Lijeva oporba s Kekinom je pala na moralnom testu
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 12 Travanj 2025 15:00
Zanimljivo kako su se iz Možemo našli u šoku kada je u petak uhićen pjevač i suprug saborske zastupnice Ivane Kekin, Mile Kekin. Odmah su se mediji - apologeti ljevice požurili proširiti narativ kako je riječ o osveti glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića mjesec dana od lokalnih izbora i na dan kada se glasuje o zahtjevu Vladi za njegovom smjenom.
Milu Kekina sumnjiči se uz još nekoliko osoba da su počinile "više kaznenih djela zlouporabe položaja i ovlasti te pranja novca". "USKOK će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju o čemu će pravodobno obavijestiti javnost", priopćio je USKOK u petak.
Sporna je kupovina zemljišta u Momjanu, koju je bračni par Kekin kupio od Grada Buje 2018. godine po cijeni navodno znatno manjoj od tržišne. Riječ je o 358 kvadrata koje su platili 25 tisuća kuna umjesto, kako 75 tisuća kuna, dakle daleko ispod realne vrijednosti. Spomenute kvadrate Kekini su kupili od Grada s ciljem formiranja okućnice na zemljištu pored koje su ranije kupili od privatne osobe i na kojoj će godinu dana kasnije početi graditi svoju vikendicu, odnosno vilu koja se trenutno iznajmljuje.
Cijenu po kojoj su čestice prodali Kekinovima gradonačelnik Buja Fabrizio Vižintin branio je odlukom vještaka, a iz Možemo su isto povrdili u svom priopćenju u prosincu prošle godine tvrdeći da je riječ o nepristupačnom i strmom terenu. "Cijenu za sve kupce gradskih zemljišta na tom javnom natječaju odredio je sudski vještak kojeg je angažirao Grad Buje. Sve informacije o natječaju i cijeni zemljišta vidljive su u službenom dokumentu Grada Buja", naveli su tada iz Možemo.
Tko je Jelena Perossa?
"Isti dokument pokazuje i kako je cijena zemljišta kojeg je kupio bračni par Kekin bila jednaka cijeni susjedne čestice, što je dodatni dokaz kako nikakvog pogodovanja u cijeni nije bilo", naglasili su. Ono što je još sporno istražiteljima je da je Kekin dva tjedna nakon obavljene kupoprodaje s Gradom, nastupio na manifestaciji "Danima grožđa" sa svojim tadašnjim bendom Hladno pivo, zbog čega se počelo spekulirati i o mogućem pogodovanju.
Osim Kekina još je petero uhićenih, a među njima i bivša pročelnica Upravnog odjela za prostorno planiranje i upravljanje gradskom imovinom u Gradu Buje Jelena Perossa, koja bi mogla biti zapravo glavna meta istražitelja. Naime, kako je u više navrata pisao portal Istra24, riječ je o supruzi Denisa Perosse kojem je dotična kao gradska službenica asistirala u urbanizaciji brojnih gradskih parcela diljem Bujštine.
Perosa je 12. ožujka dala ostavku na svoju poziciju zbog, kako navodi portal, brojnih urbanističkih malverzacija, a modus operandi uključivao je proglašavanje građevinskima zone koje je prethodno kupio njezin suprug Denis Perossa te su na taj način, tvrdi novinar spomenutog portala Dražen Majić, stekli imovinu u vrijednosti od tri i pol milijuna eura.
Konci vode do Italije?
Uz sve to, navodi portal, Jelena Perossa je prevođenjem za Grad Buje u tri godine zaradila dodatnih 27.000 eura. Nakon odlaska iz gradske uprave prije mjesec dana, navodno upravo zbog istrage koja je započela, Perossa je ubrzo otvorila svoj odvjetnički ured, a ono što je posebno zanimljivo, on se smjestio na adresi Trg slobode 4 gdje je sjedište nekoliko tvrtki njenog supruga Denisa Perosse.
Na istoj adresi nalazi se svojevsrni IDS-ov coworking centar u kojem je registriran računovodstveni ured bivše IDS-ove vijećnice Lene Korenike, nekoliko tvrtki Artura Salvatorea Di Caprija uz kojeg se također veže pogodovanje u nekretninskom biznisu, a Istra24 piše da je upravo on produžena ruka jedne frakcije talijanske mafijaške organizacije Camorra. Portal je također istaknuo da je pola te zgrade u vlasništvu Grada Buje, a pola u vlasništvu Denisa Perosse. Ova podjela dogodila se upravo za vrijeme dok je gradskom imovinom upravljala Jelena, a uz nju, u najnovijoj nekretninskoj aferi uhićen je i njezin suprug Denis.
Ovo je tek jedna u nizu afera posljednjih mjeseci koja govori da su malverzacije sa zemljištima na meti istražiteljima u USKOK-u i DORH-u. Spomenut ćemo SDP-ovu Barbara Vuporu Antolić koja je za svoju nekretninu u Varaždinu prošle godine od pročelnika varaždinskog Gradskog upravnog odjela za gradnju i komunalno gospodarstvo Vlade Podbrežničkog tražila da žurno izda građevinsku dozvolu za obnovu njezina objekta u Varaždinu, a da nisu bili ispunjeni zakonski uvjeti.
Bespravni graditelji - političari
Bespravno su sagrađene i vila supruga nezavisne kandidatkinje za županicu Splitsko-dalmatinske županije Ivane Ninčević Lesandrić te vila Pokora, sada u vlasništvu djece HDZ-ova šefa Hrvatskih cesta Ivice Budimira koji je ujedno i potpredsjednik splitske organizacije stranke.
Nezgodna afera uoči lokalnih izbora našla je u neugodnoj poziciji i SDP-ovu kandidatkinju za dubrovačku gradonačelnicu Anitu Bonačić Obradović. Prvo je prozvana zbog iznajmljivanja nekretnine nadomak Straduna koja nije u njezinu vlasništvu, a onda se našla u fokusu zbog ilegalne gradnje zida, sjenice, strojarnice i bazena vile na Lapadu.
'Kraljica urbanizacije'
"Koristi me se za napad na zagrebačku vlast, ja sam sve radio po zakonu", kazao je Kekin nakon uhićenja u petak. "Danas svjedočimo spektakularnom uhićenju njezinog supruga od strane Ivana Turudića. Ako je itko sumnjao ovo je krajnji dokaz da Turudić koristi kazneni progon kao politički obračun", stala je u obranu svoje kolegice Ivane Kekin Sandra Benčić u Saboru u petak uoči glasanja o SDP-ovom zaključku kojim traže da Sabor zaduži Vladu da razriješi glavnog državnog odvjetnika.
A upravo je ovo glasanje našao kao razlog da se u petak pokrene akcija USKOK-a čija meta je bio između ostalih i sam Kekin zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević. Kako će se stvar dalje odvijati, ostaje za vidjeti. Svakako je jasno da je Kekin ovdje javnosti zanimljiv zbog političke karijere supruge, a da je Jelena Perossa ili kako su je lokalni mediji prozvali "kraljica urbanizacije". Zapravo je ona taj "kapitalac" kojeg love organi reda, a onda naravno i osobe s njom povezane. Isto tako, pitanje i odgovor ovdje ne bi trebali biti je li netko pao zbog sitniša, već postoji li nulta stopa na kriminal, a tu poruku, čini se, lijeva oporba u petak nije bila sposobna poslati.
Barbara Kraš Kedmenec/direktno.hr