Nakon što su brojne zapadne tvrtke napustile Rusiju ili obustavile svoje poslovanje, ubrzo su ih zamijenile ruske verzije. Tako je na mjesto Starbucksa došao Stars Coffee, umjesto Zare Maag, a umjesto Coca-Cole Dobrij Cola.

Starbucks je zamijenio Stars Coffee/Foto: Snimka zaslona YouTube, Stars Coffee u Moskvi

Zaobilaženje sankcija u Rusiji postalo je zaseban poslovni sektor, rekao je Richard Connolly, suradnik Kraljevskog instituta za objedinjene usluge u Londonu i stručnjak za rusko gospodarstvo.

“Broj malih i srednjih poduzeća registriranih u Rusiji dosegnuo je najvišu razinu ikad,” izjavio je Connolly.

Zabranjena zapadna roba i dalje stiže u Rusiju

Zabranjeni zapadni proizvodi i dalje pronalaze put do Rusije. Većina robe kojoj su Rusi imali pristup prije rata dostupna je i danas, rekao je Connolly.

Iako sankcije zabranjuju prodaju automobila poput Mercedesa ili Chryslera u Rusiju, oni i dalje stižu preko trećih zemalja poput Gruzije, Kazahstana i Kine, rekao je Connolly. Cijene su više zbog zaobilaznog uvoznog puta, ali bogati Rusi spremni su platiti.

“Mnogo malih ruskih tvrtki ima poticaj nabavljati robu na stranim tržištima iz zemalja koje provode sankcije, vraćati je u Rusiju i prodavati uz značajnu maržu,” rekao je Connolly.

Prije rata Rusija nije dovoljno ulagala, kazao je Connolly. Od početka rata i uvođenja sankcija, gospodarska putanja se promijenila. Ovo je najbrži uzastopni gospodarski rast koji je Rusija zabilježila u više od desetljeća, rekao je Connolly. “Pitanje je, naravno, mogu li taj rast održati dugoročno”, zaključio je Connolly.

narod.hr