Investicije u jugoslavensku revoluciju
- Detalji
- Objavljeno: Subota, 24 Svibanj 2025 19:07
Kažu da je obnova Titovog broda Galeb trebala koštati 4,5 milijuna eura, ali je završila na cca 12 milijuna eura. Neki kažu da je cijena 14 milijuna, neki kažu 15 milijuna, a neki kažu još i više. Cifra očito nije ni bitna, ali može se simbolično reći da je obnova Titovog broda Galeb koštala između 4,5 i 12 milijuna eura, piše Miki Bratanić.
Simbolika brojeva
Bitna je ta simbolika brojeva, jer je i film “Bitka na Neretvi” također koštao između 4,5 i 12 milijuna dolara. Tako se kaže. Između. 4,5 i 12. milijuna. Negdje između. Ne zna se precizno koliko. Možda je i više. Možda 14, možda 15, a možda još i više. Cifra očito nije bitna.
Uglavnom, “Bitka na Neretvi” je jedan od najskupljih filmova te 1969. godine snimljen u cijelom svijetu. Ako bi se trošak snimanja tog filma usporedio s današnjom vrijednošću novca, onda bi to bilo oko 100 milijuna dolara. Sto milijuna.
Ako bi se to direktno uspoređivalo s cijenom današnjih najskupljih filmova, onda bi to bilo više od 200 milijuna dolara. Dvjesto milijuna.
U svakom slučaju, film “Bitka na Neretvi” najskuplja je investicija iz vremena Jugoslavije koja promovira Titovu jugoslavensku komunističku revoluciju.
Obnova Galeba
A obnova broda Galeb najskuplja je investicija iz vremena Hrvatske koja promovira istu tu Titovu jugoslavensku komunističku revoluciju. Dakle, revolucija traje. I košta. Očito je da novci nisu problem. Barem ne kada je jugoslavenska komunistička revolucija u pitanju.
Jer kako vidimo milijuna ima. Kao nekad. Koliko košta? Negdje između 4,5 i 12 milijuna.
Investicije u revoluciju dakle traju i nemaju limit u budžetu. Nemaju nadzor nad trošenjem novca. Niti imaju završni obračun. Ni reviziju poslovanja.
Jer da imaju, znalo bi se točno koliko se za revoluciju potrošilo. Ovako je to između 4,5 i 12. milijuna.
Ali čemu nadzor nad trošenjem novca, kad revolucija ne zahtijeva ni nadzor nad trošenjem ljudskih života.
Koliko je ljudskih života odijela jugoslavenska komunistička revolucija još se manje precizno zna. To je nešto između desetaka i stotina tisuća. Nažalost, ta revolucija bez limita budžeta živi i danas.
Kontinuiteta investicije
Obnova Titovog broda Galeb danas i snimanje filma Bitka na Neretvi nekad samo su simboli kontinuiteta investicije u tu revoluciju. Onih 1700 prikrivenih stratišta s ljudskim kostima na području bivše Jugoslavije, simboli su investicije ljudskih života u tom cilju.
Kao što su i spomenici mnogim palim borcima diljem Jugoslavije simboli te investicije, jer je njihova žrtva u antifašističkoj borbi zloupotrebljena upravo u tom istom cilju jugoslavenske komunističke revolucije.
Antifašistička borba bila je samo paravan primarnom cilju jugoslavenske politike, a to je jugoslavenska komunistička revolucija, u kojoj se obnavljala Jugoslavija, a rušila Hrvatska.
A da je jugoslavenska antifašistička borba za vrijeme Drugoga svjetskog rata zaista bila jugoslavenska komunistička revolucija, potvrdio je sam Josip Broz Tito u svojoj izjavi koja je korištena u uvodnoj sceni filma “Bitka na Neretvi”:
”Tu se rješavala sudbina revolucije, tu je pobijedilo bratstvo i jedinstvo naših naroda”.
Ne spominje dakle Tito ni fašiste, ni naciste, niti kaže da se tu rješavala sudbina rata s njima. Tu se rješavala sudbina REVOLUCIJE.
Ta takozvana antifašistička borba bila je zapravo komunistička revolucija koju je jugoslavenska politika upotrijebila da sruši tadašnju državu Hrvatsku, te pobije kasnije sve one koji su Hrvatsku htjeli.
Ciljevi revolucije
Ciljevi te revolucije nisu se danas promijenili ni pedlja u odnosu na ono vrijeme. Niti su se smanjili zahtjevi za financiranjem revolucije. Revolucija i dalje traži velika ulaganja za budućnost.
U svakoj litri mlijeka, u svakoj štruci kruha i u svakoj feti salame u trgovinama “na ovim prostorima” ugrađen je barem jedan euro ili jedan dolar ovakvih investicija, a koje i danas imaju za cilj oglupiti, otupiti i okupiti progresivne napredne snage u jedinstvenu borbu, u revoluciju protiv pohlepnih trgovaca…protiv korumpiranih političara…protiv fašizma…
A znamo da je toj njihovoj borbi i revoluciji uvijek bio cilj uspostavljanje Jugoslavije i gašenje Hrvatske. Zašto Hrvatska investira u gašenje Hrvatske, pitanje je koje svaki čovjek u Hrvatskoj mora postaviti u prvom redu sam sebi.